Świadectwo energetyczne
Piątek, 18 października 2024 (17:48)
Świadectwo charakterystyki energetycznej to oficjalny dokument określający zapotrzebowanie na energię przez budynek lub jego część, niezbędną do realizacji funkcji takich jak ogrzewanie, wentylacja, podgrzewanie wody, chłodzenie oraz - w przypadku obiektów komercyjnych, oświetlenie.
Świadectwo energetyczne - najważniejsze informacje
Co to jest świadectwo energetyczne?
Posiadanie tego dokumentu jest wymagane w określonych przypadkach na mocy przepisów Unii Europejskiej, mając na celu wspieranie budownictwa energooszczędnego oraz zwiększanie świadomości dotyczącej oszczędności energii.
Świadectwo dostarcza właścicielom, najemcom lub użytkownikom budynków podstawowych danych o rocznym zapotrzebowaniu na energię i przewidywanych kosztach eksploatacji. Wydawanie i przekazywanie tych dokumentów jest regulowane przez ustawę z 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków.
Nie jest wymagane jeżeli budynek lub lokal wykorzystywany jest wyłącznie do celów prywatnych, czyli nie jest przeznaczony do sprzedaży czy wynajmu.
Kto musi mieć świadectwo energetyczne?
W przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku, jego części lub lokalu istnieje obowiązek przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej nowemu właścicielowi czy najemcy. Dotyczy to transakcji sprzedaży nieruchomości, w tym także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jak również jego wynajmu.
Wymóg ten został wprowadzony w ramach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, obowiązującej od 2015 roku, a uprzednio był określony w Prawie budowlanym od 2009 roku.
Ponadto świadectwo charakterystyki energetycznej musi być wyeksponowane w miejscach publicznie dostępnych w budynkach użyteczności publicznej o powierzchni powyżej 250 m², takich jak siedziby organów sądownictwa, prokuratury, administracji publicznej oraz w obiektach o powierzchni użytkowej większej niż 500 m², świadczących usługi publiczne pod warunkiem, że takie świadectwo zostało sporządzone.
Deweloper jest zobowiązany dołączyć to świadectwo do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Ten wymóg zaczął obowiązywać od 28 kwietnia 2023 roku. Wyjątek stanowią domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy do 70 m², zbudowane na własne potrzeby mieszkaniowe, które są zwolnione z tego obowiązku.
Kto może zlecić sporządzenie świadectwa energetycznego?
- właściciela lub zarządcę budynku w przypadku jego sprzedaży lub wynajmu,
- osobę posiadającą spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w sytuacji jego zbycia lub wynajmu,
- osobę z spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, gdy dotyczy to najmu,
- inwestora przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku.
Jeżeli transakcja dotyczy całego budynku, należy sporządzić świadectwo dla całego obiektu, natomiast w przypadku transakcji obejmującej jedynie część budynku (np. lokal), wymagane jest świadectwo dla tej konkretnej części.
Nabywca lub najemca nie mają prawa zrzec się otrzymania świadectwa. Świadectwo może być dostarczone w formie papierowej z unikatowym numerem z centralnego rejestru oraz podpisem upoważnionej osoby.
Od 28 kwietnia 2023 roku - po zmianie przepisów, świadectwo można również przekazać w formie elektronicznej, zarejestrowane i podpisane przez uprawnioną osobę, zarówno kwalifikowanym elektronicznie podpisem lub profilem zaufanym.
W przypadku braku dostarczenia świadectwa, notariusz podczas sporządzania aktu notarialnego jest zobowiązany poinformować zobowiązaną osobę o potencjalnych konsekwencjach finansowych za niewypełnienie tego obowiązku.
Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej utrzymuje swoją ważność przez dziesięć lat od momentu jego wydania. Świadectwa wydane przed datą wejścia w życie zmian w ustawie (28 kwietnia 2023 r.) zachowują ważność przez okres ustalony w momencie ich wydania.
Niemniej jednak, ważność świadectwa może być skrócona jeżeli w budynku lub jego części przeprowadzone zostaną prace remontowe lub modernizacyjne wpływające na jego charakterystykę energetyczną, takie jak wymiana okien, zmiana systemu ogrzewania czy dodanie izolacji termicznej.
Świadectwo energetyczne - Wiadomości
-
Kontrole pukają do drzwi. Sprawdzą, czy zapłaciłeś 800 zł
Sobota, 23 listopada (05:59)Kontrole na mocy prawa, które weszło w życie w kwietniu 2023, pukają do drzwi w całej Polsce. Wszystko przez świadectwo energetyczne. Nowe zasady wprowadzające szeroki wymóg posiadania... -
Kontrole zapukają do drzwi. Będą sprawdzać, kto zapłacił 800 zł
Poniedziałek, 21 października (10:28)Kontrole pukają do drzwi domów jednorodzinnych. To efekt wprowadzenia prawa z kwietnia 2023, chodzi o świadectwo energetyczne. Obecnie jego posiadanie jest wymagane, ale nie każdy musi je... -
Ważne zmiany w ustawie o budownictwie. Do drzwi zapukają kontrole
Wtorek, 30 lipca (06:00)Kontrole wprowadzone przez ustawę o świadectwie energetycznym czekają zmiany. Opublikowany projekt rozporządzenia autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii wskazuje, że nie tylko... -
Też mogłeś zapłacić za nic. Jeśli wydali ci ten dokument, lepiej go sprawdź
Wtorek, 9 lipca (10:42)Świadectwo energetyczne jest obowiązkowym dokumentem dla nieruchomości od 2023 roku. Jednak sposób ich wydawania budzi ogromne wątpliwości. Okazuje się bowiem, że te niezbędne do... -
Zmiany w świadectwie energetycznym. Do domów zapukają nowe kontrole
Czwartek, 4 lipca (10:41)Świadectwo energetyczne jako obowiązek dla niemal wszystkich budynków w Polsce wdrożono w ubiegłym roku. Teraz w prawie wdrażane są zmiany. W środę opublikowano projekt rozporządzenia... -
Kontrole w domach Polaków. Sprawdzą, kto zapłacił 800 zł
Czwartek, 30 maja (09:58)Kontrole pukają do drzwi mieszkańców domów jednorodzinnych. To efekt wdrożenia zmian w kwietniu 2023 w prawie o świadectwie energetycznym. Od kwietnia 2023 roku w Polsce jego posiadanie... -
Kontrole w domach Polaków. Sprawdzą, czy zapłaciłeś 800 zł
Niedziela, 28 kwietnia (07:29)Kontrole ogrzewania dotyczą mieszkańców domów jednorodzinnych. To efekt wdrożenia w ubiegłym roku zmian w prawie dotyczącym świadectwa energetycznego. Od 28 kwietnia 2023 roku w Polsce... -
Kontrole pukają do drzwi. Sprawdzą, czy zapłaciłeś 800 zł
Sobota, 16 marca (07:59)Kontrole ogrzewania to efekt wdrożenia ustawy o świadectwie energetycznym. 28 kwietnia 2023 roku wszedł obowiązek posiadania tego dokumentu, a wraz z nim nowe prawo wprowadziło również...