Uważaj na prezenty komunijne. Zamiast ucieszyć dziecko możesz zainteresować skarbówkę

Podatek od darowizny za prezent komunijny to nie żart. Coraz kosztowniejsze podarki, które Polacy wręczają dzieciom z okazji pierwszej komunii świętej, mogą zainteresować skarbówkę. Przekazanie dziecku prezentu komunijnego jak najbardziej podpada bowiem pod przepisy dotyczące podatku od darowizny. Z tego też tytułu, w zależności od tego, kto wręcza prezent i jaka jest jego wartość, obdarowanego może czekać zapłata podatku. Są jednak przypadki, gdy nie musimy płacić, niezależnie od kwoty.

Podatek od darowizny w przypadku wręczania prezentu komunijnego może niemiło zaskoczyć obdarowanego. Kto myśli o tego typu daninach w momencie, gdy dziecko dostaje upominek od bliskich? Praktyka pokazuje, że kompletnie nie mamy pojęcia, że w przypadków większych kwot pieniędzy lub droższych przedmiotów jesteśmy zobowiązani uregulować podatek od darowizny. Tymczasem w przypadku, gdy dzieci z okazji pierwszej komunii świętej coraz częściej otrzymują drogie podarki, skarbówka ma więcej powodów, by się im przyglądać.

Reklama

Podatek od darowizny za prezent komunijny. Czasami trzeba zapłacić skarbówce

W ostatnich latach gołym okiem możemy zaobserwować wzrost wartości prezentów komunijnych. Kiedyś były zegarki lub rowery, dzisiaj to laptopy, skutery czy hulajnogi elektryczne i inne, jeszcze kosztowniejsze prezenty ociekające przepychem. To przyczynek do tego, by sprawą zajęła się skarbówka.

Nie mamy bowiem często pojęcia o tym, że w świetle prawa każdy prezent na komunię to darowiznaTymczasem jest ona objęta podatkiem od darowizny, który po przekroczeniu odpowiedniego limitu może niemile zaskoczyć. Może być konieczne odprowadzenie odpowiedniej kwoty do skarbówki.

Trzy grupy podatkowe w ramach podatku od darowizny. Jedni mogą więcej niż inni

W ramach podatku od darowizny funkcjonują trzy grupy podatkowe. Do każdej zaliczane są osoby wedle stopnia spokrewnienia w relacji darczyńca - obdarowywany. Każda ze wspomnianych grupy podatkowych ma określony limity wartości przekazywanej darowizny, który po przekroczeniu wskazanej kwoty skutkuje koniecznością opłacenia podatku od darowizny:

  • I grupa podatkowa - 10434 zł,
  • II grupa podatkowa - 7878 zł,
  • III grupa podatkowa - 5308 zł.

Kto wchodzi do poszczególnych grup podatkowych?

  1. grupa: rodzice (również przybrani), dziadkowie, rodzeństwo, czyli osoby z najbliższej rodziny,
  2. grupa: członkowie dalszej rodziny obdarowywanego, wśród których są m.in. kuzyni i kuzynki, ciotki oraz wujkowie,
  3. grupa: najdalsi z członków rodziny oraz osoby niespokrewnione z obdarowywanym.

Podatek od darowizny na pierwszą komunię od wszystkich prezentów. Także tych sprzed 5 lat

Warto pamiętać, że w świetle prawa do wskazanych wyżej limitów wlicza się nie tylko tę jedną darowiznę przekazaną dziecku z okazji pierwszej komunii. Powinno wliczyć się do tego zbioru wszystkie darowizny (prezenty) przekazane przez konkretnego darczyńcę w okresie 5 lat poprzedzających rok ostatniego przekazania darowizny.

Szczególnie konieczne, by o tym pamiętać w wypadku, gdy dziecko ma bogatych krewnych, którzy chętnie i szczodrze obdarowywali je w przeszłości. Skarbówka może zwrócić na to uwagę - może bowiem okazać się, że darowizna z okazji pierwszej komunii nie przekracza limitu wyrażonego w złotych, ale już to, co dziecko dostało od darczyńcy w okresie ostatnich 5 lat, w sumie limit przekroczy.

Jak zgłosić darowiznę? Musimy poinformować skarbówkę w ciągu 6 miesięcy

Rozliczeniem darowizny zajmuje się osoba obdarowana. Aby zgłosić darowiznę do skarbówki, mamy 6 miesięcy od daty otrzymania przez dziecko kosztownego prezentu na komunię. Potrzebujemy do tego formularza SD-Z2. Sprawą, z racji wieku obdarowanego, powinni zająć się tym rodzice lub prawni opiekunowie dziecka.

Jeśli w ramach darowizny dziecko otrzymało pieniądze, wskazujemy skarbówce w formularzu SD-Z2 przekazaną mu kwotę. Jeśli w ramach prezentu dziecko otrzymało jakiś przedmiot, musimy wskazać jego wartość wyrażoną w polskiej walucie. Najlepiej po prostu wskazać, ile zapłacono za dany prezent, a w ramach potwierdzenia do formularza SD-Z2 dorzucić rachunek.

Deklarację dotyczącą darowizny możemy złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, ale dokument możemy także wysłać pocztą, a nawet złożyć go przez internet. Złożenie dokumentu jest bezpłatne, a formalność nie powinna sprawić trudności nawet tym osobom, które nie mają na co dzień do czynienia z urzędami i sprawami administracyjnymi.

Ile podatku od prezentu komunijnego? Skarbówka sama wskaże, gdzie i ile mamy zapłacić

Nie ma jednej kwoty podatku od prezentu komunijnego, jaką trzeba zapłacić po przekroczeniu limitu. Wszystko zależy od kwoty przekroczenia limitu ustalonego przez skarbówkę i przynależności do grupy podatkowej. Limity zmieniają się także co roku, więc kwota podatku od darowizny w jednym roku może być inna od kwoty podatku pobieranej od tej samej wartości w innym roku.

To na podstawie zgłoszenia do skarbówki wyliczany jest podatek od prezentu komunijnego, gdy wystąpi konieczność jego opłacenia. Wówczas skarbówka sama wskaże, gdzie i ile zapłacić.

Jak uniknąć podatku od darowizny? Jest wyjście

Co warto podkreślić, nie każdy musi płacić podatek od darowizny z tytułu przekazania kosztownego prezentu komunijnego. Na specjalne zwolnienie z podatku możemy liczyć, gdy prezent przekazała najbliższa rodzina dziecka.

Nawet podarowanie prezentu przekraczającego swoją wartością limit 10434 zł może zostać zwolnione z podatku od prezentu komunijnegojeśli prezent przekazała osoba z I grupy podatkowej i zgłosimy taki fakt do urzędu skarbowego. Musimy tego dokonać zgodnie z opisywanym powyżej sposobem zgłaszania darowizny do skarbówki, czyli w ciągu 6 miesięcy od otrzymania prezentu, na formularzu SD-Z2 i z dokumentem wskazującym wartość darowizny.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »