EBC nie podwyższa stóp proc. pomimo rekordowej inflacji

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy proc. na tym samym poziomie, chociaż inflacja w strefie euro gwałtownie w marcu przyśpieszyła: wskaźnik HICP wzrósł do 7,5 proc. z 5,9 proc. w lutym.

EBC nie zmienił poziomu ani stopy proc. podstawowych operacji refinansujących (nadal wynosi 0 proc.), ani stopy kredytu w banku centralnym (wciąż jest to 0,25 proc.). Stopa oprocentowania depozytów w banku centralnym to natomiast -0,5 proc.

"Inflacja znacznie wzrosła i w nachodzących miesiącach pozostanie wysoka, głównie z powodu gwałtownego zwiększenia się kosztów energii. W wielu sektorach presja inflacyjna się nasiliła" - podał europejski bank centralny w komunikacie po decyzji.

Tymczasem inflacja w strefie euro wyniosła w marcu 7,5 proc. (cel inflacyjny EBC to 2 proc.). Jeszcze gorzej wygląda to w poszczególnych krajach, w których obowiązuje euro. Z danych Eurostatu wynika, że zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP) najszybciej wzrósł na Litwie (15,6 proc.), w Estonii (14,8 proc.). Do blisko 12 proc. wzrósł wskaźnik inflacji w Holandii. Na Łotwie ceny w ujęciu rocznym urosły o 11,2 proc.

Reklama

Lagarde: Ceny energii są głównym czynnikiem wysokiej inflacji

Bilans ryzyka dla perspektyw inflacyjnych w strefie euro uległ pogorszeniu - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC. 

- Nasiliły się zagrożenia związane z perspektywami inflacji, zwłaszcza w najbliższym okresie. Zagrożenia dla średnioterminowych perspektyw inflacji obejmują zmiany oczekiwań inflacyjnych powyżej wartości docelowych, wyższe niż oczekiwano podwyżki płac oraz trwałe pogorszenie warunków po stronie podaży. Gdyby jednak popyt osłabł w średnim okresie, obniżyłoby to presję na ceny - powiedziała Lagarde.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jej zdaniem, ryzyko pogorszenia perspektyw wzrostu PKB znacznie wzrosło w wyniku wojny w Ukrainie. - Chociaż ryzyko związane z pandemią zmalało, wojna może mieć jeszcze silniejszy wpływ na nastroje gospodarcze i może jeszcze bardziej pogłębić ograniczenia po stronie podaży. Utrzymujące się wysokie koszty energii, wraz z utratą zaufania, mogą obniżyć popyt oraz ograniczyć konsumpcję i inwestycje w stopniu większym niż oczekiwano" - dodała.

Podkreśliła także, że ceny energii są głównym czynnikiem wysokiej inflacji i według prognoz rynkowych ceny surowców pozostaną wysokie w najbliższym czasie. - (...) Nie jest jasne jak trwała podwyższona inflacja bazowa będzie w najbliższym czasie - powiedziała szefowa EBC.

EUR/USD

1,0657 0,0013 0,11% akt.: 19.04.2024, 22:58
  • Kurs kupna 1,0655
  • Kurs sprzedaży 1,0658
  • Max 1,0676
  • Min 1,0612
  • Kurs średni 1,0657
  • Kurs odniesienia 1,0644
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | stopy procentowe | EBC | euro | strefa euro | inflacja świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »