300 plus dla wdów i wdowców. Zapadła decyzja w sprawie nowego świadczenia dla seniorów

300 plus dla wdów i wdowców to świadczenie, które miałoby być wypłacane samotnym seniorom po śmierci współmałżonka. Pomysł zaczął być dyskutowany w związku z petycją, która na początku tego roku wpłynęła do Senatu. Jej autor wskazywał, że samotnie gospodarujący emeryci mają szczególnie ciężko i powinni otrzymać nowy dodatek emerytalny. Projekt z kilku względów nie spotkał się z aprobatą zarówno ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, jak i samego Senatu, dlatego nie będzie dalej procedowany.

300 plus dla wdów i wdowców to świadczenie, które miałoby być wypłacane do emerytury. Pomysł ten pojawił się na początku 2023 roku za sprawą petycji, która wpłynęła do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W piśmie jego anonimowy autor wskazywał na potrzebę uruchomienia specjalnego dodatku 300 zł dla polskich owdowiałych emerytów. Teraz już wiadomo, jakie będą dalsze losy nowego świadczenia.

Reklama

300 plus dla wdów i wdowców. Świadczenie miałoby trafiać do owdowiałych z długim stażem małżeńskim

300 plus dla wdów i wdowców, zgodnie z propozycją przedstawioną w petycji, miałoby dotyczyć wyłącznie tych seniorów, którzy spełnią jedno kryterium. Warunkiem miało być osiągnięcie odpowiedniego wieku wspólnego pożycia małżeńskiego.

Autor petycji wskazywał, że 300 zł do emerytury powinno być przyznawane tym osobom, które spędziły ze sobą 45 lat życia w ramach małżeństwa. Świadczenie miałoby być wypłacane co miesiąc lub jednorazowo w skali roku. 

Co z 300 plus dla wdów i wdowców? MRiPS nie poparło projektu

Od początku prac dotyczących pomysłu krytyczny wobec niego był resort rodziny. Jego przedstawiciele wskazywali, że wprowadzenie 300 plus dla wdów i wdowców zaburzyłoby równowagę w systemie świadczeń socjalnych. Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Zbigniew Wasiak w trakcie prac komisji senackiej mówił o problemie, jakim jest brak pokrycia świadczenia w składce.

- W systemie emerytalnym brak jest miejsca dla preferencji. Wprowadzenie nowych dodatków do emerytur dla wybranych grup ubezpieczeniowych doprowadziłoby do naruszenia reguły, bo nie miałyby one pokrycia w składce - mówił podczas komisji senackiej Wasiak.

Już bez wątpliwości w sprawie 300 plus dla seniorów. Decyzja w Senacie zapadła

Seniorzy nie powinni mieć już złudzeń, ponieważ decyzja w sprawie 300 plus dla wdów i wdowców zapadła ostatecznie w Senacie. Od początku prac nad nowym benefitem dla emerytów niechętny był mu resort rodziny, ale pomysł z petycji anonimowego autora nie spotkał się z aprobatą także w Senacie. 

Senatorowie i senaccy prawnicy mieli podobne stanowisko do tego, którego przedstawiło Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jedną z kontrowersji, jaką wzbudzał pomysł, było założenie stażu małżeństwa, które uprawniać miało do odbierania świadczenia 300 plus dla seniorów. Wywoływałoby to szczególnie zgrzyt względem sytuacji osób samotnych i takich, których małżeństwa trwały krócej. 

Kontrowersje i wątpliwości, jakie wzbudził przedstawiony w anonimowej petycji pomysł 300 plus dla wdów i wdowców, były dla komisji senackiej zbyt duże. Tym samym zapadła decyzja o niekontynuowaniu prac nad programem 300 plus dla wdów i wdowców. Oznacza to wprost, że nowy dodatek dla seniorów nie zostanie wprowadzony. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 300 plus | petycja | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »