Ostatnie chwile na rozliczenie PIT. Nie zapomnij o tych trzech ulgach podatkowych

Ulga na dziecko, ulga termomodernizacyjna i ulga na internet - to trzy najpopularniejsze z ulg podatkowych wykorzystywanych przy rozliczeniu PIT. Zawsze warto sprawdzić czy zautomatyzowany system Twój e-PIT uwzględnił przysługujące nam ulgi, jednak niektóre z nich musimy wpisać ręcznie. Warto poświęcić na to chwilę, zwłaszcza, że mogą one przynieść duże oszczędności.

  • Najczęściej korzystamy z ulgi na dzieci
  • Dzieci mogą więcej zarabiać bez utraty ulgi prorodzinnej
  • Coraz częściej korzystamy z ulgi na termomodernizację
  • Ulgę na termomodernizację można rozłożyć na 6 lat
  • Każda ulga wymaga udokumentowania wydatków
  •  Termin rozliczenia PIT za 2022 r. upływa 2 maja 

Ulga podatkowa to nasze prawo, które nam przysługuje w określonych, sytuacjach. Istotne jest, czy posiadamy dokumenty, które będzie trzeba przedstawić w razie kontroli z Urzędu Skarbowego. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z ulgi na internet, czy ulgi termomodernizacyjnej musimy mieć dostęp do opłaconych rachunków czy faktur. Generalnie w każdym przypadku istnieje wymóg posiadania stosownych dowodów, że dana ulga nam przysługuje - przypomina Piotr Kościańczuk z Kancelarii Podatkowej Skłodowscy.

Reklama

Ulga na dzieci. Dochód liczy się tylko w jednym wypadku

To jedna z najbardziej popularnych ulg dostępnych w ramach opodatkowania na zasadach ogólnych, w dodatku system sam nam ją podpowie, chyba że dziecko urodziło się w trakcie ostatniego roku podatkowego. Ulgę może zastosować tylko jeden z rodziców/opiekunów za każdy miesiąc, w którym przynajmniej przez jeden dzień sprawował władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej.

Warunkiem przy jednym dziecku jest nieprzekraczanie wspólnego dochodu (po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne) w łącznej wysokości 112 tys. zł. i nie ma tu znaczenia czy małżonkowie mają wspólnotę majątkową czy nie. 

Dla rodziców, którzy formalnie nie są małżeństwem (nawet jeśli tylko przez część roku), limitem jest 56 tys. zł. Oznacza to, że rodzice nie będący w związku małżeńskim mają limit odrębny np. jeśli jeden z rodziców ma dochód na poziomie 100 tys. zł, a drugi 50 tys. zł, to będąc w związku małżeńskim, nie skorzystają z ulgi prorodzinnej, gdyż łącznie ich dochód przekracza 112 tys.

Gdyby jednak nie byli w związku małżeńskim, to rodzic z dochodem 50 tys. zł będzie mógł skorzystać z ulgi prorodzinnej przy jednym dziecku. Co istotne, planowane jest zniesienie limitu dochodów przy jednym dziecku dla rodziców opiekującym się dzieckiem niepełnosprawnym. Zmiana obowiązywać ma już w zeznaniach składanych za 2023 r. Limitu dochodu nie ma przy więcej niż jednym dziecku, oznacza to, że rodzice mogą swobodnie zarabiać.

Ulga wynosi :

  • do 1 112,04 zł rocznie (92,67 zł mies.) na wychowywanie pierwszego i drugiego dziecka (na każde z nich),
  • do 2 000,04 zł rocznie (166,67 zł mies.) na trzecie dziecko,
  • do 2 700,00 zł rocznie (225,00 zł mies.) na czwarte i każde kolejne dziecko.

Ulga nie jest zatem limitowana liczbą dzieci. Odliczenie dotyczy dzieci małoletnich oraz do 25. roku życia, jeśli pobierają zasiłek pielęgnacyjny, rentę socjalną lub się uczą. Ulgę możemy zastosować też w przypadku dzieci po 18 roku życia, które uczą się i pracują, pod warunkiem, że nasze pociechy nie uzyskują więcej niż 16 061,28 zł dochodu rocznie, z wyjątkiem renty rodzinnej. Limit ten w 2022 r. znacznie się zwiększył, bowiem rok wcześniej wynosił 3089 zł. Pozwala to np. studentom na dorabianie sobie latem, przy zachowaniu ulgi dla rodzica.

- Przy uldze na dzieci odliczeniu podlega podatek. Jednak w związku ze zmianami w 2022 r. i podniesieniem kwoty wolnej do 30 000 zł wielu podatników... nie ma podatku do zapłaty. Dotyczy to m.in. grupy pracowników zatrudnionych na minimalnym wynagrodzeniu. W takim przypadku ulgę można odliczyć od składek ZUS, zarówno społecznych, jak i składki zdrowotnej - uzupełnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy firmy inFakt.

Ulga termomodernizacyjna. Możesz odliczyć nawet 53 tys. zł

- Ulga, z której najczęściej korzystamy to tzw. ulga na dzieci, ale coraz bardziej popularna staje się ostatnio ulga termomodernizacyjna. Jest to związane z modą na inwestycje usprawniające infrastrukturę cieplną w domach - dodaje Justyna Kuś, radca prawny z Kancelarii Honestus w Grupie Skłodowscy.

Ulga termomodernizacyjna ma zachęcić właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych do inwestycji pomagających zmniejszyć utratę i wydatkowanie energii oraz umożliwić przejście na korzystanie z odnawialnych źródeł. Można więc uznać, że jest to ulga proekologiczna.

Rozliczamy ją w roku, w którym ponieśliśmy koszty związane z termomodernizacją. Jeśli przewyższają one nasz dochód, możemy rozłożyć ją nawet na 6 lat. Ulga przysługuje również podatnikom którzy prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, podatku liniowym i ryczałcie. Zasadą jest, że ulgę odliczamy od dochodu (na ryczałcie od przychodu). Nasz dochód (przychód) pomniejszamy o wszelkie wydatki poniesione w związku z termomodernizacją, zgodnie z aktualnym wykazem podanym w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów.

Limit roczny odliczenia to wynosi 53 000 zł. Podatnik musi posiadać faktury potwierdzające poniesienie wydatków. Przy rozliczaniu ulgi termomodernizacyjnej należy zwrócić uwagę na to, czy wydatek nie został dofinansowany. W przypadku częściowego dofinansowania, ulgą objęta będzie tylko wartość wydatku, która poniósł bezpośrednio podatnik. W przypadku budynków przeznaczonych pod działalność gospodarczą nie możemy odliczyć wydatków zaliczonych wcześniej do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od dochodu.

Ulga na internet. Odliczenie przysługuje dwa razy, w sumie na 3040 zł

Ulga na internet odliczana jest od dochodu i przysługuje podatnikowi w dwóch następujących po sobie latach podatkowych pod warunkiem, że wcześniej nie była ona rozliczana. Możemy z niej skorzystać maksymalnie 2 razy w wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł (przy rozliczeniu z małżonkiem limit podnosi się do 1520 zł), co w ciągu rozliczenia w maksymalnym wymiarze 2 lat podwaja wartość zaoszczędzoną dzięki uldze. 

Wydatki możemy odliczyć niezależnie od miejsca, w którym korzystamy z internetu. Jeśli na fakturze obok usługi internetowej kupowana jest inna usługa np. telewizyjna, to z dokumentu jasno musi wynikać kwota wydatków z tytułu użytkowania sieci internet (z wyłączeniem kosztów technicznego wsparcia i instalacji).

Podatnicy rozliczający swoje dochody na zasadach ogólnych mogą skorzystać z ulgi na internet pod warunkiem, że wydatki związane z użytkowaniem sieci nie były wcześniej rozliczane w kosztach prowadzonej działalności. Małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie, mają możliwość skorzystania z ulgi na internet jeśli istnieje między nimi wspólnota majątkowa. Jeżeli wcześniej w rozliczeniu rocznym ulgę odliczał jeden z małżonków, to drugi również ma taką możliwość. Na fakturze muszą wtedy znajdować się również dane drugiego małżonka.

- W mojej ocenie ulga na internet nie powinna być ograniczona tylko do dwóch lat i to z rzędu. Postępująca digitalizacja wymusza posiadanie internetu, który wcale nie jest tani, za to jest niezbędny. Od 1 stycznia 2024 r. przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej będziemy musieli podać (lub założyć) adres elektroniczny, dodatkowo od IV kwartału 2024 działalność w ogóle będzie można założyć wyłącznie przez internet. Dodatkowo od 1 lipca 2024 r. bez internetu nie wystawimy żadnej faktury - podsumowuje Piotr Juszczyk.

Wojciech Szeląg

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »