Joanna Tyrowicz

Środa, 4 grudnia 2024 (08:43) Aktualizacja Środa, 4 grudnia 2024 (08:47)
Joanna Tyrowicz jest cenioną ekonomistką i akademikiem oraz znaczącą postacią w obszarze polityki gospodarczej. Jej prace badawcze i działalność naukowa w znaczący sposób przyczyniają się do lepszego zrozumienia i kształtowania ekonomii zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Dzięki swojemu zaangażowaniu w rozwój ekonomii pracy i polityki pieniężnej, stała się jednym z kluczowych autorytetów w tych dziedzinach.
Joanna Tyrowicz - najważniejsze informacje
Joanna Tyrowicz /Piotr Kamionka /Reporter

Joanna Tyrowicz - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Edukacja

Joanna Tyrowicz przyszła na świat 25 listopada 1980 roku w Warszawie. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 2006 roku zdobyła doktorat z ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Dodatkowo, w 2004 roku ukończyła studia na Katholieke Universiteit Leuven w Belgii, co poszerzyło jej wykształcenie o międzynarodowy kontekst. Tematem jej pracy doktorskiej był rynek pracy, co stało się jednym z głównych obszarów jej badań i zainteresowań zawodowych.

Rozwój kariery akademickiej

Po zdobyciu doktoratu Joanna Tyrowicz rozpoczęła pracę naukową na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie z biegiem czasu awansowała na stanowisko profesora nauk ekonomicznych. W 2019 roku uzyskała habilitację, a jej rozprawa habilitacyjna dotycząca historii bezrobocia w Polsce została nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne im. Edwarda Lipińskiego jako najlepsza książka roku.

W swoich badaniach naukowych skupia się na tematach związanych z ekonomią pracy, demografią i systemami emerytalnymi, kładąc szczególny nacisk na kwestie nierówności społecznych.

Tyrowicz jest także współzałożycielką ośrodka badawczego FAME|GRAPE (Group for Research in Applied Economics), który zajmuje się badaniami nad zjawiskami gospodarczymi w Polsce i na świecie. W ramach swojej pracy w GRAPE rozwija bazy danych dotyczące rynku pracy i gospodarki.

Od 2007 do 2017 roku Joanna Tyrowicz pracowała jako doradca ekonomiczny w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego (NBP), koncentrując się na analizie rynku pracy i sytuacji gospodarstw domowych. Równolegle współpracowała z międzynarodowymi instytucjami, takimi jak Bank Światowy, OECD i Komisja Europejska. Była również stypendystką programu Fulbrighta na Columbia University oraz Mellon Fellow w Netherlands Institute for Advanced Studies.

W 2022 roku Joanna Tyrowicz została wybrana na członka Rady Polityki Pieniężnej, rozpoczynając swoją sześcioletnią kadencję. Jej wybór do tego grona świadczy o uznaniu dla jej kompetencji i doświadczenia w dziedzinie ekonomii i polityki gospodarczej.

Rada Polityki Pieniężnej

W 2022 roku Joanna Tyrowicz została zgłoszona jako kandydatka do Rady Polityki Pieniężnej przez grupę senatorów, w skład której wchodzili przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, PPS, PSL, Polski 2050 oraz niezależni senatorowie. We wrześniu 2022 roku została wybrana do Rady na sześcioletnią kadencję.

Joanna Tyrowicz kilka dni po posiedzeniu opublikowała na portalu LinkedIn swoje stanowisko na temat bieżącej sytuacji gospodarczej i kierunków polityki pieniężnej. Przedstawiła je w formie poprawek do oficjalnego komunikatu Rady, określając to jako swoją percepcję rzeczywistości, biorąc pod uwagę ustawowe ograniczenia dotyczące komentowania posiedzeń przez członków Rady.

Dodatkowo skrytykowała ograniczenia dotyczące dostępu do siedziby NBP oraz możliwości konsultacji z ekspertami banku w sprawach związanych z polityką pieniężną.

Jej publikacja spotkała się z krytyką prezesa NBP, Adama Glapińskiego, oraz czterech innych członków Rady Polityki Pieniężnej. W oficjalnym oświadczeniu z 11 października 2022 roku wyrazili oni swoje niezadowolenie z działań Joanny Tyrowicz i wspomnieli, że rozważają zgłoszenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w związku z możliwym naruszeniem przepisów prawa przez Tyrowicz.

Joanna Tyrowicz - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »