Wychodzisz z domu z portfelem? Musisz to wiedzieć, stracisz nie tylko pieniądze

Nosisz ze sobą portfel? Lepiej pamiętaj, że trzeba go pilnować, gdyż wewnątrz znajdują się zarówno dokumenty, jak i pieniądze oraz karty płatnicze. Jak chronić się przed kradzieżą będąc na ulicy albo w środkach komunikacji publicznej? Wystarczy znać kilka zasad. Uchroni to przed problemami i nerwami.

Portfel znajduje się w większości kieszeni albo torebek Polaków. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wybitnie istotne jest zadbanie o to, aby ten mały przedmiot nie trafił w niepowołane ręce. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które regularnie znajdują się w tłumie. 

"W sklepie, w klubie, na ulicy - zagubienie lub kradzież portfela może zdarzyć się każdemu. W takim wypadku, oprócz gotówki, jaką nosisz w portfelu, zagrożone są Twoje pieniądze na kontach w banku oraz dane osobowe, mogące posłużyć przestępcom do wyłudzeń" - wskazywał swego czasu w specjalnym poradniku ING Bank Śląski. 

Reklama

Nosisz ze sobą portfel? Lepiej o tym pamiętaj

Chociaż płatności bezgotówkowe - w tym te wykonywane także tylko telefonami lub za pomocą aplikacji bankowych - stają się coraz popularniejsze i zmieniają polski rynek płatności, to portfel nadal jest nieodłącznym elementem wyposażenia Polaków wychodzących z domu.  

Portfel to miejsce, gdzie chowamy nie tylko gotówkę, ale także karty bankowe i dokumenty. Niektórzy mimo ostrzeżeń banków i specjalistów decydują się także na to, aby w jednej z przegródek umieścić również hasła i dane do logowania do prywatnych kont. To ogromny błąd realnie wpływający na bezpieczeństwo finansowe. 

Dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela, gotówki oraz kart płatniczych w przestrzeni publicznej jest kluczowa, aby uniknąć kradzieży i oszustw. Warto nie tylko nosić portfel w bezpiecznym miejscu jak np. wewnętrzna kieszeń ubrania lub torby. Innym aspektem, który zmniejszy ryzyko stracenia pieniędzy, jest zainwestowanie w specjalny portfel. Używanie portfeli z funkcją RFID to nie tylko kolejny gadżet. To realna ochrona przed skimmingiem. Karty płatnicze włożone do portfeli mogą być skanowane zdalnie przez osoby wykorzystujące technologię RFID, dzieje się tak szczególnie w tłumie. Zainwestuj w portfel lub etui, które blokuje sygnały RFID. To jednak dopiero początek listy bezpieczeństwa, którą powinien znać każdy Polak. 

Gotówka i karty osobno, ale zasad jest więcej

Będąc w tłumie i mając przy sobie portfel, warto pamiętać o banalnej zasadzie, która może przynieść realne skutki już po tym, jak trafimy na celownik złodziei. Mowa o podziale środków. Jeśli masz przy sobie większą ilość gotówki, staraj się ją podzielić i przechowywać w różnych miejscach. Na przykład część gotówki w portfelu, część w kieszeni lub w drugiej torbie. Podobnie z kartami płatniczymi — jeśli to możliwe, nie noś wszystkich kart jednocześnie. 

Niemniej warto pamiętać, że gotówka w większych ilościach schowana w portfelu jest łatwa do zauważenia. Należy unikać podróżowania z dużymi kwotami. Dodatkowo należy pamiętać, że jedną z metod stosowanych przez oszustów jest mechanizm "na kopertę". Jest on ściśle powiązany z kradzieżą portfela. 

Złodzieje po wyborze w tłumie ofiary wkładają do torby kopertę lub nawet całą reklamówkę. Ma to odwrócić uwagę i pozwolić na to, by niepostrzeżenie ukraść portfel. Warto nie tylko włożyć go w głębsze części torby, ale także zainwestować w specjalne systemy utrudniające niepowołane wyciągnięcie go z torby. Do takich zabezpieczeń należą między innymi specjalne paski przypinające portfel do jednej z przegródek torby. 

Chodzisz z portfelem w tłumie, lepiej uważaj

Złodzieje bardzo często wykorzystują tłum, jako sposób do pozostania niewidocznym, a także obserwację. Uwagę przestępców skupiają nie tylko osoby trzymające swoje portfele i torby w widocznych miejscach. Na celownik trafiają także osoby rozmawiające przez telefon albo słuchające muzyki. Rozproszona uwaga i skupienie się na innych aspektach sprawia, że kradzież portfela jest łatwiejsza. 

Trzeba pamiętać o tym, że w tłumach, w środkach transportu publicznego czy na ruchliwych ulicach, zawsze trzeba być czujnym. Kradzieże często odbywają się bowiem w sposób niezauważony, a złodzieje potrafią działać bardzo szybko, a następnie niemal rozpłynąć się w powietrzu dzięki obecności innych osób. 

Przestępcy bardzo często przed kradzieżą i sięgnięciem po portfel obserwują ofiarę. Często punkt obserwacyjny znajduje się niedaleko bankomatów i wpłatomatów. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie tego, czy podczas dokonywania transakcji przy urządzeniu w okolicy nie znajdują się podejrzani ludzie. 

Jest to szczególnie ważne, gdy bankomat znajduje się w mało uczęszczanym miejscu lub jest słabo oświetlony, lepiej poczekać na lepszą okazję. Dodatkowo zawsze należy zasłaniać ekran bankomatu palcami i nie dopuścić do tego, by ktokolwiek był w stanie poznać kodu PIN do konta. Po kradzieży portfela i znajomości PIN-u nic nie powstrzyma złodzieja przed wypłaceniem gotówki z innego bankomatu. 

Co zrobić w przypadku, gdy portfel już został skradziony? "Nie panikuj, ale też nie zwlekaj z działaniem. Często zagubiony portfel wraca do właściciela - uczciwy znalazca nawiązuje z nim kontakt, na przykład przez media społecznościowe. Nie możesz jednak wykluczyć, że portfel trafił w ręce kogoś, kto będzie chciał cię okraść. Dlatego musisz w pierwszej kolejności zablokować dostęp do pieniędzy i dokumentów" - wyjaśnia ING Bank Śląski w jednym ze starszych poradników dla klientów.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: portfel | pieniądze | karty bankomatowe | kradzież
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »