Rafał Woś
Piątek, 6 grudnia 2024 (12:53)
Aktualizacja Piątek, 6 grudnia 2024 (13:07)
Rafał Woś, urodzony w 1982 roku w Myszkowie, jest jednym z czołowych polskich dziennikarzy i publicystów ekonomicznych, którego praca i poglądy znacząco wpływają na debatę publiczną w Polsce. Jego kariera zawodowa obejmuje zarówno działalność w polskich, jak i zagranicznych mediach, a jego publikacje zdobyły uznanie dzięki głębokim analizom i kontrowersyjnym, ale przemyślanym tezom na temat ekonomii i polityki społecznej.
Rafał Woś - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Wykształcenie i początki kariery
Rafał Woś ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim w 2006 roku. Jego edukacja nie ograniczała się jednak do Polski - studiował również na Uniwersytecie Hamburskim, co poszerzyło jego perspektywę i umożliwiło mu głębsze zrozumienie globalnych procesów gospodarczych i politycznych.
Jego edukacja akademicka stała się fundamentem dla przyszłej kariery dziennikarskiej, zwłaszcza w kontekście analiz i publicystyki ekonomicznej.
Kariera dziennikarska
Rafał Woś rozpoczął swoją dziennikarską karierę w "Przekroju", skąd przeniósł się do działu zagranicznego "Dziennika" (Axel Springer Polska). Pracował tam aż do momentu połączenia "Dziennika" z "Gazetą Prawną".
Wczesna praca Wosia w dziennikarstwie, skupiona na zagadnieniach międzynarodowych i ekonomicznych, pozwoliła mu zdobyć wszechstronną wiedzę na temat globalnych relacji gospodarczych i politycznych, co wkrótce przełożyło się na publikacje w czołowych polskich i zagranicznych mediach.
W latach 2009-2015 Woś pełnił rolę publicysty ekonomicznego w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Jego artykuły były cenione za przystępność i jednocześnie głębię w omawianiu skomplikowanych tematów ekonomicznych.
Woś poruszał nie tylko bieżące kwestie gospodarcze, ale także zagadnienia związane z polityką społeczną, co stopniowo stało się charakterystycznym elementem jego twórczości.
Po zakończeniu pracy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", Woś dołączył do zespołu tygodnika "Polityka", gdzie pracował do 2018 roku. W tym okresie stał się jednym z kluczowych uczestników debaty publicznej, zwłaszcza w kwestiach związanych z neoliberalizmem, polityką społeczną i rolą państwa w gospodarce. Jego teksty w "Polityce" często budziły kontrowersje, ale też zyskiwały szerokie uznanie za odwagę w poruszaniu trudnych tematów.
W latach 2018-2021 Woś kontynuował swoją działalność jako publicysta w "Tygodniku Powszechnym". Skupiał się na analizach ekonomicznych, szczególnie w kontekście nierówności społecznych, krytyki kapitalizmu i konieczności reform w polskiej polityce gospodarczej.
Jego teksty, publikowane również w takich tytułach jak "Gazeta Wyborcza" czy polskie wydanie "Bloomberg Businessweek", umocniły jego pozycję jako jednego z czołowych komentatorów ekonomicznych w kraju.
Woś zdobył także cenne doświadczenia międzynarodowe jako stypendysta "Europäische Journalisten Fellowship" na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim w roku akademickim 2011/2012. Jego artykuły ukazywały się również w renomowanych niemieckich mediach, takich jak "Die Zeit", "Die Tageszeitung" i "Berliner Republik", co świadczy o jego uznaniu na arenie międzynarodowej.
Nagrody i wyróżnienia
Praca Wosia została wielokrotnie doceniona przez środowisko dziennikarskie. Jest laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej (2011) w kategorii prasa, co podkreśla jego zdolność do zrozumienia i interpretacji złożonych relacji polsko-niemieckich na gruncie gospodarczym.
Otrzymał również wyróżnienie od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego, 2013), a także nominacje do wielu innych prestiżowych nagród, w tym Grand Press w kategorii publicystyka (2012), Nagrody im. Barbary Łopieńskiej (2014) za wywiad prasowy oraz Grand Press Economy (2014 i 2015).
W 2015 roku został uhonorowany Nagrodą im. Dariusza Fikusa oraz otrzymał Grand Press Economy, co potwierdziło jego pozycję jako czołowego publicysty ekonomicznego w Polsce.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wyróżniło go w 2017 roku "Zielonym Prusem" - Nagrodą im. Bolesława Prusa przyznawaną młodym dziennikarzom do 35 roku życia, co jest dowodem na jego wybitny wkład w rozwój polskiego dziennikarstwa.
Działalność pisarska
Rafał Woś jest także autorem kilku książek, które w znacznym stopniu wpłynęły na debatę publiczną w Polsce. Jego debiutancka książka "Dziecięca choroba liberalizmu" (2014) stanowi krytykę neoliberalnej polityki gospodarczej i jest przemyślanym argumentem na rzecz większej roli państwa w gospodarce.
W 2017 roku ukazała się jego kolejna książka "To nie jest kraj dla pracowników", która wprost krytykuje warunki pracy w Polsce i brak ochrony praw pracowniczych. Woś w tej publikacji nawołuje do głębokich reform, które miałyby na celu poprawę sytuacji pracowników i ograniczenie wpływu kapitału na politykę.
W 2019 roku ukazały się dwie kolejne książki autorstwa Wosia: "Lewicę racz nam zwrócić, Panie!" oraz "Zimna trzydziestoletnia. Nieautoryzowana biografia polskiego kapitalizmu". Pierwsza z nich jest wołaniem o odrodzenie polskiej lewicy i jej powrót do polityki, natomiast druga to dogłębna analiza trzydziestu lat transformacji ustrojowej w Polsce, ukazująca jej negatywne skutki dla społeczeństwa.
Publicysta portalu Salon24.pl. Pisze dla Interii od 2021 roku.
Temat Rafał Woś znajdziesz również w serwisie:
Rafał Woś - Wiadomości
-
Rafał Woś: Takie będą konsekwencje demolki PKP Cargo i Poczty Polskiej
Wtorek, 1 października (07:00)Patrząc na trwający dziś proces wygaszania kluczowych polskich przedsiębiorstw państwowych warto zadać sobie pytanie o to, co wejdzie w pozostawione przez nich miejsce na rynku? I... -
Rafał Woś: Klimatyści, najnowsza powódź i następne katastrofy
Wtorek, 17 września (07:00)Narzucany nam z zewnątrz nakaz walki o nisko(zero)emisyjność przynosi horrendalne koszty - spadek konkurencyjności, drogą energię, bezrobocie, dezindustrializację. Z powodu tego... -
Rafał Woś: Donald Tusk nie walczy z długiem. I bardzo dobrze [FELIETON]
Wtorek, 3 września (07:00)Dziwię się tym, co się dziwią, że Donald Tusk zaprezentował budżet państwa na rok 2025 z bardzo dużym deficytem budżetowym (7,3 albo 5,5 proc. PKB, zależy jak liczyć). Nie ma w tym... -
Rafał Woś: Jeśli klimatyzm jest lewicowy, to ja będę Warszawianką Roku
Wtorek, 23 lipca (14:19)Zwykło się uważać, że ambitna polityka klimatyczna jest ideologią szalenie lewicową albo prospołeczną. Nic z tych rzeczy. Chyba czas najwyższy powiedzieć, że w praktyce jest dokładnie... -
Rafał Woś: Ekonomiczne samozaoranie Europy trwa. I będzie tylko gorzej
Wtorek, 28 maja (07:00)Na naszych oczach wygaszane są zdolności produkcyjne europejskiej gospodarki. Dzieje się to za sprawą unijnych polityk klimatycznych. Nazywanie "populistą" albo "ruskim agentem" każdego,... -
Rafał Woś: Bojkot Rady Dialogu Społecznego
Wtorek, 30 stycznia (06:40)Znowu "rympał" nowego rządu. Tym razem w sprawach pracowniczych. Ministrowie rządu Donalda Tuska nie pojawili się na zaplanowanym wcześniej wręczeniu nominacji na członków Rady Dialogu... -
Rafał Woś: Ten rząd będzie agospodarczy
Wtorek, 9 stycznia (06:30)To bardzo znamienne, ale można odnieść wrażenie, że pod rządami koalicji antyPiSu gospodarka… ulotniła się z obrazka. Zaś panowie Tusk, Hołownia, Kosinak, Sienkiewcz albo Bodnar wyżywają... -
Rafał Woś: AntyPiS, czyli wielka ekonomiczna kakofonia
Wtorek, 14 listopada 2023 (07:00)Czy da się jednocześnie prowadzić ekspansję fiskalną i równoważyć budżet? Czy można w tym samym czasie obiecywać jednym zwiększenie, a innym cięcie tych samych wydatków? Szeroka koalicja...