Bank centralny Norwegii podwyższył stopy procentowe

Bank centralny Norwegii - Norges Bank - podwyższył stopy procentowe o 25 pb - podał bank w czwartkowym komunikacie. Główna stopa - depozytowa - wynosi po tej podwyżce 0,75 proc. Bank podwyższył ją wcześniej na swoich posiedzeniach 16.12. i 23.09.2021 - po 25 pkt. bazowych.

Analitycy spodziewali się w czwartek podwyżki o 25 pb.  Norges Bank zapowiedział w czwartek, że kolejna podwyżka stóp procentowych najprawdopodobniej nastąpi w czerwcu.

Bank wskazał, że główna stopa procentowa znajdzie się na poziomie ok. 2,5 proc. na koniec 2023 r.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) tymczasem utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynoszą nadal po minus 0,75 proc. - podał bank w czwartek w komunikacie.

Takiej decyzji banku spodziewali się ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści.

Reklama

Bank powtórzył, że frank jest wysoko wyceniany i zapewnił o możliwej interwencji na rynku walutowym, jeśli wystąpi taka konieczność.

Bank prognozuje, że inflacja w 2022 r. wyniesie 2,1 proc., a w 2023 i 2024 r. po 0,9 proc.

 Bank centralny szacuje, że w 2022 r. PKB Szwajcarii wzrośnie o ok. 2,5 proc


OPINIE: Analitycy z banku Millennium wskazali w porannym raporcie, że rynki walutowe pozostają w konsolidacji i oczekują na nowe impulsy.

“Bez przełomowych doniesień w zakresie przebiegu wojny trudno będzie o wyraźny ruch w którąkolwiek ze stron.

Dzisiejsze kalendarium danych makroekonomicznych obejmuje publikację wstępnych odczytów indeksów PMI dla strefy euro, jednak nie będzie to w naszej ocenie czynnik mogący zmienić sentyment rynkowy. W takich uwarunkowaniach oczekujemy utrzymania się kursu EUR/PLN w okolicach 4,70" - podali analitycy.

USD/NOK

10,9938 0,0329 0,30% akt.: 18.10.2023, 14:34
  • Kurs kupna 10,9917
  • Kurs sprzedaży 10,9958
  • Max 10,9983
  • Min 10,9365
  • Kurs średni 10,9938
  • Kurs odniesienia 10,9609
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Moskiewska giełda wznawia działalność w ograniczonym zakresie

Po prawie miesiącu przerwy moskiewska giełda wznowiła w czwartek działalność, jednak w mocno ograniczonym zakresie. Dozwolono obrót akcjami 33 z 50 spółek, które wchodzą w skład moskiewskiego indeksu MOEX, akcji nie mogą jednak zbywać cudzoziemcy, zakazano też krótkiej sprzedaży - podała AP.

Według AP czwartkowe wznowienie działalności giełdy w Moskwie obwarowane jest wieloma ograniczeniami. Dozwolono na obrót akcjami 33 z 50 spółek, które wchodzą w skład indeksu MOEX, w tym m.in. Aerofłotu, Gazpromu i Rosneftu.

Cudzoziemcy nie mogą zbywać akcji, co jest wynikiem regulacji nałożonych w odpowiedzi na sankcje Zachodu. Zakazano też krótkiej sprzedaży.

Jak podała AP, indeks MOEX wzrósł o 8 proc. zaraz po otwarciu handlu.

Wcześniej w tym tygodniu rosyjski bank centralny wznowił handel obligacjami denominowanymi w rublach.

Ostatnim pełnym dniem obrotów na moskiewskiej giełdzie był 25 lutego. Dzień wcześniej MOEX spadł o 33 proc., po tym jak rosyjskie wojska dokonały inwazji na Ukrainę.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymało też wiele międzynarodowych koncernów - m.in. marki technologiczne, samochodowe, odzieżowe.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »