Ile można chorować przed emeryturą? Tak L4 wpływa na wysokość świadczenia
Choroby to dla niektórych nieodłączny element jesieni i zimy. Co się z tym wiąże, to częstsze branie L4 i pobieranie zasiłku chorobowego. Czy długie i częste przebywanie na chorobowym zmniejszy w przyszłości emeryturę? Okazuje się, że tak. Co więcej, za częsty urlop może przynieść ten sam niepożądany efekt.
Przy wyliczaniu wysokości emerytury istotny jest czas aktywności zawodowej, braku aktywności zawodowej, przebywania na zwolnieniach oraz pobierania świadczeń. To wszystko składa się na okresy składkowe i nieskładkowe.
Istotniejsze są jednak okresy składkowe, podczas których na konto ZUS odprowadzone są składki na ubezpieczenie emerytalne. To one są później podstawą do obliczenia wysokości emerytury.
Podczas zwolnienia chorobowego pracodawca lub ZUS wypłaca zasiłek chorobowy. Przez czas, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu, nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne, które stanowią podstawę emerytury.
Oznacza to, że kwota na koncie ZUS, służąca do obliczania wysokości przyszłej emerytury, nie zwiększy się. Wobec tego każde zwolnienie chorobowe i przebywanie na L4 będzie zmniejszało przyszłą emeryturę.
Częste choroby i zwolnienia L4 będą więc skutkować w przyszłości wypłacaniem mniejszego świadczenia emerytalnego. Tak samo będzie to działać w przypadku przebywania na zasiłku opiekuńczym, przedemerytalnym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub przedemerytalnym.
Do okresów nieskładkowych, które obniżą emeryturę, zalicza się także czas, w którym pobierane są zasiłki dla osób bezrobotnych, zasiłki szkoleniowe, a nawet stypendia.
Jak się okazuje, mniejszą emeryturę będą dostawać nie tylko osoby często korzystające ze zwolnień chorobowych ze względu na niezdolność do pracy. Ze zmniejszeniem świadczenia muszą się liczyć także ci pracownicy, którzy biorą urlopy bezpłatne.
Urlop bezpłatny to kolejny czas zaliczający się do listy okresów nieskładkowych. W tym czasie pieniądze nie są odkładane na konto ZUS, co tym samym oznacza otrzymywanie w przyszłości emerytury o pomniejszonej wartości. Szczególną uwagę na ilość podejmowanego urlopu powinny więc sprawdzić osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych jak m.in. umowa zlecenie.
Wysokość emerytury obliczymy poprzez podzielenie podstawy emerytury, czyli zebranych składek na koncie ZUS podczas okresów składkowych, przez średnie dalsze trwanie życia. Informacje o średnim dalszym trwaniu życia każdego roku publikuje GUS (Główny Urząd Statystyczny). Wartość ta obecnie dla 60-latków wynosi 254,3 miesięcy, a dla 65-latków 210,0 miesięcy.
Jest jednak jeszcze prostszy sposób na wyliczenie, ile dostaniemy emerytury. Zrobimy to za pomocą narzędzi obliczeń znajdujących się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na tę stronę odszukujemy "Kalkulator emerytalny". Funkcja wykonuje obliczenia w dwóch wersjach: uproszczonej oraz zaawansowanej.
Zobacz również:
ZUS wydał pilny komunikat, możesz dostać wyższą emeryturę. Potrzebny ten dokument
Średnia emerytura w Polsce wyraźnie wzrosła. Rośnie też liczba emerytów
Te środki możesz dziedziczyć. Tak sprawdzisz, czy zmarły miał OFE i ile odłożył