Jakub Borowski i Gabriela Masłowska sejmowymi kandydatami do RPP

Najbliższe posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych odbędzie się jutro, ok. godz. 14.00 – przekazał Interii przewodniczący komisji Wiesław Janczyk. Tematem będzie przesłuchanie nowych kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej: Jakuba Borowskiego i Gabrieli Masłowskiej. Natomiast głosowanie w Sejmie nad nowymi członkami do RPP ma być jednym z ostatnich na najbliższym posiedzeniu izby (8-9 lutego). – Najpewniej w środę – dodał Janczyk.

Posłowie wskazali nowych kandydatów do RPP w miejsce Elżbiety Ostrowskiej, która pomimo uzyskania pozytywnej rekomendacji sejmowej Komisji Finansów Publicznych wycofała swoją kandydaturę przed głosowaniem w Sejmie. Kandydatką do RPP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości jest Gabriela Masłowska. Natomiast grupa posłów Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni wysunęła kandydaturę Jakuba Borowskiego. Sejmowi kandydaci do RPP mają zastąpić w radzie Grażynę Ancyparowicz i Eryka Łona, których kadencje wygasają 9 lutego. Na najbliższym posiedzeniu (8-9 lutego) Sejm będzie głosować za kandydaturą Wiesława Janczyka - obecnym kandydatem PiS. 

Reklama

Radę Polityki Pieniężnej tworzą prezes NBP, którego powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP, oraz dziewięciu członków. Trzech powołuje Sejm, trzech Senat, a trzech jest mianowanych przez prezydenta RP.

Kadencje dwóch członków RPP wskazanych przez Senat - Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego - wygasły 25 stycznia. W ich miejsce Senat już wybrał Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka. Kadencja trzeciego członka RPP z ramienia Senatu, czyli Rafała Sury, wygasa 16 listopada.

W tym roku wygasa także kadencja Jerzego Żyżyńskiego (30 marca). Także dwóch członków RPP wskazanych przez prezydenta w tym roku skończy pracę. Chodzi o Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa 20 lutego. Jedynie kadencja trzeciego z "prezydenckich" członków RPP Cezarego Kochalskiego kończy się 21 grudnia 2025 r.

dr Jakub Borowski 

Od 2013    Główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Od 2009     Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, Katedra Ekonomii II

2012 - 2015      Członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów

2011 - 2012     Główny ekonomista Kredyt Banku S.A.

2007 - 2011      Główny ekonomista Invest-Banku S.A.

2002 - 2009      Asystent w Szkole Głównej Handlowej, Katedra Ekonomii II

2002 - 2007      Naczelnik Wydziału Polityki Monetarnej, Narodowy Bank Polski, Departament Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych

1999 - 2002      Ekonomista, Departament Analiz i Badań, Narodowy Bank Polski

1998 - 2003      Uczestnik praktyk i staży badawczych w Narodowym Banku Austrii, ifo Institut w Monachium, Instytucie DIW w Berlinie i Federalnym Ministerstwie Finansów RFN. Jest autorem i współautorem licznych publikacji poświęconych polskiej polityce pieniężnej, strategii przystąpienia Polski do strefy euro oraz korzyściom i kosztom wprowadzenia euro w Polsce.

Gabriela Masłowska

Ukończyła studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1982 uzyskała na tej uczelni stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie pracy pt. Skala produkcji a efektywność gospodarowania w indywidualnych gospodarstwach specjalistycznych.

Od 1974 do 1976 była asystentem w Instytucie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk. Od 1976 do 1980 wykładała na UMCS, a następnie została adiunktem na Wydziale Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jako wykładowczyni związana także z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.


W 1997 została wiceprzewodniczącą Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych, a w 1998 objęła funkcję prezesa Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Lublinie. Została też publicystką m.in. Radia Maryja. Weszła w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.

Gabriela Masłowska była posłem na Sejm IV, V, VI, VII ,VIII a także IX - obecnej kadencji Sejmu. Nieprzerwanie od 2022 roku pracuje w Komisji Finansów Publicznych, a w VIII i IX kadencji jako zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. "Prowadzi systematyczne badania i analizy w oparciu o statystykę międzynarodową dotyczące funkcjonowania strefy Euro.

Uzyskane wyniki badań zostały zawarte w około stu wystąpieniach parlamentarnych dotyczących polityki monetarnej i rynku kapitałowego oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym: Makroekonomia gospdarki rynkowej, ABC rynku kapitałowego, O zachowanie suwerenności monetarnej Polski" - napisano w druku sejmowym.

Bed

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »