Nie płacisz abonamentu RTV? Wyślą wezwanie do zapłaty, potem pomniejszą emeryturę

Abonament RTV to opłata, którą muszą regulować posiadacze telewizorów i radioodbiorników. Opłacanie daniny poddawane jest kontrolom, a jak ujawniła niedawno Poczta Polska, kontrolerów w całym kraju jest kilkudziesięciu. Nie musimy jednak zostać poddani kontroli opłacania abonamentu RTV, by otrzymać wezwanie do zapłaty, jeśli go nie regulujemy. Kto powinien spodziewać się wezwania do zapłaty?

Kontrole dotyczące abonamentu RTV trwają w całym kraju. W Polsce działa, jak przyznała ostatnio Poczta Polska, kilkudziesięciu kontrolerów, którzy są oddelegowani do sprawdzania, czy objęci obowiązkiem opłacania abonamentu RTV faktycznie go płacą. Nie powinno więc dziwić, gdy nagle spokój dnia przerwie pukanie do drzwi, a za nimi znajdą się kontrolerzy. Jednak w niektórych przypadkach nie potrzeba kontroli - Poczta Polska od razu wysyła wezwanie do zapłaty.

Reklama

Jak zarejestrować odbiornik i opłacać abonament RTV? Musimy pamiętać o ważnym terminie

Najpierw wskażmy, jak sprawa regulowania opłat abonamentowych powinna wyglądać modelowo. Przede wszystkim musimy pamiętać o dwóch kwotach, które obowiązują w ramach abonamentu RTV. Obecne stawki prezentują się następująco:

  • za posiadanie telewizora (lub radia i telewizora) powinniśmy zapłacić 27,30 zł miesięcznie, 
  • z tytułu posiadania samego radia 8,70 zł miesięcznie.

Do opłacania abonamentu RTV najpierw należy zarejestrować posiadany przez nas odbiornik lub odbiorniki. Możemy tego dokonać osobiście w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem strony internetowej. Następnie w cyklu miesięcznym lub w opłacie z góry za cały rok (otrzymujemy przy tym 10 proc. zniżki) opłacamy abonament RTV. Ważne przy tym, aby pamiętać, że termin na zapłatę abonamentu RTV mija 25 dnia każdego miesiąca.

Abonament RTV pod kontrolą. Nie przyjdą do nas kontrolerzy, tylko wezwanie do zapłaty

W wypadku nieopłacania abonamentu RTV, a posiadania odbiornika telewizyjnego lub radiowego, możemy mieć problemy. Takie mają jednak wyłącznie miejsce w sytuacji, gdy nie zarejestrowaliśmy sprzętu, a w trakcie kontroli z Poczty Polskiej zostanie nam udowodnione, że faktycznie posiadamy urządzenia zobowiązujące nas do opłat abonamentu RTV.

Część Polaków musi jednak liczyć się z tym, że kontrolerzy nawet nie przyjdą do nich do domu, a od razu otrzymają wezwanie do zapłaty z Poczty. Takiego pisma nie muszą jednak spodziewać się ci, którzy nie rejestrowali odbiorników w celu prowadzenia opłat abonamentu RTV. Wezwania do zapłaty powinni spodziewać się ci, którzy właśnie zarejestrowali swój sprzęt, ale przestali regulować opłatę.

W ich wypadku żadna kontrola nie jest potrzebna. Zamiast tego wystarczy sprawdzić w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, kto faktycznie zalega z opłatami. Następnie do takich osób wysyłane jest wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV.

Ile czasu na opłacenie zaległego abonamentu RTV? Pieniądze mogą ściągnąć z konta lub emerytury

Osoba, która otrzymała wezwanie do zapłaty z Poczty Polskiej, ma 7 dni na to, by uregulować zaległości. Co jeśli w tym czasie nie nastąpi wpłata z tytułu zaległego abonamentu RTV? Sprawa zostaje wówczas przekazana do właściwego dla dłużnika urzędu skarbowego. 

Egzekwowanie zadłużenia przechodzi w ręce fiskusa, który może następnie odpowiednią kwotę ściągnąć od osoby, do której wystosowane zostało wcześniej wezwanie do zapłaty. W tym celu urząd skarbowy może w mało przyjemny sposób postarać się o pokrycie zadłużenia. Fiskus może pobrać pieniądze:

  • z rachunku bankowego,
  • z nadpłaty podatku,
  • z emerytury,
  • z pensji,
  • za pośrednictwem komornika.

Więcej o abonamencie RTV:

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | wezwanie do zapłaty | kontrola | Poczta Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »