KAS

Czwartek, 3 października 2024 (11:41) Aktualizacja Czwartek, 3 października 2024 (11:42)
KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa to główny organ administracji skarbowej i celnej, powstały w wyniku konsolidacji i reorganizacji dotychczas rozproszonych struktur podatkowych, skarbowych i celnych w Polsce. Proces ten został zrealizowany poprzez przyjęcie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która została uchwalona 16 listopada 2016 roku i weszła w życie w marcu 2017 roku.
KAS - najważniejsze informacje
KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa /123RF/PICSEL

KAS - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Jaki był cel połączenia służb? 

​​Konsolidacja służb była niezbędna do osiągnięcia trzech głównych celów działania Krajowej Administracji Skarbowej. Wcześniej zarówno administracja podatkowa jak i celna funkcjonowały jako oddzielne piony z rozproszoną strukturą.

Połączenie tych służb miało na celu usunięcie nierówności w zasobach poszczególnych urzędów, optymalizację wykorzystania funduszy przeznaczonych na działalność, usprawnienie komunikacji między organami skarbowymi i celnymi, integrację baz danych, ujednolicenie standardów operacyjnych oraz procedur, a także skonsolidowanie systemu kompetencji, aby eliminować dublowanie się zadań i niezdrową konkurencję, która mogła negatywnie wpływać na wizerunek administracji. 

Co wchodzi w skład KAS? 

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) składa się z następujących jednostek organizacyjnych: 
  • Izby administracji skarbowej (16), 
  • Urzędy skarbowe (400), 
  • Urzędy celno-skarbowe (16, wraz z 43 delegaturami i 134 oddziałami celnymi), 
  • Krajowa Informacja Skarbowa (centrala w Bielsku Białej, 5 delegatur oraz 2 wydziały), 
  • Krajowa Szkoła Skarbowości (centrala w Warszawie i 8 filii). 
Dyrektor izby administracji skarbowej jest odpowiedzialny za nadzór nad działalnością naczelników urzędów skarbowych oraz naczelnika urzędu celno-skarbowego. 

Naczelnicy urzędów skarbowych, którzy do 28 lutego 2017 r. funkcjonowali jako niezależni naczelnicy urzędów skarbowych i celnych, teraz zajmują się poborem podatków, należności celnych, opłat oraz innymi niepodatkowymi należnościami budżetowymi. Odpowiadają również za wsparcie i obsługę podatników. 

Zadania naczelnika urzędu celno-skarbowego obejmują kontrolę celno-skarbową, ustalanie i określanie podatków, opłat oraz innych należności budżetowych, a także zarządzanie procedurami celnymi. 

Najważniejsze zadania KAS 

W ramach skonsolidowanej Krajowej Administracji Skarbowej kluczowe są: 
  • Obsługa dużych podatników: w centrali KAS zostanie utworzony Departament Obsługi Klientów oraz Kluczowych Podmiotów, który będzie zajmował się ustalaniem standardów obsługi oraz zapewniał profesjonalną obsługę kluczowych i dużych podatników. 
  • Jednolita informacja podatkowa i celna: została utworzona ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa, oferująca jednolite interpretacje prawa podatkowego oraz informacje podatkowe i celne, dostępne telefonicznie. 
  • Zapobieganie przestępczości: nowe struktury w centrali KAS oraz w jednostkach terenowych będą skupiały się na zwalczaniu przestępczości ekonomicznej, likwidacji szarej strefy oraz minimalizacji wykroczeń i nieprawidłowości. 

KAS a Konstytucja Biznesu 

Wszystkie urzędy w ramach KAS mają obowiązek przestrzegania zasad zawartych w Konstytucji Biznesu podczas rozpatrywania spraw z udziałem przedsiębiorców. Te zasady obejmują: 
  • Zasadę, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, 
  • Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, 
  • Obowiązek udzielania informacji i przyjaznej interpretacji przepisów, 
  • Proporcjonalność działań urzędu, 
  • Uczciwą konkurencję, 
  • Szybkość działania urzędu. 

Temat KAS znajdziesz również w serwisie:

KAS - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »