NFZ przypomina o darmowych badaniach. Trzeba spełnić kilka warunków
Darmowe badania od NFZ czekają na Polaków. Pacjenci muszą spełnić kilka warunków, aby móc skorzystać z ChUK, czyli Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Co ważne, świadczenia udzielane są bez skierowania. Narodowy Fundusz Zdrowia chce działać profilaktycznie, bo tylko w 2022 r. wartość refundacji świadczeń z powodu zawału serca pochłonęła 1,19 mld zł, a kolejne 1,20 mld zł to refundacje z racji przewlekłej choroby niedokrwiennej serca.
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przypomina Polakom o tym, że mogą skorzystać z zupełnie darmowych badań. Profilaktyczny program związany jest z chorobami układu krążenia, które zgodnie z danymi stoją za największą liczbą zgonów.
"Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie (ponad 30 proc. zgonów), znacznie wyprzedzając nowotwory. W Polsce są pierwszą przyczyną zgonów (ponad 40 proc. zgonów)" - powiedział dla NFZ prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, kierownik Kliniki Wad Zastawkowych Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii. Wyjaśniamy, czym jest program ChUK i kto może z niego skorzystać.
Narodowy Fundusz Zdrowia pojawia się w ostatnim czasie w kontekście dyskusji na temat braków finansowych w kasie instytucji. Pieniądze przeznaczane tylko na pokrywanie należności za świadczenia związane z chorobami układu krążenia liczone są w miliardach. W 2022 r. podatnicy zapłacili 1,20 mld za refundację świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca, to dopiero czubek góry lodowej.
Nie powinna zatem dziwić akcja promocyjna programu profilaktycznego nastawionego na to, aby zapobiegać chorobom, zamiast je leczyć. W założeniach programu ChUK jest między innymi obniżenie o ok. 20 proc. zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia osób objętych programem dzięki wczesnemu wykrywaniu i redukcji występowania i natężenia czynników ryzyka, zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia, czy wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem tych chorób.
Darmowy zestaw badań w ramach programu jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek realizacji programu. Nie ma obowiązku posiadania skierowania, jednak trzeba spełniać kilka warunków.
NFZ i państwo starają się odwrócić niepokojący stan rzeczy w kwestii umieralności Polaków z racji chorób układu krążenia, gdyż prowadzimy w niechlubnym rankingu umieralności z tego powodu. ChUK to zestaw darmowych badań skierowanych do konkretnej grupy osób.
Na specjalnej stronie poświęconej programowi ChUK czytamy, że z darmowych badań skorzystać mogą osoby, które:
- mają od 35 do 65 lat,
- nie korzystały z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat,
- nie mają cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (szczegóły objaśnia lekarz POZ).
Osoby, które spełniają powyższe warunki, mogą skorzystać z darmowych badań od NFZ. Wystarczy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a ten powinien poprowadzić sprawę zgodnie z wytycznymi, a koszt przeprowadzonych badań pokryje NFZ.
W ramach profilaktycznych badań pacjent otrzyma szereg usług. Na liście programu ChUK znajdują się nie tylko przeprowadzenie przez lekarza lub pielęgniarkę POZ wywiadu i sprawdzenie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmierzenie BMI. NFZ wyjaśnia, że pacjent zostanie skierowany na badania krwi obejmujące:
- stężenie cholesterolu całkowitego
- LDL-cholesterolu,
- HDL-cholesterolu,
- trójglicerydy,
- glukozę.
Wystarczy chęć wzięcia udziału w programie ChUK, aby z niego skorzystać. Po zgłoszeniu się do lekarza machina ruszy, a pacjent będzie korzystał z darmowych usług. Co więcej, na wizytę nie trzeba dostarczać żadnych specjalnych dokumentów, gdyż wystarczy posiadanie ze sobą dowodu tożsamości.
"Termin zostanie wyznaczony w rejestracji zgodnie z dostępnością lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarki w danej placówce medycznej" - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
Już po otrzymaniu wyników zleconych badań lekarz oceni, jak duże jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz przekaże dalsze zalecenia. W przypadku zakwalifikowania do grupy podwyższonego ryzyka pacjent będzie miał szansę na wczesne wykrycie choroby i zapewnione skuteczne leczenie specjalistyczne.
Agata Jaroszewska