Branżę drzewną czeka rewolucja. Jest zapowiedź zmian zasad sprzedaży drewna
- Cieszę się, że mogę dziś ogłosić szereg rekomendacji, które doprowadzą do tego, że ograniczymy eksport nieprzetworzonego drewna poza nasz kraj, a tym samym rozwiążemy wiele strukturalnych problemów. Wszystko po to, by realizować nasz cel, jakim jest obejmowanie coraz większych terenów ochroną - powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapowiedziała szereg zmian dotyczących sprzedaży drewna, które są konsultowne z przedstawicielami branży.
Przedstawiciele resortu klimatu i środowiska przedstawili propozycje kierunkowych zmian zasad sprzedaży drewna. Minister Paulina Hennig-Kloska mówiła o konieczności zadbania zarówno o interesy przedstawicieli krajowego przemysłu drzewnego, branży meblarskiej, jak i zwiększeniu cennych obszarów przyrodniczych.
- Jeżeli już w Polsce mają być ścinane drzewa, to po to, byśmy my jako kraj: obywatele, nasza gospodarka, nasz przemysł na tym korzystał a nie, by nieprzetworzone drewno wywozić do Chin, tam na jego przetworzeniu zarabiać i żeby wracało w postaci drogich mebli. Wolimy wspierać w ten sposób naszą krajową gospodarkę i nasz przemysł i bardzo się cieszę, że mogę powiedzieć dzisiaj i ogłosić, że wypracowaliśmy szereg rekomendacji, które doprowadzą w mojej ocenie do tego, że ograniczymy eksport nieprzetworzonego drewna poza nasz kraj, a tym samym rozwiążemy wiele strukturalnych, wielopłaszczyznowych problemów w naszym kraju - powiedziała szefowa resortu.
Minister poinformowała, że przez ostatnie trzy miesiące, we współpracy z przedstawicielami branży, przyrodnikami i naukowcami, zostało wypracowanych dziewięć rekomendacji w ramach "pakietu dla przemysłu drzewnego". Zakładają one m.in. ograniczenie wywozu drewna nieprzetworzonego.
- Planujemy zwiększenie procenta puli drewna przeznaczonego dla stałych, sprawdzonych, wieloletnich klientów, którzy systematycznie, stale, a nie w celach spekulacyjnych, współpracują z Lasami Państwowymi. W ten sposób dajemy gospodarce, producentom, przetwórcom poczucie stabilności i jesteśmy w stanie zapewnić im dostawy surowca w pożądanej ilości w długoterminowym okresie - podkreśliła.