GUS podał ostateczne dane o inflacji w marcu. Odczyt wyższy niż we wstępnym szacunku
Główny Urząd Statystyczny (GUS) zaprezentował ostateczne dane o inflacji konsumenckiej w marcu. Wyniosła ona 2 proc. rok do roku. Wskaźnik okazał się nieznacznie wyższy niż odczyt podany w ramach wstępnego szacunku. W ujęciu miesiąc do miesiąca, czyli w porównaniu z lutym, ceny rosły w tempie 0,2 proc.
Przypomnijmy, że według wcześniejszego tzw. szybkiego szacunku flash, inflacja w Polsce obniżyła się w marcu do 1,9 proc. w ujęciu rok do roku z 2,8 proc. rdr w lutym. Był to odczyt niższy od oczekiwań rynkowych. Z kolei w ujęciu miesiąc do miesiąca szybki szacunek potwierdził się.
W ujęciu rok do roku ceny towarów rosły o 0,4 proc., a usług - o 6,6 proc. - podał GUS. Inflacja usług pozostaje więc na podwyższonym poziomie, podbijając inflację bazową.
"W marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), restauracji i hoteli (o 0,7 proc.) oraz łączności (o 0,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt. proc. i po 0,04 pkt. proc." - poinformował GUS w opracowaniu danych. Z kolei niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.) i żywności (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc.
W porównaniu z marcem 2023 r., wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 8,6 proc.), mieszkania (o 1,5 proc.) oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 5,2 proc.) podniosły wskaźnik inflacji w relacji rocznej odpowiednio o 0,47 pkt proc., 0,38 pkt proc. i 0,29 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,9 proc.) i żywności (o 0,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc. i 0,07 pkt proc.
Ekonomiści PKO BP we wpisie na platformie X wyliczyli średnią inflację w I kwartale. Według nich, wyniosła ona 2,8 proc. w ujęciu rok do roku wobec 3,2 proc. rdr oczekiwanych przez NBP w marcowej projekcji makroekonomicznej. "Rozmiar pozytywnej inflacyjnej niespodzianki to 0,4 pkt proc." - zauważają ekonomiści.