Dzięki wysokiej uldze odliczysz nawet 1520 zł od podatku. I to dwa razy

Ulga na internet to jedna z najbardziej korzystnych możliwości odliczenia w trakcie rozliczania się ze skarbówką z PIT. Dzięki uldze na internet możemy zachować w kieszeni kilkaset złotych, a rozliczanie się z małżonkiem może sprawić, że kwota upustu sięgnie ponad 1,5 tys. zł w jednym roku podatkowym. Zdecydowanie warto więc przyjrzeć się uldze na internet, tym bardziej, że w rozliczeniu ze skarbówką możemy z niej skorzystać więcej niż raz.

Ulga na internet to jedna z najszerszych ulg podatkowych, jakie możemy zastosować przy rozliczaniu PIT ze skarbówką. Warto się nią zainteresować, ponieważ przysługuje ona każdej osobie fizycznej, która korzysta z dostępu do sieci i opłaca rachunki za internet. Kusi przede wszystkim kwota ulgi na internet, która wynosi aż 760 zł. Jednak zasady dotyczące odliczania jej od podatku pozwalają na podniesienie tej wartości nawet do 1520 zł.

Reklama

Jak działa ulga na internet? Kto może odliczyć ulgę na internet w rozliczeniu ze skarbówką?

Opłaty za korzystanie z sieci internetowej od dochodu odliczyć możemy tylko dwa razy. Mowa w tym wypadku o dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Jeśli więc na przykład skorzystamy z odliczenia, rozliczając się ze skarbówką z PIT za 2022 rok, to ulga przepadnie, jeśli nie wykorzystamy jej również w przyszłym roku, rozliczając PIT za 2023 rok.

Maksymalna kwota ulgi na internet to 760 zł na podatnika, który jest do niej uprawniony. Ta kwota to limit odliczenia, jakie możemy zastosować w formularzu PIT. Warto podkreślić, że jeśli w rozliczanym roku podatkowym wydaliśmy w rachunkach na internet mniej niż 760 zł, to właśnie tę kwotę powinniśmy podać w dokumencie. Kwota odliczenia łatwo może jednak zostać zwiększona, jeśli rozliczamy się wraz z małżonkiem.

1520 zł odliczenia ulgi na internet. Może być nawet 3040 zł, ale jak to zrobić?

Jeśli w rozliczeniu PIT zdecydujemy się przedstawić skarbówce formularz, na którym rozliczamy się wraz z małżonkiem, otworzymy sobie drogę do pomnożenia korzyści, jakie daje ulga na internet. Wspólne odliczenie zapewnia kwotę upustu na poziomie nawet 1520 zł.

Warto jednak zwrócić uwagę, by w fakturach za internet figurowały wówczas imiona i nazwiska obojga małżonków. Choć brak drugiego nazwiska na rachunku za internet nie dyskwalifikuje z powiększonej kwoty odpłaty, to wiele zależy już od decyzji urzędników i ich dobrej woli.

Ulga na internet do jakiej kwoty? Czy ulga na internet jest tylko raz w życiu?

Musimy pamiętać, że kwoty 1520 zł nie można odliczyć od dochodów jednej z osób - 760 zł ulgi internetowej przysługuje bowiem mężowi i żonie rozdzielnie. Skarbówka nie uzna więc odliczenia kwoty 1520 zł wyłącznie od dochodów tylko męża lub żony.

Małżeństwo jest zobowiązane do podzielenia się kosztami. Niewątpliwie warto postarać się o odpowiednie wypełnienie dokumentów. Kwota odliczenia jest tego warta - w ciągu dwóch lat podatkowych odliczyć możemy nawet 3040 zł. Oczywiście stanie się tak, zakładając, że w dwóch kolejnych latach podatkowych zastosujemy maksymalny wymiar odliczenia dla małżonków na pułapie 1520 zł.

Jak poradzić sobie z ulgą na internet? Oto potrzebne dokumenty

Aby skorzystać z odliczenia za internet, niezbędne są faktury, które poświadczają, że korzystamy z sieci i opłacamy dostęp. Na dokumentach konieczne jest wskazanie nas - opłacających rachunek - imieniem i nazwiskiem. Urząd może uznać fakturę, na której koszt dostępu do sieci jest wliczony pomiędzy inne usługi, ale opłaty za internet muszą być wyszczególnione.

- Jeżeli dostęp do sieci jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej, czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez dostawcę usługi musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci internet - czytamy na rządowej stronie.

Jak odliczyć ulgę na internet? Gdzie umieścić w zeznaniu?

Ulgę na internet w rozliczeniu podatkowym PIT ujmujemy w specjalnym załączniku, służącym do wskazywania ulg podatkowych zastosowanych przy rozliczeniu ze skarbówką. Mowa o załączniku PIT/O. Po jego wypełnieniu i zgromadzeniu odpowiednej dokumentacji poświadczającej nasze prawo do ulgi na internet dodajemy papiery do zeznania rocznego i możemy spokojnie przekazać je dalej do skarbówki.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga na internet | skarbówka | podatek | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »