Jedyną kandydatką senackiej większości do RPP jest Joanna Tyrowicz

Przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina powiedział, że Joanna Tyrowicz jest jedyną kandydatką do Rady Polityki Pieniężnej, którą zgłoszą senatorowie reprezentujący większość w tej izbie. Głosowanie Senatu nad kandydaturą odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu.

- Do piątku trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem ws. powołania członka RPP przez Senat. Jedyną kandydatką senackiej większości jest Joanna Tyrowicz - powiedział Kleina.

Dodał, że uzupełnienie składu RPP przez Senat nastąpi prawdopodobnie na posiedzeniu Senatu 7 września, jeżeli się ono odbędzie.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP teraz planowane jest właśnie na 7 września (niedecyzyjne odbędzie się 23 sierpnia).

Rafał Sura zrezygnował

Senat uzupełnia skład RPP w związku z rezygnacją ze stanowiska przez Rafała Surę, którego kadencja w Radzie miała upłynąć w połowie listopada br. Senat odwołał go 21 lipca.

Reklama

Termin upływa 5 sierpnia

Czas na składanie w Senacie wniosków dotyczących powołania nowego członka RPP upływa w piątek 5 sierpnia o godz. 14.00. Izba ma czas na przegłosowanie kandydatury do 22 października.

Media informowały wcześniej, że Tyrowicz jest główną kandydatką do RPP obozu, który posiada większość w Senacie.

Zgodnie z regulaminem Senatu, wniosek w sprawie powołania członka RPP zgłosić może grupa co najmniej siedmiu senatorów. Marszałek Senatu ustala i podaje do wiadomości senatorów początek i koniec terminu na składanie wniosków tak, aby okres ich składania był nie krótszy niż 14 dni i aby wnioski były składane nie później niż 30 dni od dnia odwołania członka RPP.

Zgodnie z ustawą o NBP, uzupełnienie składu Rady na miejsce opróżnione z powodu zrzeczenia się funkcji przez członka RPP organy powołujące dokonują nie później niż trzy miesiące od odwołania członka Rady.

Senat powołuje i odwołuje członków RPP bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

W styczniu Senat powołał do RPP Ludwika Koteckiego (51 głosów za) i Przemysława Litwiniuka (59 za).

W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP, oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat.

Po rezygnacji Sury Rada liczy teraz siedmiu członków z 10 przewidzianych ustawą o Narodowym Banku Polskim, przy nieobsadzeniu dwóch wakatów przez Sejm. Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia Rady podejmowane są przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym jej przewodniczącego.

Sejm zwleka

Niższa izba parlamentu zwleka z powołaniem nowych członków RPP od kilku miesięcy - nieobsadzone miejsca w Radzie zostały zwolnione 9 lutego (wygaśnięcie kadencji Eryka Łona i Grażyny Ancyparowicz) i 30 marca (koniec kadencji Jerzego Żyżyńskiego).

23 lutego Sejm powołał do RPP Wiesława Janczyka.

Sejmowa większość podjęła tymczasem próby obsadzenia wolnych stanowisk w RPP. Obecnie oficjalnie jedynym kandydatem grupy posłów PiS jest Maciej Rudnicki, zgłoszony 28 lutego. Od tamtej pory wniosku o jego powołanie nie zaopiniowała jednak sejmowa komisja, a Rudnicki nie wypowiedział się ani razu publicznie. Kandydat odmówił komentarza w sprawie.

W lutym z kandydowania do RPP z ramienia Sejmu zrezygnowała Gabriela Masłowska, a w styczniu uczyniła to Elżbieta Ostrowska. Obie zostały wcześniej pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Finansów Publicznych. Ostrowska nie podała powodów decyzji, Masłowska wskazała na przyczyny osobiste.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Według spekulacji medialnych, nie jest wykluczone, że Masłowska ponownie będzie kandydować do RPP.

Według ustawy o NBP, powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »