Dopłata podatku zamiast zwrotu. Oni mogą zapłacić skarbówce

Większość Polaków składa roczną deklarację podatkową z nadzieją na zwrot podatku. Jak się jednak okazuje, niektórzy będą musieli dopłacać do rocznej deklaracji PIT. Kto musi dopłacić podatek do zeznania w tym roku? Do kiedy trzeba to zrobić? I co grozi za brak dopłaty do podatku w terminie?

Kto musi dopłacić podatek PIT w 2024?

W tym roku każdy podatnik ma czas na rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej do 30 kwietnia 2024 r. Część podatników będzie miała nadpłatę, więc otrzyma zwrot od urzędu skarbowego, część zaś będzie musiała dopłacić do podatku z własnej kieszeni.

Dopłata do PIT najczęściej ma miejsce wtedy, gdy podatek okazuje się wyższy niż suma podatków, które były pobierane w ciągu roku. Do dopłaty do PIT-u zobowiązani będzie podatnicy w poniższych sytuacjach:

●      gdy zaliczki pobierane na podatek dochodowy były obliczane według niższego stopnia skali podatkowej, natomiast podatnik w ciągu roku przekroczył 2. próg podatkowy i jego podatek powinien zostać rozliczony po wyższej stawce, wynoszącej 32 proc.,

Reklama

●      gdy podatnik otrzymywał przychód z wielu źródeł, np. pracował na kilku etatach jednocześnie, pracodawca obliczał jego podatek według 12-procentowej stawki podatkowej, natomiast jego łączne dochody w ciągu roku przekroczyły 2. próg podatkowy,

●      gdy podatnik samodzielnie obliczał swoje dochody, szczególnie dotyczące nieodpłatnych świadczeń, które powinny zostać doliczone do przychodów,

●      gdy podatnik posiada dochody zagraniczne, wówczas konieczność podatku może wynikać z różnic w przepisach podatkowych między Polską a krajem, w którym podatnik otrzymywał dochód,

●      gdy podatnik przekroczył limit kosztów uzyskania przychodów,

●      gdy podatnik w ciągu roku zmieniał pracę, a jego roczne zarobki przekroczyły drugi próg skali podatkowej,

●      gdy podatnikiem jest młodociany pracownik do 26. roku życia, a jego roczne zarobki przekroczyły obowiązujący próg zwalniający go z podatku,

●      gdy podatnik korzystał z ulgi 4+ dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci i utracił prawo do ulgi w związku z określonymi wymaganiami.

Do dopłaty do rocznej deklaracji podatkowej będą zobowiązani również emeryci, którzy oprócz pobierania świadczenia emerytalnego, będą wykonywać pracę zarobkową, a przy wyliczaniu ich składek na PIT pracodawca zastosował kwotę zmniejszającą podatek - czytamy na portalu pit.pl. Aby zapobiec takim dopłatom, trzeba wycofać oświadczenie o stosowanie kwoty zmniejszającej podatek.

Do kiedy trzeba dopłacić podatek PIT?

Nie ma konieczności, aby razem ze złożoną deklaracją PIT od razu dokonywać dopłaty podatku. Podatnicy na dokonanie zapłaty mają czas do 30 kwietnia 2024 r. Warto jednak zrobić to jak najwcześniej, ponieważ brak dokonania dopłaty do podatku w terminie może wiązać się z konsekwencjami finansowymi.

Warto również wiedzieć, że kwotę nadpłaty podatku można zmniejszyć poprzez zastosowanie niektórych odliczeń i ulg podatkowych przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym.

Co grozi za spóźnienie się z dopłatą do rocznej deklaracji podatkowej?

Jeżeli podatnik nie opłaci zaległego podatku w terminie, to wówczas będzie to traktowane jako zaległość podatkowa. W takiej sytuacji podatnik będzie zobowiązany do samodzielnego obliczenia odsetek za zwłokę i uiszczenia ich razem z zaległym podatkiem.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | dopłata | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »