Cło

Piątek, 27 września 2024 (09:43) Aktualizacja Piątek, 27 września 2024 (09:47)
Cło to podatek nałożony przez państwo na towary przekraczające granice narodowe, takie jak w przypadku importu. Jego główne cele to wspieranie rodzimych producentów i zwiększenie dochodów państwa.
Cło - najważniejsze informacje
Czym jest cło? /123RF/PICSEL

Cło - najważniejsze informacje

Cło to kluczowe narzędzie polityki ekonomicznej każdego państwa, odgrywające ważną rolę w kształtowaniu gospodarki narodowej, regulowaniu handlu międzynarodowego oraz ochronie lokalnych rynków przed zewnętrzną konkurencją.

Stawki celne są zróżnicowane w zależności od rodzaju transportu towarów;  
  • Cło ad valorem: obliczane jako procent od wartości towaru. 
  • Cło specyficzne: ustalane na podstawie fizycznych cech towaru, takich jak waga czy objętość. 
Stawki cła importowego są ustalane przez urzędy celne i różnią się w zależności od rodzaju towaru i kraju pochodzenia. Koszty cła zazwyczaj pokrywa importer, co wpływa na ostateczną cenę produktu. 

Cło eksportowe: To opłata nałożona na towary eksportowane, zwykle surowce, w celu promowania ich przetwarzania w kraju pochodzenia. Praktyka ta jest mniej powszechna dzięki ograniczeniom wynikającym z umów handlowych. 

Cło tranzytowe: Nakładane na towary przejeżdzające przez terytorium kraju bez celu importu czy eksportu. Cło to służy kontroli przepływu towarów i zapewnieniu przestrzegania lokalnych przepisów. 

Kto ustala wysokość cła? 

Wysokość stawek celnych ustalana jest przez krajowe organy rządowe, które odpowiadają za politykę handlową i celną. W przypadku krajów będących członkami unii celnych, takich jak Unia Europejska, stawki cła są ustalane wspólnie przez państwa członkowskie. Ustalane stawki muszą być zgodne z międzynarodowymi umowami handlowymi, takimi jak te regulowane przez Światową Organizację Handlu (WTO). 

Ile wynosi cło w 2024 roku? 

Wysokość cła w 2024 roku zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju towaru, jego wartości i kraju pochodzenia. Dla przykładu, w Unii Europejskiej stawki celne są zróżnicowane w zależności od kategorii produktów i mogą się zmieniać w odpowiedzi na zmiany ekonomiczne, polityczne lub na potrzeby ochrony rynku wewnętrznego.

Dokładne stawki celne można znaleźć w taryfie celnej dostępnej na stronach urzędów celnych lub odpowiednich instytucji Unii Europejskiej. 

Jakie towary objęte są cłem? 

Towary objęte cłem mogą obejmować szeroki zakres produktów, od surowców przez produkty półfabrykaty, po towary konsumpcyjne. W Unii Europejskiej niektóre produkty takie jak produkty rolnicze, stal, produkty elektroniczne i odzież mogą podlegać opłatom celnym, które mają na celu ochronę rynku wewnętrznego przed zalewem tanich importów. 

Czy w Unii Europejskiej obowiązuje cło? 

W ramach Unii Europejskiej, państwa członkowskie stosują wspólną politykę celną, co oznacza, że między krajami UE nie ma cła w handlu wzajemnym.

Cło obowiązuje jednak w handlu z państwami trzecimi, co jest elementem wspólnej polityki handlowej UE. Stawki celne dla towarów importowanych z krajów spoza UE są jednolite i zależą od wspólnie ustalonych taryf celnych. 

Temat Cło znajdziesz również w serwisie:

Cło - Wiadomości

Cło - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »