Kto jest zwolniony z opłaty za śmieci? Te warunki musisz spełnić
Z każdym rokiem koszty wywozu odpadów stają się coraz droższe. Jednak zwolnienie z opłaty za śmieci w kilku przypadkach jest możliwe i zależy od miejsca zamieszkania i sposobu gospodarowania odpadami. Warto pamiętać, że gminy nie mają obowiązku jej wprowadzania. Sprawdźmy zatem, kto jest zwolniony z opłat za wywóz śmieci i pod jakimi warunkami.
Wzrost kosztów za wywóz śmieci wynika przede wszystkim z przyczyn rynkowych i gospodarczych. Największym winowajcą jest oczywiście inflacja, która spowodowała wzrost cen paliw, energii oraz pracy. Ponadto, firmy muszą uwzględniać ryzyko kar za nieosiągnięcie celów recyklingowych lub za nieprawidłowe zagospodarowanie odpadów.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że rynek wywozu odpadów jest mało konkurencyjny. Zdominowało go kilka większych firm, co niestety ogranicza presję na obniżenie cen. Zdarza się również, że wiele gmin stawia nieracjonalne i nadmierne wymagania w przetargach na wywóz śmieci, co również wpływa na wzrost ceny usług. Często są to zbyt wysokie wymagania dotyczące jakości i ilości sprzętu, czy pojazdów oraz liczby personelu, który firma powinna zatrudniać Zaliczają się do nich również:
- zbyt krótkie terminy realizacji zamówienia lub zbyt wysokie kary umowne za niedotrzymanie terminów;
- zbyt niskie limity pojemności lub masy odpadów, które wykonawca usług ma odbierać od właścicieli nieruchomości;
- zbyt wysokie poziomy segregacji odpadów lub zbyt niskie poziomy odzysku lub recyklingu odpadów, które mają być zagospodarowywane przez firmę.
Obowiązkiem Polski jest także przestrzeganie unijnych wymogów, które dotyczą gospodarki odpadami. Oznacza to konieczność większych inwestycji w infrastrukturę, edukację społeczną i systemy kontroli. Jednocześnie prawo o gospodarce odpadami jest często zmieniane, niejasne i niespójne, co utrudnia planowanie i optymalizację kosztów przez samorządy i firmy.
Ważną rolę odgrywają również czynniki społeczne i behawioralne. Polacy produkują coraz więcej odpadów, a jednocześnie nie sortują ich wystarczająco dobrze przez brak świadomości ekologicznej. To sprawia, że odpady są trudniejsze i droższe do przetworzenia i utylizacji.
Zgodnie z prawem, gminy nie mają obowiązku wprowadzania zwolnienia z opłat za śmieci, dlatego ta kwestia różni się zależności od miejsca zamieszkania. W niektórych samorządach możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie z opłat na zasadzie objęcia programem osłonowym. W Warszawie taką możliwość mają osoby, które:
- borykają się z niepełnosprawnością,
- prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe,
- są seniorami po 65. roku życia,
- nie pobierają dodatków mieszkaniowych,
- osiągają niskie dochody (zgonie z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie miasta, od 2022 roku limit dochodowy wynosi 1940 zł netto miesięcznie).
W Krakowie z opłat za wywóz śmierci zwolnione są także osoby, który korzystają z karty dużej rodziny - mające trójkę lub więcej dzieci. W wielu gminach sytuacja wygląda podobnie, jednak warto zorientować się, jak konkretne samorządy podchodzą do tego rodzaju ulg. Otrzymane wsparcie jest indywidualne, ale nigdy nie wynosi ono mniej niż 50% wysokości opłat za odpady komunalne.
W wielu gminach, co jest zależne od decyzji rady gminy, w kilku przypadkach obowiązują mniejsze stawki za wywóz śmieci. Dotyczą one jednak konkretnych sytuacji. Na zniżki na wywóz odpadów mogą liczyć osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych i posiadają kompostowniki. Ulga najczęściej wynosi ok. 9 złotych miesięcznie. Kogo jeszcze dotyczą obniżone opłaty za śmieci?
- Właścicieli nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub działki rekreacyjne - rocznie za każdy domek lub działkę zapłacą 181,90 zł.
- Właścicieli nieruchomości, których nikt nie zamieszkuje, ale są np. lokalami usługowymi - opłatę należy wówczas uiścić tylko za pojemniki i ich opróżnianie. Jej wysokość jest zależna od stawek określonych w uchwale rady gminy.
Obniżone opłaty za śmieci dotyczą także właścicieli nieruchomości, które zamieszkują mieszkańcy, a zużycie wody na osobę w gospodarstwie domowym jest niższe niż 3 m3 miesięcznie. W tym przypadku można skorzystać z tzw. opłaty zmiennokształtnej. Oblicza się ją według wzoru: 0,5 x stawka podstawowa x liczba osób w gospodarstwie domowym x zużycie wody na osobę w gospodarstwie domowym.
Zwolnienie z opłat za śmieci możesz uzyskać, tylko wtedy jeśli spełnisz warunki określone w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz w uchwale swojej gminy. Zazwyczaj dotyczy to osób, które:
- są objęte systemem pomocy społecznej lub świadczeniem pielęgnacyjnym,
- posiadają niski dochód na osobę w rodzinie,
- segregują odpady komunalne,
- nie posiadają nieruchomości lub lokalu mieszkalnego.
Jak wypełnić wniosek o zwolnienie opłat za wywóz śmieci? Ten proces jest bardzo prosty i nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Najpierw należy pobrać odpowiedni formularz ze strony internetowej lub biura obsługi klienta swojej gminy, a następnie wykonać kilka kroków:
- wypełnić go zgodnie z instrukcjami, podając swoje dane osobowe, adres nieruchomości, liczbę osób zamieszkujących, wysokość dochodu i uzasadnienie wniosku;
- dołączyć niezbędne zaświadczenia i dokumenty, potwierdzające spełnianie warunków zwolnienia, np. decyzję o przyznaniu pomocy społecznej, zaświadczenie o dochodach, rachunki za media itp.;
- złożyć wniosek wraz z załącznikami w urzędzie gminy osobiście, listownie lub elektronicznie przez ePUAP;
- oczekiwać na rozpatrzenie wniosku przez właściwy organ gminy i otrzymanie pisemnej informacji o jego wyniku.
Możesz dowiedzieć się więcej o zasadach gospodarowania odpadami komunalnymi w swojej gminie, odwiedzając stronę Biznes.gov.pl lub jakiwniosek.pl. Tam znajdziesz więcej informacji i przydatne wzory dokumentów.
Przeczytaj również:
Lokatorka zalega z czynszem i odmawia wyprowadzki. Prawo jest po jej stronie
Wielkie oddłużanie Polaków trwa. Wyraźna zmiana od 2021 r.
Dofinansowanie do fotowoltaiki 2024. Jakie warunki trzeba spełnić?