Jak sprawdzić księgę wieczystą za darmo w internecie?

Za sprawą rewolucji informatycznej, która trwała ponad dekadę, dziś niezwykle łatwo jest uzyskać dostęp do ksiąg wieczystych. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie porządku prawnego związanego z nieruchomościami - począwszy od mieszkań, przez grunty aż po domy. Sprawdzamy więc, co to za rejestr, jak uzyskać dostęp oraz jak sprawdzić księgę wieczystą w internecie za darmo.

Co to jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to publiczny rejestr, który określa stan prawny nieruchomości. Używając obrazowej metafory, to niejako dowód osobisty nieruchomości, na którym znajdują się informacje, komu przysługują do niej prawa. Co jeszcze zawiera?

Księga wieczysta informuje o stanie prawnym, właścicielu oraz ewentualnych obciążeniach na nieruchomości. Znajduje się w niej również każda, istotna zmiana. Dlatego księga wieczysta poinformuje również zainteresowanych o sprzedaży mieszkania lub działki, ustanowieniu hipoteki lub służebności przejazdu

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Kredyt na 2 proc." Tyle trzeba zarabiać, żeby się załapać

Integralną cechą ksiąg wieczystych jest domniemanie o stanie faktycznym. Przyjmuje się, że wszystkie zawarte zapisy są właśnie takie. Dlatego w sytuacji, kiedy okaże się, że księga wieczysta i wpisy w niej zawarte nie są zgodne ze stanem faktycznym, nabywca nieruchomości nadal może się na nie powołać. To dzięki zasadzie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Wpisu w księdze wieczystej zobowiązany jest dokonać między innymi nowy właściciel nieruchomości. Także w ramach przyjętego spadku. Jeżeli dokument jest sporządzany w formie aktu notarialnego, obowiązek z właściciela przechodzi na notariusza. Wpis do księgi wieczystej musi dokonać również właściciel, gdy dokonywana jest zmiana danych dotyczących nieruchomości.

Do czego jest potrzebna księga wieczysta?

Publicznie prowadzony rejestr stwierdza stan prawny danej nieruchomości. Do czego jest potrzebna księga wieczysta? Jeżeli ktoś jest zainteresowany kupnem domu, mieszkania lub działki, da ona odpowiedź, czy warto zainwestować pieniądze. Księga wieczysta to również ważne informacje o powierzchni nieruchomości

Księga wieczysta da też odpowiedź, czy na nieruchomości są jakieś obciążenia finansowe. Jednak nie tylko. W rejestrze znajdzie się informacja, kto ma do niej prawo. Może okazać się, że właścicieli jest więcej, niż deklaruje sprzedający. W księdze znajdują się informacje na temat tego, kto ma prawo do wieczystego użytkowania i jakie jest przeznaczenie nieruchomości.

Jeżeli sprzedawca nieruchomości odmawia dostępu do księgi wieczystej, kupującemu powinna zapalić się ostrzegawcza lampka. Do rejestru należy zajrzeć dwa razy przed kupnem działki czy mieszkania. Pierwszy raz przed zawarciem umowy przedwstępnej. Kolejny raz podczas właściwej umowy kupna należy sprawdzić, czy nie dokonano istotnych zmian w księdze wieczystej.

Dla jakiej nieruchomości może być założona KW? Może być to działka (grunt), budynek, mieszkanie, lokal użytkowy lub garaż. Pomimo założeń, że każda nieruchomość powinna posiadać księgę wieczystą, nie ma prawnego obowiązku jej zakładania. Brak rejestru utrudnia jednak ustalenie stanu prawnego nieruchomości.

Jak odszukać księgę wieczystą?

W Polsce informatyzacja ksiąg wieczystych prowadzona jest od 2003 roku. Rejestry prowadzone w formie pisemnej sukcesywnie były wprowadzane do sieci. Z kolei w większości sądów wieczystoksięgowych nowe były od razu zakładane i prowadzone w formie elektronicznej. Jak odszukać księgę wieczystą? 

W czerwcu 2010 roku Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło publiczny system dostępowy. W bazie danych zapisanych było 12,1 mln spośród 18,8 mln wszystkich ksiąg wieczystych. W 2015 roku wszystkie papierowe księgi wieczyste zostały zastąpione nowoczesnym systemem informatycznym

Jak znaleźć księgę wieczystą w Internecie?

Całkowicie za darmo można zrobić to na rządowej stronie. Można przejrzeć treść ksiąg wieczystych, a także złożyć wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej. Można również upewnić się, czy odpisy, wyciągi i zaświadczenia uzyskane drogą elektroniczną są aktualne i prawdziwe.

Przeglądanie ksiąg jest bezpłatnePłatne natomiast są odpisy, wyciągi lub zaświadczenie. Aby uzyskać dostęp do księgi wieczystej należy znać jej numer wraz z cyfrą kontrolną. Dokumenty można pobrać w formacie PDF

CZYTAJ TAKŻE: "Wakacje kredytowe" nie pomogły? Polacy przestali spłacać kredyty

Skąd wziąć elektroniczny numer księgi wieczystej?

Księgi wieczyste są jawne, ale do ich przeglądania niezbędny jest numer. To unikalny identyfikator księgi, dzięki któremu można uzyskać informacje o nieruchomości. Aktualnie numer księgi wieczystej składa się z trzech członów. Przykładowy numer księgi wieczystej to BI1B/00038783/1. Ten konkretny dotyczy ksiąg wieczystych sądu w Białymstoku.

Jak odszukać księgę wieczystą i skąd wziąć elektroniczny numer? Jeśli go nie znamy, należy skontaktować się z wydziałem ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość. Przy kupnie nieruchomości numeru księgi wieczystej należy domagać się jego podania przez sprzedawcę

CZYTAJ TAKŻE:

Od przyszłego roku znikną pozwolenia na budowę domów?

Polacy masowo kupują mieszkania w Hiszpanii. Rekordowy udział wśród zagranicznych nabywców

Rządowy program pomógł nielicznym. Zaledwie 126 beneficjentów                          

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: księga wieczysta | księgi wieczyste | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »