Barbara Nowacka
Poniedziałek, 2 grudnia 2024 (13:35)
Aktualizacja Poniedziałek, 2 grudnia 2024 (13:59)
Barbara Anna Nowacka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci na współczesnej polskiej scenie politycznej. Jej działalność jako polityczka, działaczka feministyczna oraz aktywistka społeczna, a także wykształcenie w dziedzinie informatyki, czynią ją postacią niezwykle złożoną i wszechstronną.
Barbara Nowacka - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Jej droga życiowa, od młodzieńczych aktywności po objęcie funkcji ministra edukacji w trzecim rządzie Donalda Tuska, odzwierciedla zaangażowanie w walkę o prawa kobiet oraz dążenie do postępowych zmian w polskim społeczeństwie.
Wczesne lata i życie rodzinne
Barbara Nowacka urodziła się 10 maja 1975 roku w Warszawie. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach intelektualnych i politycznych.
Jej dziadek, Witold Nowacki, był cenionym naukowcem, a matka, Izabela Jaruga-Nowacka, pełniła ważne funkcje w polskiej polityce, w tym ministra i wicepremiera.
Niestety, tragicznie zginęła w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku, co miało ogromny wpływ na życie Barbary Nowackiej. Jej ojciec, Jerzy Nowacki, był rektorem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, co wpłynęło na zainteresowania Barbary technologiami i informatyką.
Od najmłodszych lat Nowacka przejawiała zainteresowanie działalnością społeczną i medialną. Jako nastolatka brała udział w popularnym programie telewizyjnym dla młodzieży "5-10-15", co zapoczątkowało jej zainteresowanie mediami i komunikacją.
Edukacja i kariera zawodowa
Barbara Nowacka ukończyła VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie w 1994 roku. Następnie, podążając śladami swojego ojca, podjęła studia na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie w 2006 roku uzyskała tytuł inżyniera informatyki.
W 2013 roku zdobyła tytuł magistra na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później ukończyła studia MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania.
Jej wykształcenie w dziedzinie zarządzania i informatyki pozwoliło jej na podjęcie pracy na stanowisku kanclerza w uczelni zarządzanej przez jej ojca, co stanowiło ważny krok w jej karierze zawodowej.
Działalność społeczna i polityczna
Działalność społeczna Barbary Nowackiej rozpoczęła się już w 1993 roku, gdy zaangażowała się w pracę w telefonie zaufania prowadzonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Wkrótce potem zaczęła angażować się w politykę. W 1997 roku dołączyła do młodzieżówki Unii Pracy, gdzie w 2000 roku została wiceprzewodniczącą.
W latach 2001-2005 była członkinią Unii Pracy, a w 2005 współzałożyła organizację Młodzi Socjaliści. Aktywność polityczna była dla niej naturalnym wyborem, zwłaszcza że polityka była ważnym elementem życia jej rodziny.
Po śmierci matki w 2010 roku, Barbara Nowacka współzałożyła Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, której została wiceprezesem. Fundacja ta kontynuowała dziedzictwo matki, skupiając się na promowaniu praw kobiet i równości społecznej.
W 2014 roku Nowacka po raz pierwszy próbowała swoich sił w polityce na arenie międzynarodowej, startując w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Europy Plus, jednak nie uzyskała mandatu.
Mimo to jej aktywność polityczna nie osłabła, a w lipcu 2014 roku stanęła na czele think tanku Twojego Ruchu "Plan Zmian", co zapoczątkowało jej bliską współpracę z Januszem Palikotem.
Współprzewodnicząca Twojego Ruchu i działalność w Inicjatywie Polska
W 2015 roku Barbara Nowacka została współprzewodniczącą Twojego Ruchu, obejmując to stanowisko wspólnie z Januszem Palikotem. Jej zaangażowanie w tworzenie lewicowej koalicji Zjednoczona Lewica podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku było znaczącym krokiem w jej karierze politycznej.
Choć zdobyła imponującą liczbę 75 813 głosów w Warszawie, koalicja nie przekroczyła progu wyborczego, co uniemożliwiło jej objęcie mandatu poselskiego.
W lutym 2016 roku Barbara Nowacka współtworzyła stowarzyszenie Inicjatywa Polska, które stało się jej głównym narzędziem politycznym. Stowarzyszenie to od początku skupiało się na promowaniu postępowych wartości, w tym praw kobiet, równości i sprawiedliwości społecznej.
W grudniu tego samego roku Nowacka zyskała międzynarodowe uznanie, gdy amerykańskie czasopismo "Foreign Policy" umieściło ją na liście FP Top 100 Global Thinkers za jej udział w organizacji czarnego protestu przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego w Polsce.
Działalność w Koalicji Obywatelskiej
W 2018 roku Barbara Nowacka przystąpiła ze swoim stowarzyszeniem do Koalicji Obywatelskiej, co otworzyło przed nią nowe możliwości polityczne. W 2019 roku Inicjatywa Polska została zarejestrowana jako partia polityczna, a Nowacka objęła funkcję jej przewodniczącej.
W tym samym roku zdobyła mandat posłanki IX kadencji, uzyskując 88 833 głosy w okręgu gdyńskim, co było najlepszym wynikiem indywidualnym w tym okręgu. Jej sukces był wyraźnym sygnałem rosnącego poparcia dla postępowej polityki, którą reprezentowała.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Nowacka ponownie uzyskała mandat posłanki, zdobywając jeszcze większe poparcie - 139 524 głosy, co ponownie stanowiło najlepszy wynik w okręgu gdyńskim. Jej polityczna pozycja była coraz silniejsza, co doprowadziło do jej nominacji na ministra edukacji w trzecim rządzie Donalda Tuska w grudniu 2023 roku.
Minister edukacji
Objęcie przez Barbarę Nowacką funkcji ministra edukacji było kulminacją jej długoletniej działalności politycznej. Jej nominacja spotkała się z mieszanymi reakcjami - z jednej strony była ona postrzegana jako symbol postępowych zmian w polskim systemie edukacji, z drugiej zaś budziła kontrowersje wśród konserwatywnych środowisk.
Nowacka od początku swojej kadencji zapowiadała reformy mające na celu poprawę jakości edukacji, zwiększenie równości dostępu do nauki oraz ograniczenie wpływu religii na programy nauczania.
Jej działalność w Radzie Dialogu Społecznego, do której została powołana w styczniu 2024 roku, była kontynuacją jej dążeń do wprowadzenia dialogu społecznego w kluczowych sprawach dotyczących edukacji.
Poglądy i wartości
Barbara Nowacka od lat otwarcie deklaruje swoje postępowe poglądy. Jako ateistka, zdecydowanie opowiada się za świeckością państwa i ograniczeniem wpływu religii na życie publiczne.
Jest zwolenniczką prawa do aborcji, finansowania zapłodnienia in vitro dostępnego również dla samotnych kobiet oraz przyznania parom jednopłciowym prawa do adopcji dzieci.
Jej walka z nierównościami społecznymi oraz uprzedzeniami rasistowskimi i ksenofobicznymi jest nieodłącznym elementem jej działalności politycznej.
Temat Barbara Nowacka znajdziesz również w serwisie:
Barbara Nowacka - Wiadomości
-
PiS nie dostanie pieniędzy? Minister: Niech mają odrobinę godności
Wtorek, 7 stycznia (09:36)Pieniądze dla Prawa i Sprawiedliwości nie trafią jednak na konto partii? Barbara Nowacka ujawniła, że minister finansów dokładnie analizuje i zbiera opinie prawne na temat tego, czy... -
Alkotubki wycofane przez dużą sieć sklepów. "Byliśmy w szoku, jak to przyszło"
Wtorek, 1 października 2024 (16:32)W ostatnim czasie w mediach zrobiło się głośno na temat tubek z alkoholem marki Voodoo Monkey, które przypominają popularne musy owocowe dla dzieci. Mając na uwadze to, że kontrowersyjny... -
Pobierali 800 plus, ale nie mieszkali w Polsce? Szefowa MEN: Sytuacja patologiczna
Poniedziałek, 30 września 2024 (14:58)Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) Barbara Nowacka odniosła się w poniedziałek na antenie Radia ZET do tego, ile ukraińskich dzieci jest obecnych w polskim systemie szkolnym.... -
Nauczyciele z podwyżkami. Nowacka mówi, ile dostaną w przyszłym roku
Poniedziałek, 30 września 2024 (09:47)W przyszłym roku podwyżki dla nauczycieli wyniosą 5 proc. - poinformowała na antenie Radia ZET minister edukacji Barbara Nowacka. Przypomniała, że wprowadzone w tym roku podwyżki rzędu 30... -
Minister 890 zł, nauczyciel niespełna 250 zł. Nowacka obiecuje interwencję w sprawie podwyżek nauczycieli
Piątek, 30 sierpnia 2024 (14:33)Przyjęcie projektu ustawy budżetowej na 2025 rok poruszyło środowisko nauczycielskie. Chcieli podwyżek rzędu 15 proc., dostać mieli 10 proc., a teraz okazuje się, że nie będzie nawet... -
Minister Nowacka o pensjach nauczycieli: Utrzymać trend wzrostowy
Czwartek, 14 marca 2024 (06:44)Minister edukacji Barbara Nowacka w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wskazała, jaki jest stosunek rządu do wynagrodzeń nauczycieli w kolejnych latach. Przypomnijmy, że w 2024 r. na konta... -
Wypłata podwyżek dla nauczycieli. Padł termin po rozmowach z ZNP
Poniedziałek, 5 lutego 2024 (07:00)Sprawa podwyżek dla nauczycieli ciągnie się od początku roku i nadal nie może znaleźć swojego rozwiązania. Pomimo zapewnień rządu i wpisania projektu podwyżek do budżetu, nauczyciele... -
Będzie automatyczna waloryzacja płac nauczycieli? Minister edukacji komentuje
Piątek, 19 stycznia 2024 (11:18)Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka zapewniła w piątek, że nauczyciele od marca będą otrzymywać podwyższone wynagrodzenia, wraz z wyrównaniem za styczeń i luty. Dodała, że resort...