Ursula von der Leyen
Środa, 20 listopada 2024 (12:09)
Aktualizacja Środa, 20 listopada 2024 (12:09)
Ursula von der Leyen jest jedną z najbardziej znaczących postaci współczesnej polityki europejskiej. Jej kariera obejmuje różnorodne dziedziny, od medycyny, przez politykę krajową, aż po kierowanie Komisją Europejską. Dzięki swojemu doświadczeniu i determinacji zrealizowała wiele kluczowych inicjatyw, które wpływają na przyszłość Europy.
Ursula von der Leyen - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Niemcy
Edukacja
Ursula Gertrud von der Leyen urodziła się 8 października 1958 roku w Brukseli jako Ursula Albrecht. Jej ojciec, Ernst Albrecht, był wpływowym niemieckim politykiem, który pełnił funkcję premiera Dolnej Saksonii i pracował w Komisji Europejskiej. Dzięki jego pracy Ursula dorastała w międzynarodowym środowisku, co miało znaczący wpływ na jej przyszłą karierę.
Gdy miała 13 lat, jej rodzina przeprowadziła się do Hanoweru w Niemczech, gdzie kontynuowała naukę w lokalnej szkole. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Getyndze, ale szybko zmieniła kierunek na medycynę. W 1987 roku ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie w Hanowerze i zdobyła dyplom lekarza. W 1991 roku uzyskała tytuł doktora nauk medycznych, a jej praca doktorska była poświęcona ginekologii.
Rodzina ważniejsza niż kariera
Po ukończeniu studiów Ursula von der Leyen rozpoczęła pracę w klinice medycznej przy Uniwersytecie w Hanowerze, specjalizując się w ginekologii. Pracowała tam do 1992 roku, kiedy zdecydowała się na przerwę zawodową, aby skupić się na rodzinie. Ursula i jej mąż, Heiko von der Leyen, mają siedmioro dzieci, co było jednym z głównych powodów czasowego wycofania się z kariery.
W 1998 roku von der Leyen wróciła do pracy zawodowej, zajmując się badaniami z zakresu epidemiologii i zdrowia publicznego. W tym okresie ukończyła również kursy z ekonomii zdrowia na Uniwersytecie Stanforda w USA, co poszerzyło jej wiedzę o systemach ochrony zdrowia i ich zarządzaniu.
Kariera polityczna
Ursula von der Leyen rozpoczęła swoją karierę polityczną w 2001 roku, kiedy dołączyła do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). W latach 2001–2004 była członkiem rady miejskiej w Sehnde, w pobliżu Hanoweru. W 2003 roku została wybrana do Parlamentu Dolnej Saksonii, gdzie pełniła funkcję ministra spraw społecznych, kobiet, rodziny i zdrowia. W tym czasie koncentrowała się na promowaniu polityki prorodzinnej i reformie systemu opieki zdrowotnej.
W 2005 roku Ursula von der Leyen została mianowana ministrem ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży w rządzie Angeli Merkel. Na tym stanowisku prowadziła politykę wspierającą rodziny, wprowadzając program "Elterngeld", zapewniający wsparcie finansowe dla rodziców na urlopie rodzicielskim. Jej polityka prorodzinna została doceniona zarówno w Niemczech, jak i za granicą.
W 2009 roku objęła stanowisko ministra pracy i spraw socjalnych, gdzie kontynuowała działania na rzecz poprawy warunków pracy i zwiększenia zatrudnienia. Skupiała się na reformie systemu zabezpieczeń społecznych oraz walce z bezrobociem.
Minister obrony
W 2013 roku Ursula von der Leyen została mianowana pierwszą kobietą na stanowisko ministra obrony Niemiec. Jej nominację uznano za ważny krok w kierunku większej równości płci w sektorze obrony. Podczas swojej kadencji dążyła do modernizacji Bundeswehry i zwiększenia udziału kobiet w armii. Wspierała także większe zaangażowanie Niemiec w międzynarodowe misje, w tym operacje NATO.
Jako minister obrony von der Leyen musiała zmierzyć się z licznymi wyzwaniami, takimi jak problemy z wyposażeniem i finansowaniem Bundeswehry. Jej działania budziły różne reakcje, zarówno pozytywne, jak i krytyczne, ale jej determinacja i konsekwencja w działaniu zwiększyły jej międzynarodową rozpoznawalność.
Nominacja na przewodniczącą Komisji Europejskiej
W 2019 roku Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, uzyskując szerokie poparcie Rady Europejskiej, co uczyniło ją pierwszą kobietą na tym stanowisku. Oficjalnie objęła urząd 1 grudnia 2019 roku, zastępując Jean-Claude’a Junckera.
Jako przewodnicząca Komisji Europejskiej wyznaczyła sobie ambitne cele, w tym realizację Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku. Podczas pandemii COVID-19 odegrała kluczową rolę w koordynacji działań na poziomie europejskim, w tym w organizacji zakupu i dystrybucji szczepionek dla krajów członkowskich.
18 lipca 2024 roku Parlament Europejski ponownie zatwierdził jej kandydaturę na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, co dało jej mandat do utworzenia nowej Komisji.
Temat Ursula von der Leyen znajdziesz również w serwisie:
Ursula von der Leyen - Wiadomości
-
Rafał Woś: Umowa z Mercosur, czyli jak Unii (już do reszty) rozum odebrało
Wtorek, 10 grudnia 2024 (07:10)Im częściej patrzę na politykę gospodarczą Komisji Europejskiej, tym bardziej mam wrażenie jakiegoś kompletnego, trwałego i nieodwracalnego oderwania od rzeczywistości. Dobrze widać to na... -
Budząca sprzeciw rolników umowa wejdzie w życie? "Zakończyliśmy negocjowanie"
Piątek, 6 grudnia 2024 (14:15)Unia Europejska i blok państw Ameryki Południowej Mercosur zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu. Poinformowała o tym w Montevideo przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von... -
Coraz bliżej kontrowersyjnej umowy, sprzeciwia się jej Polska. "Linia mety w zasięgu wzroku"
Czwartek, 5 grudnia 2024 (16:49)"Linia mety w sprawie porozumienia UE-Mercosur jest już w zasięgu wzroku" - napisała w mediach społecznościowych przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Umowa o wolnym... -
Środki na odbudowę po powodzi. KE zaproponowała zmiany
Poniedziałek, 21 października 2024 (18:34)Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek zmiany w trzech rozporządzeniach, które mają umożliwić przekierowanie europejskich funduszy na odbudowę w regionach dotkniętych powodzią.... -
Nowy plan dla Europy. Trzy filary działań i inwestycje warte miliardy euro
Poniedziałek, 9 września 2024 (13:20)Europa stoi u progu dziejowych zmian i musi odbudować swoją konkurencyjność - uważa były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który w Brukseli przekazał szefowej KE Ursuli... -
Polska wkrótce przejmie rolę po Węgrzech. To dla naszego kraju "być albo nie być"
Poniedziałek, 24 czerwca 2024 (06:10)Nigdy jeszcze narodowy interes Polski i interes całej Europy nie były tak zbieżne. Dla Europy bezpieczeństwo, jedność, wspólna odpowiedź na rosyjskie zagrożenie i odzyskanie globalnej... -
Kolejne miliardy euro dla Ukrainy. Jest obietnica Ursuli von der Leyen
Wtorek, 11 czerwca 2024 (13:47)Szefowa Komisji Europejskiej w czasie berlińskiej konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy obiecała uruchomienie kolejnych miliardów euro pomocy dla tego kraju. Kijów otrzyma także 1,5 mld... -
Plan dla Europy punkt po punkcie. Co proponują Ursula von der Leyen i Donald Tusk?
Wtorek, 7 maja 2024 (12:34)Podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Polski Donald Tusk przedstawili plan dla...