Rząd chce reformy polowań. Ważny krok został już zrobiony

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się pierwsze posiedzenie nowego zespołu, którego zadaniem jest wypracowanie rekomendacji w zakresie reformy łowiectwa. Obecny rząd dąży do zmian w prowadzeniu polowań, o czym już w lutym informował wiceszef MKiŚ Mikołaj Dorożała. Plany resortu obejmują m.in. objęcie wybranych gatunków ptaków zakazem polowań, zmniejszenie skali odstrzału dzików i ograniczenie polowań zbiorowych.

Podczas pierwszego posiedzenia zespołu - które odbyło się pod przewodnictwem wiceministra Dorożały - ustalono harmonogram spotkań na najbliższe miesiące oraz wstępny zarys tematyki, która będzie ich przedmiotem. 

Czym będzie zajmował się zespół ds. reformy łowiectwa?

Uzgodniono, że na kolejnym spotkaniu przedyskutowane mają być kwestie zmian w przepisach dotyczących polowań na niektóre gatunki ptaków. W lutym br. Dorożała zapowiadał wprowadzenie moratorium na odstrzał czterech gatunków: łyski oraz kaczek: cyraneczki, głowienki i czernicy.

Jak zaznaczyło ministerstwo, zespół ma charakter opiniodawczo-doradczy, a znaleźli się w nim przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Straży Łowieckiej, Lasów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz strony przyrodniczo-społecznej.

Reklama

Według resortu, było to spotkanie, które po raz pierwszy zgromadziło przy jednym stole środowisko łowieckie reprezentowane przez naukowców i członków PZŁ oraz środowisko przyrodniczo-społeczne postulujące ograniczenie czy zmianę zasad gospodarki łowiectwa, również reprezentowane przez naukowców i ekspertów.

"Dostosować polskie łowiectwo do realiów XX wieku"

"Temat łowiectwa wymaga holistycznego podejścia. Liczymy na merytoryczną pracę w duchu wzajemnego szacunku, co pozwoli na kompromisowe określenie kierunków działania, które umożliwią ustawowe zmiany celem dostosowania polskiego łowiectwa do realiów XXI w." - powiedział wiceminister Dorożała, cytowany w informacji resortu. "Wyrażam przekonanie, że praca Zespołu przysłuży się deeskalacji różnych napięć, jakie czasami pojawiają się w różnych środowiskach społecznych w kontekście prowadzenia gospodarki łowieckiej" - dodał.

Na początku maja br. Mikołaj Dorożała zapowiadał, że specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne. Jak mówił, zmiany mają dotyczyć trzech "komponentów" - ptaków, ssaków oraz kwestii etycznych. Zespół ma również dyskutować na temat ograniczenia kłusownictwa.

Wcześniej Dorożała deklarował, że jest zwolennikiem wprowadzenia zakazu polowań na niektóre gatunki dzikich ptaków - zgodnie z postulatami koalicji organizacji przyrodniczych "Niech żyją!". Grupa ta apeluje o wprowadzenie zakazu polowań na 13 gatunków dzikich ptaków. Są to trzy gatunki gęsi: gęś gęgawa, białoczelna i zbożowa; cztery gatunki kaczek - głowienka, czernica, cyraneczka i krzyżówka. Oprócz tego koalicja "Niech żyją!" chce, by zakazem polowań objęta została łyska, bażant, kuropatwa, słonka i gołąb grzywacz, na które obecnie myśliwi mogą polować. Organizacje ekologiczne powołują się m.in. na badania przyrodników, według których liczebność niektórych gatunków dzikiego ptactwa drastycznie spadła w ciągu ostatnich dekad.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »