Jak oszczędzać ciepło? Proste zasady nie są obojętne dla portfela

Rachunki za ogrzewanie mogą być mniejsze i to bez instalacji specjalnych urządzeń. PGE przypomina o prostych zasadach, które pozwolą na oszczędzanie ciepła, a co za tym idzie - na oszczędności. Wystarczy nie tylko właściwe korzystanie z termostatów, ale także zwrócenie uwagi na to, jak ustawiamy meble w pokoju. Małe zmiany mogą przynieść wielkie efekty. Przedstawiamy dokładne zasady dotyczące oszczędzania ciepła.

W okresie grzewczym rachunki za ogrzewanie rosną lawinowo. Dokładają one cegiełkę do nadwyrężonych przez inflację portfeli Polaków. PGE na swojej stronie internetowej edukuje Polaków, w jaki sposób mogą oni zmniejszyć ilość zużytego ciepła, a co za tym idzie, wydać na rachunki mniej. 

Oszczędzanie ciepła się opłaca

Zmniejszenie zużycia ciepła bezpośrednio przekłada się na to, jak kształtują się nasze rachunki za ogrzewanie. Warto nie tylko wiedzieć o tym, że okna w domu można ustawić w tryb zimowy i poprzez zwiększenie docisku ramy do uszczelki zmniejszyć ilość uciekającego z wnętrza ciepła. 

Reklama

PGE wyjaśnia w specjalnej kampanii edukacyjnej, że małe nawyki i stosunkowo prosta wiedza pozwolą na realne odczucie zmian w wysokości rachunków. Oto 7 pozornie banalnych zasad, o których powinien wiedzieć każdy Polak. Wyjaśniamy. 

Rachunki za ogrzewanie będą mniejsze, PGE uczy, jak oszczędzać ciepło

Pierwszą zasadą dotyczącą oszczędzania ciepła jest właściwe dostosowanie temperatury do pory dnia oraz rodzaju pomieszczeń. Optymalna temperatura w domu to około 20 stopni Celsjusza i nie należy przegrzewać pomieszczeń. Co jednak ważne, w kuchni oraz w sypialni w nocy warto mieć maksymalnie 18 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że każde obniżenie temperatury o 2 stopnie Celsjusza to oszczędność 5 proc. ciepła,  a w przypadku obniżenia temperatury o 4 stopnie Celsjusza ilość oszczędzanego ciepła wzrasta aż do 10 proc. 

Modulacja temperatury w domu jest możliwa dzięki termostatom. PGE przypomina, że poziomy pokazane na niepozornym pokrętle zamontowanym przy grzejniku to określenia konkretnych temperatur. Oto, co one oznaczają: 

  • I poziom: 16 stopni Celsjusza, 
  • II poziom: 18 stopni Celsjusza, 
  • III poziom: 20 stopni Celsjusza, 
  • IV poziom: 22 stopni Celsjusza, 
  • V poziom: 24 stopni Celsjusza. 

Drugą zasadą pozwalającą na zmniejszenie zużycia ciepła w domu jest kontrola tego, co dzieje się w pomieszczaniach, kiedy nas w nich nie ma. PGE wskazuje, że wychodząc z domu, warto zmniejszyć zadaną temperaturę i termostaty ustawić w granicach I i II poziomu, co pozwoli na dogrzewanie domu do temperatury nie wyższej niż 18 stopni Celsjusza

Ustawienie mebli ma znaczenie dla zużycia ciepła w domu

Sporym zaskoczeniem dla większości Polaków będzie informacja, iż to, jak aranżują swoje pokoje, nie jest obojętne dla ich rachunków za ogrzewanie oraz tego, jak dużo ciepła zużywają. PGE nie pozostawia w tej kwestii złudzeń. 

"Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła! Ciepło zamiast ogrzewać pokój krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika. Zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem" - wyjaśnia PGE w specjalnej kampanii edukacyjnej na temat oszczędzania ciepła. 

Jak oszczędzać ciepło? PGE wyjaśnia

W przypadku kwestii oszczędzania ciepła warto również wziąć pod lupę wietrzenie pomieszczeń. O ile wpuszczanie do sypialni czy innych pokoi świeżego powietrza jest wskazane, tak nie należy z tym przesadzać, gdyż nie jest to obojętne dla rachunków i portfeli. Prawidłowe wietrzenie pomieszczenia to wietrzenie krótkie, ale intensywne.  

"Gdy poczujesz powiew świeżego powietrza w pokoju, zamknij okno" - wyjaśnia PGE w poradniku. Z racji, iż zimne powietrze jest cięższe od ciepłego, to już po trafieniu do pomieszczenia natychmiast opadnie na podłogę. Doprowadzi to do wzbicia ciepłego powietrza w górę i zajdzie naturalna cyrkulacja. Co ważne, przed rozpoczęciem wietrzenia danego pokoju należy zakręcić wcześniej termostaty. Ponowne ustawienie poziomu grzania przy pomocy pokrętła powinno nastąpić nie wcześniej niż po 10 minutach

Niemniej warto pamiętać również o zasadzie dotyczącej otwierania okien w częściach wspólnych. W teorii warto unikać wietrzenia w takich miejscach, gdyż wychłodzenie klatki schodowej doprowadza do obniżenia temperatury panującej w mieszkaniach dookołaPowodem jest fakt pobierania przez klatkę schodową ciepła, a to z kolei wpływa na zwiększenie poboru ciepła w lokalach, gdzie dochodzi do próby dogrzania i zastąpienia utraconego ciepła.

Korzystaj z pory dnia, to też sposób na cieplne oszczędności

PGE wskazuje, iż kolejnym sposobem na oszczędzanie ciepła jest korzystanie z energii słonecznej w ciągu dnia. W przypadku, gdy pomieszczenia wystawione są na działanie promieni słonecznych, nie należy zasłaniać okien. Doprowadzi to do naturalnego nagrzania się przestrzeni.  

Z kolei w nocy należy korzystać z żaluzji i zasłon. Skutkuje to stworzeniem swoistej bariery, a ta doprowadza do zatrzymania nagromadzonego w dzień ciepła i likwiduje ryzyko zbędnej utraty ciepła i konieczności dogrzewania pomieszczeń po nocy. 

Jaroszewska Agata

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciepło | oszczędzanie ciepła | rachunki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »