Jak zrzec się spadku?
Strata bliskiej osoby wiąże się nie tylko z bólem i cierpieniem, ale także z podziałem spadku. Ten, nie zawsze jest dla nas wyróżnieniem, a wręcz przejęcie go może sprawiać problemy. Jeśli więc nie chcemy go przyjmować, mamy taką możliwość. Jak zrzec się spadku? To nie to samo, co odrzucenie.
Spadku możemy się zrzec za pomocą specjalnej umowy zawieranej między spadkobiercą a przyszłym spadkodawcą. Dokument sporządzany jest w formie aktu notarialnego.
W tym celu spadkodawca oraz potencjalny spadkobierca spotykają się u notariusza, który spisuje umowę. W umowie o zrzeczenie się spadku należy określić, czy spadkobierca zrzeka się zachowku w całości, czy częściowo.
W momencie, gdy potencjalny spadkobierca zrzeknie się spadku, automatycznie możliwości dziedziczenia zostają pozbawieni jego zstępni. Będą więc to jego dzieci, wnuki oraz prawnuki. Aby zstępnych uchronić przed utraceniem praw do dziedziczenia, w umowie można zawrzeć zapis, regulujący kwestie przechodzenia dziedziczności.
Warto jednak wiedzieć, że zrzeczenie się spadku oznacza zrezygnowanie z prawa do dziedziczenia ustawowego. Spadkobierca może jednak zostać wymieniony w testamencie, gdyż nie zostaje wyłączony spod możliwości dziedziczenia testamentowego.
Spadku można się zrzec do momentu śmierci spadkodawcy. Do tego czasu on i spadkobierca powinni w obecności notariusza sporządzić umowę o zrzeczenie się w formie aktu notarialnego.
Dokument zaczyna być ważny dopiero w momencie śmierci spadkodawcy. Do czasu, gdy obie strony żyją, możliwe jest skuteczne uchylenie umowy o zrzeczenie się spadku.
Zachowek to rekompensata finansowa dla najbliższej rodziny zmarłego, która nie została wymieniona w testamencie, a tym samym powołana do spadku. Bliscy otrzymują wtedy część majątku, którą by otrzymali w wyniku dziedziczenia ustawowego.
Zawarcie umowy o zrzeczenie się spadku to tym samym zrzeczenie się dziedziczenia. Wówczas spadkobierca zostaje wyłączony spod dziedziczenia ustawowego. Oznacza to, że zrzeczenie się spadku pozbawia też prawa do zachowku.
Zrzeczenie się spadku a odrzucenie go to dwa zupełnie inne procesy. Pierwszy z nich odbywa się tylko i wyłącznie za życia przyszłego spadkodawcy. Odrzucenie spadku następuje dopiero po jego śmierci.
Na odrzucenie spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o zaistniałej sytuacji. Należy to zrobić za pomocą złożenia wniosku informującego o podjęciu takiej decyzji. Następnie proces odbywa się przed odpowiednim sądem rejonowym lub notariuszem.
Decyzja o odrzuceniu spadku w przeciwieństwie do zrzeczenia się jest nieodwołalna. Przez nią spadkobierca zostaje zwolniony nie tylko z możliwości otrzymania spadku, ale także starania się o zachowek.
Zobacz również:
Kiedy darowizna nie wchodzi do masy spadkowej? Przepisy ściśle to określają
Spadek po ojcu, który ożenił się drugi raz. Kto ma prawo dziedziczyć?
Jak uzyskać spadek po śmierci rodziców? Kluczowe jest kilka terminów