RPP podniosła stopy procentowe dziesiąty raz z rzędu. Raty kredytów znów w górę
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła w czwartek stopy procentowe o 0,50 pkt proc. To oznacza, że od jutra główna stopa NBP będzie wynosić 6,50 proc. To już dziesiąta z rzędu podwyżka. W efekcie główna stopa procentowa NBP jest na najwyższym poziomie od 2004 roku. Ekonomiści widzą jednak szanse, że - ze względu na recesję, która zbliża się wielkimi krokami - szczyt podwyżek jest już blisko. Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się we wrześniu.
- RPP podniosła stopy procentowe po raz dziesiąty z rzędu. Główna stopa NBP wzrosła z 0,1 proc. w październiku 2021 r. do 6,50 proc. w lipcu 2022 r.
- Stopa referencyjna jest najwyżej od początku 2004 roku.
- Wzrost stóp proc. NBP oznacza wyższe raty kredytów. WIBOR 3M i 6M jeszcze przed dzisiejszą decyzją przekraczał 7 procent.
- Ekonomiści są zdania, że - ze względu na zbliżający się szczyt inflacji i ryzyko recesji - szczyt podwyżek stóp procentowych jest coraz bliżej. Z prognoz wynika, że stopa referencyjna wzrośnie nawet do 7,50-7,75 procent.
Przed czwartkowym posiedzeniem RPP ekonomiści zakładali, że stopy procentowe w lipcu wzrosną o 0,75 pkt proc. "Większość ekonomistów, w tym również my, spodziewa się podwyżki stóp NBP o 0,75 pkt proc. - czyli ruchu jak w ostatnich dwóch miesiącach" - napisali analitycy firmy Ebury. Podobnego zdania byli eksperci Credit Agricole. Ich zdaniem to jednak może nie być jeszcze koniec cyklu. W kolejnych miesiącach podwyżki mają wynosić 0,50 pkt proc., a cykl zakończy się, gdy stopa referencyjna NBP osiągnie 7,75 proc. - ocenili.