Deficyt budżetowy USA. Największy spadek w historii

Jak podała w sobotę telewizja CNBC, deficyt budżetowy USA w roku finansowym 2022 spadł blisko o połowę i wyniósł 1,375 bln dol.; w roku 2021 sięgnął 2,776 bln dol. To największy taki spadek w historii.

Deficyt wzrósł znacząco w dwóch poprzednich latach ze względu na wysokie wydatki związane z pandemią koronawirusa.

Holding finansowy Wells Fargo poinformował, że po dwóch kwartałach, w których PKB Ameryki spadał, co zazwyczaj oznacza, że gospodarka wchodzi w recesję, w trzecim kwartale - według jej szacunków - wzrost gospodarczy wyniósł 2,8 proc. w ujęciu annualizowanym. Mimo to, Wells Fargo prognozuje, że przyszły rok przyniesie Stanom Zjednoczonym recesję.

W połowie października amerykańskie ministerstwo finansów poinformowało, że zadłużenie USA przekroczyło 31 bln dolarów.

Reklama

Zadłużenie jest jednak niższe o 400 mld USD niż rządowa prognoza z marca, co wynika z wyższych niż przewidywano dochodów i poprawy sytuacji gospodarczej po pandemii koronawirusa.

EUR/USD

1,0701 -0,0029 -0,27% akt.: 26.04.2024, 20:38
  • Kurs kupna 1,0700
  • Kurs sprzedaży 1,0702
  • Max 1,0752
  • Min 1,0675
  • Kurs średni 1,0701
  • Kurs odniesienia 1,0730
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Reakcja dolara natychmiastowa

Co ze stopami Fed?

Jak napisał WSJ, Urzędnicy Rezerwy Federalnej kierują się ku kolejnej podwyżce stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego na najbliższym posiedzeniu 1-2 listopada i prawdopodobnie dopiero wtedy zastanawiać się będą , czy i jak zasygnalizować plany zatwierdzenia mniejszej podwyżki w grudniu.

Specjalizujący się w polityce FED  dziennikarz Wall Street Journal, Nick Timiraos, zasygnalizował, że Fed chciałby podnieść stopy o 75 pb w listopadzie, ale zasygnalizować mniejszą podwyżkę w grudniu. Dotychczas rynek wyceniał również kolejne 75 pb w grudniu.  Niektórzy członkowie Fed chcą spowolnić tempo podwyżek.

Rynek spekulacje na temat wzrostu stóp procentowych w USA do 5,00-5,25 proc. w ciągu najbliższego pół roku (do marca 2023 r.) mogły być przesadzone?

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | inflacja USA | gospodarka USA | Fed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »