Ile kosztują materiały budowlane? Ich cena mocno winduje koszt budowy domu

Ceny materiałów budowlanych w pierwszym półroczu poszybowały w górę łącznie w 18 grupach towarowych. To złe informacje dla inwestorów, którzy rozpoczynają budowę lub są w trakcie realizacji marzenia o własnym mieszkaniu. Kosztorysy budowlane trzeba ponownie zaktualizować. Sprawdzamy, ile kosztują materiały budowlane oraz czy są takie, za które inwestorzy zapłacą mniej niż na początku 2023 roku.

Ceny materiałów budowlanych: cement i wapno najmocniej w górę

Ceny cementu i wapnia poszybowały w pierwszym półroczy 2023 roku najszybciej. Jak wynika z raportu Grupy PSB Handel w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. to wzrost aż o 34 procent. Oczywiście ceny cementu różnią się w zależności od właściwości i dedykowanego użycia. Ceny materiałów budowlanych jak cement czy wapno w teorii będą niższe w dużych marketach niż lokalnych sklepach budowlanych.

Ile kosztuje cement i wapno? Cena za cement portlandzki wieloskładnikowy (CEM II) 25 kg dochodzi do 16 zł za worek. Przynajmniej w większości przypadków, ponieważ duże markety sprzedają worki o masie 20 kg. I tak na przykład za popularny Górażdże CEMII/B-V 32,5 20 kg zapłacimy blisko 17 zł. Za cement Profi CEM II/B-M 42,5N to 16 zł za 20-kilogramowy worek.

Reklama

Ceny wapnia budowlanego zależy oczywiście od kubatury, najczęściej jednak surowiec sprzedawany jest w 20-kilogramowych workach. Wapno budowlane znane jest również pod nazwą wapna hydratyzowanego. W popularnych marketach budowlanych cena za worek waha się od 38 do 43 zł.

Ile kosztują materiały budowlane? Stal zbrojeniowa, pustaki i blacha

Cena stali zbrojeniowej w 2022 roku osiągnęła niewyobrażalne rekordy. Na początku marca ubiegłego roku metal kosztował nawet 9500 zł za tonę. Obecnie sytuacja ustabilizowała się i inwestorzy płacą znacznie mniej. Cena stali zbrojeniowej to dziś od 2770 do 2985 zł

Inwestor musi wziąć pod uwagę także ceny pustaków. Tu ceny będą zależeć od wybranego materiału. Na przykład bloczek komórkowy H+H 24x24x59 cm biały kosztuje ok. 16 zł za sztukę. Pustak ceramiczny Porotherm 25 oscyluje w granicach 9 zł za sztukę.

CZYTAJ TAKŻECo z wkładem własnym przy kredycie na 2 proc.? Są niejasności

Ile kosztuje balchodachówka? Z premedytacją podajemy ten rodzaj pokrycia, ponieważ jest najczęściej wybieranym. Ceny tych materiałów budowlanych podawane są w metrach kwadratowych. Różnice mogą być ogromne, ponieważ liczą się chociażby wzór czy wybór powłoki ochronnej, za którą trzeba dopłacić. Koszt blachodachówki u jednego z popularnego producentów to:

  • blachodachówka płaska: od 64 do 75 zł;
  • panel na rąbek stojący: od 57 do 105 zł;
  • blacha trapezowa: od 42 do 68 zł;
  • blachodachówki: od 46 do 67 zł;
  • blacha falista: od 42 do 68 zł.

W powyższym przykładzie podane wartości są cenami netto. Blachodachówki w arkuszach są tańsze, bo sprzedaje się je w większych jednostkach. Ich produkcja jest łatwiejsza, nie trzeba wykonywać wielu krawędzi i elementów wykończeniowych, które znajdziemy w panelach. Droższa jest blachodachówka modułowa. Jest znacznie mniejsza, a jeden moduł może mieć powierzchnię 0,4-1 m², więc cena jednostkowa jest wyższa.

Ceny materiałów budowlanych: co zdrożało?

W pierwszym półroczu 2023 roku mocno podrożały również farby. Mowa o wzroście na poziomie 17 procent, co oznacza, że o tyle droższe jest wykończenie domu. Tradycyjne farby akrylowe do ścian oraz sufitów i jednocześnie te najtańsze to wydatek nawet 85 zł za 10 litrów, co pozwoli na pomalowanie 13 m² przy wykorzystaniu jednego litra farby.

Wyższe ceny materiałów budowlanych nie ominęły suchej zabudowy. Mowa oczywiście o popularnych płytach gipsowo-kartonowych, za które płacimy 15 procent więcej. W popularnych marketach za płytę o wymiarach 260x120 cm trzeba zapłacić ponad 30 zł za sztukę. Wykończenie łazienki również jest droższe - za płytki płacimy 13 procent więcej.

Ceny materiałów budowlanych związanych z wykończeniem, instalacjami i ogrzewaniem również nie ominęły podwyżki. Tu wzrost to średnio 10 procent więcej niż przed rokiem. Niestety o tyle samo wzrosły ceny wyposażenia oraz AGD. Oświetlenie oraz elektryka, a także wodochronne izolacje podrożały o 6 procent. Jak widać, budować w Polsce nie jest tanio

Które materiały budowlane są tańsze?

Koszt materiałów budowlanych będzie niższy dla inwestorów, którzy planują zakup płyt OSB oraz drewna. Tu spadek jest wyraźny i wynosi 14 proc. Mniej niż przed rokiem zapłacimy za izolacje termiczne, które potaniały o 6 proc. Ile kosztuje płyta OSB? Wiele zależy od wymiarów i przede wszystkim grubości. Niemniej płyta OSB o wymiarach 250x125x0,15 cm to wydatek około 32 zł.

Ile kosztuje styropian? Rok 2022 był rekordowy i za metr sześcienny trzeba było płacić niemal 500 zł w zależności od rodzaju surowca. Obecnie za styropian budowlany trzeba zapłacić poniżej 250 zł w hurtowniach materiałów i u dystrybutorów. Oczywiście liczą się grubość oraz przeznaczenie - czy będzie to styropian elewacyjny, czy podłogowy. 

Dlaczego ceny materiałów budowlanych rosną?

Wysokie ceny materiałów budowlanych wynikają z kilku powodów. Pierwszym z nich jest niestabilna sytuacja na rynku surowcowym. Dla każdego inwestora problemem są rekordowo wysokie ceny energii, surowców i półproduktów, w szczególności stali oraz ropy. Drugi powód to bardzo niestabilna sytuacja rynku energetycznego

Dlaczego materiały budowlane są drogie? Liczą się również podwyżki na innych polach, pośrednio związane z budowlanką. Są to podwyżki opłat transportowych, inflacja i wzrost płacy minimalnej. Ważne są również koszty transformacji klimatycznej i wysokie stopy procentowe. Wysokie ceny materiałów budowlanych to również efekt wojny na Ukrainie, która spowodowała przerwanie łańcucha dostaw wielu surowców.

CZYTAJ TAKŻE:

Zmiany w PCC już pewne. Od kiedy i kogo obejmą?

Ceny garaży mocno w górę. W dużych miastach może być tylko drożej

Ile pensji trzeba wydać na mieszkanie? W drożyźnie przodują dwa miasta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowa domu | ceny materiałów budowlanych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »