Podatek od pierścionka zaręczynowego popsuje zaręczyny. Za prezent trzeba zapłacić

Podatek od pierścionka zaręczynowego zapłacić można jak najbardziej i wcale nie jest to smutny dowcip. Polskie przepisy nie zważają na romantyzm i uniesienie w chwili zaręczyn, które w świetle prawa są niczym innym jak aktem darowizny. Tylko i wyłącznie od osoby, która się oświadcza, zależy to, jak kosztowny jest darowany pierścionek. Jeśli mamy gest i nie żałujemy na błyskotki dla drugiej połówki, możemy zapłacić podatek od pierścionka zaręczynowego.

  • Podatek od pierścionka zaręczynowego to nie żart, ale zapisana w prawie zasada obowiązująca w wypadku darowizny przekraczającej odpowiednią wartość pieniężną.
  • Osobą zobowiązaną do opłacenia podatku od pierścionka zaręczynowego jest strona obdarowana.
  • Najniższa stawka podatku od pierścionka zaręczynowego to 12 proc., a obowiązek podatkowy zachodzi przy kwocie 5308 zł, czyli odprowadzić trzeba przynajmniej 636 zł.

Podatek od pierścionka zaręczynowego to pułapka, w którą może wpaść niczego nieświadoma osoba planująca oświadczyny. W emocjonalnym uniesieniu zapominamy bowiem, że polskie prawo przekazanie pierścionka traktuje jak zwykłą darowiznę, od której w szczególnych wypadkach trzeba odprowadzić podatek. Zwykle nie ma problemu, jeśli podarek jest skromny, ale w wypadku gdy decydujemy się na okazalszy prezent, podatek od pierścionka zaręczynowego może nas nie ominąć.

Reklama

Podatek od pierścionka zaręczynowego to nie jest żart. Możesz być zmuszony go opłacić

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźć się mogą pary, którzy hołdują starym porzekadłom. Wedle nich pierścionek zaręczynowy powinien osiągać wartość trzech pensji mężczyzny. Jeśli weźmiemy za taką uśrednioną pensję minimalną krajową (3600 zł brutto), wyjdzie nam, że to 10 800 zł. Trudność tej sytuacji polega na tym, że ta kwota dalece przekracza pułap, od którego obowiązuje podatek od pierścionka zaręczynowego.

Podatek od pierścionka zaręczynowego trzeba bowiem zapłacić w sytuacji, gdy taki podarunek był wart 5308 zł i więcej. Z czego wynika taka konieczność i kto powinien zapłacić podatek od pierścionka zaręczynowego? Wyjaśnia to prawo dotyczące darowizny.

Kto musi zapłacić podatek od pierścionka zaręczynowego?

Informacji o podatku od pierścionka zaręczynowego powinniśmy szukać w prawie dotyczącym darowizny. Zgodnie z nim obdarowywana pierścionkiem osoba, której składamy oświadczyny, nie należy do rodziny i grona osób spokrewnionych i nie ma znaczenia to, że będzie w przyszłości współmałżonkiem. Wpada więc do III grupy podatkowej, co oznacza, że jeśli darowizna jej przekazana przekracza wartość 5308 zł, należy odprowadzić podatek.

Kosztowny pierścionek może jednak zmazać uśmiech po wręczeniu, kiedy zdamy sobie sprawę, że osoba obdarowana wedle prawa jest zobowiązana odprowadzić podatek od pierścionka zaręczynowego. Ile trzeba zapłacić? Wszystko zależy od wartości darowizny, ale najniższa stawka wynosi 12 proc., co w przypadku granicznej kwoty 5308 zł oznacza 687,96 zł. Opłatę wraz z dokumentacją opisującą otrzymany prezent należy złożyć do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od przekazania darowizny. Zgłoszenia dokonujemy na formularzu SD-Z2.

Możesz zmierzyć się z podatkiem od pierścionka zaręczynowego nawet z tańszą obrączką

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nawet przekazując tańszy pierścionek, który nie kosztował nas 5308 zł, możemy narazić osobę, której się oświadczamy, na to, że będzie musiała odprowadzić podatek od pierścionka zaręczynowego. Wystarczy bowiem, by suma darowizn przekazana narzeczonej lub narzeczonemu w ciągu 5 ostatnich lat była większa niż 5308 zł i już powstaje konieczność zgłoszenia sprawy do urzędu skarbowego.

Oczywiście wskazane przypadki opłacania podatku od pierścionka zaręczynowego dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy trzymamy się całkowicie litery prawa. Gazeta.pl wskazuje bowiem, że żaden z prawników, znawców prawa podatkowego, których zapytano o sprawę odprowadzenia podatku od pierścionka zaręczynowego, nie wskazał sytuacji, w której skarbówka miałaby zwrócić się do obdarowanej obrączką osoby o uregulowanie podatku. Niemniej takie prawo istnieje, a więc i podstawa do tego, by na przekazanie podatku naciskać.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek | darowizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »