Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność. Jak to zrobić?

Przekształcenie mieszkania w odrębną własność jest niezwykle ważne z perspektywy możliwości. Osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mają ograniczone prawa, a częstym błędem jest utożsamienie go z odrębną własnością lokalu mieszkaniowego. To dwie skrajnie różne sytuacje, dlatego warto wiedzieć, jak przekształcić mieszkanie spółdzielcze własnościowe na odrębną własność, ile to kosztuje i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Jak przekształcić mieszkanie spółdzielcze własnościowe w odrębną własność?

Chcąc przekształcić mieszkanie spółdzielcze w odrębną własność należy udać się do zarządu spółdzielni. W skrócie procedura, która została uregulowana w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Wynika to z faktu, że mieszkanie spółdzielcze podlega ograniczonemu prawu rzeczowemu.

Właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowemu  jest spółdzielnia mieszkaniowa. Do niej faktycznie należą budynek oraz znajdujące się pod nim grunty. Mieszkaniem spółdzielczym własnościowym można zarządzać, jednak w ograniczony sposób

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt i uniknąć wyłudzenia?

Jak przekształcić mieszkanie spółdzielcze własnościowe na odrębną własność? Jeżeli zależy nam na tym, aby w pewnym stopniu zostać właścicielem budynku, w którym znajduje się nasze mieszkanie, konieczne jest prawo własności. Po złożeniu wniosku do spółdzielni w ciągu pół roku ustawowo powinno dojść do zmiany statusu. Co oczywiste, przekształcić mieszkanie spółdzielcze na odrębną własność ma miejsce pod warunkami

Przekształcić mieszkanie spółdzielcze własnościowe na odrębną własność może osoba, która ma uregulowane opłaty. Ta zasada dotyczy również spłacenia przez mieszkańca przypadającej na lokal części kredytu, który spółdzielnia zainwestowała w mieszkanie.

Co ważne, możliwość zmiany w zakresie zmieniania przeznaczenia lokalu jest w przypadku mieszkania spółdzielczego własnościowego ograniczona. To oznacza, że na przykład w momencie, kiedy chcemy wynająć je na biuro czy prowadzić w nim działalność gospodarczą, konieczna jest zgoda spółdzielni

Wniosek o przekształcenie mieszkania spółdzielczego własnościowego w odrębną własność

Wniosek o przekształcenie mieszkania spółdzielczego własnościowego powinien zawierać dane wnioskującego, w tym adres oraz numer mieszkania. Adresatem wniosku jest zarząd spółdzielni mieszkaniowej, którego dane również są wymagane. W tytule wpisujemy "Wniosek o przekształcenie mieszkania spółdzielczego własnościowego w odrębną własność"

Kolejny krok to wpisanie we wniosku żądania o przekształcenie, które wygląda następująco:

Wzór wniosku o przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność można zdobyć w konkretnej spółdzielni. Dokument kończy podpis właścicieli mieszkania. Może się w nim znaleźć również miejsce na potwierdzenie odbioru wniosku przez spółdzielnię.

Koszt przekształcenia mieszkania spółdzielczego własnościowego

Przekształcenie mieszkania spółdzielczego na własnościowe ma formę aktu notarialnego. Umowa między spółdzielnią a nabywcą nie jest więc darmowa. Ile kosztuje przekształcenie mieszkania spółdzielczego na własnościowe? Na to składa się taksa notarialna. Ta została ustanowiona na 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku oraz 23 proc. VAT.

Koszt przekształcenia mieszkania spółdzielczego własnościowego ponosi wnioskodawca. Sama taksa notarialna to obecnie wydatek ok. 1000 zł. Do tego należy doliczyć opłaty sądowe za założenie księgi wieczystej i wpis. Łącznie koszt przekształcenia spółdzielczego własnościowego w odrębną własność to minimum 1500 zł

Kto dziedziczy mieszkanie spółdzielcze własnościowe?

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a mieszkanie własnościowe to dwa różne prawnie światy. Mieszkanie własnościowe oznacza, że jego właściciel ma realny wpływ na decyzje podejmowane w sprawie nieruchomości. Właściciel ma pełne prawo do korzystania z nieruchomości i rozporządzania nią. Jak to wygląda w przypadku dziedziczenia? 

Kto dziedziczy mieszkanie spółdzielcze własnościowe? Zgodnie z prawem zapisanym w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych dziedziczeniu podlegają lokale objęte prawami własności  - własnościowe i z prawem odrębnej własności. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe w spadku przejdzie na spadkobierców właściciela.

Mieszkanie własnościowe: Jak utworzyć wspólnotę?

W budynku spółdzielczym istnieje możliwość powołania wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jeżeli w danym budynku wszyscy lokatorzy wyodrębnią swoje lokale, to wspólnota mieszkaniowa działająca na podstawie przepisów ustawy o własności powstaje z mocy prawa:

Wspólnota może wybrać do zarządzania nieruchomością kogoś innego niż spółdzielnię. Każdy z lokali musi posiadać odrębną księgę wieczystą, a jego właściciele prawo własności. Funkcjonowanie jako wspólnota mieszkaniowa, jeszcze przed wyodrębnieniem wszystkich lokali, możliwe jest pod warunkiem przyjęcia stosowanej uchwały

Wspólnota mieszkaniowa a podatek od nieruchomości

W przypadku nieruchomości, która ma kilku właścicieli, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich. To oznacza, że instytucja skarbowa może albo domagać się całości lub części podatku od wszystkich współwłaścicieli łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Oczywiście opłacony w całości przez jednego zwalnia z obowiązku pozostałych.

Od początku 2023 r. najem prywatny możemy opodatkowywać wyłącznie ryczałtem i nie można już amortyzować mieszkań. Zmiany są obligatoryjnie dla wszystkich podatników uzyskujących przychody z najmu prywatnego i następują automatycznie. O zmianach w podatkach przy wynajmie piszemy TUTAJ.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dziedziczysz spadek? Zapłać 100 złotych i złóż szybko ten wniosek

NBP krytycznie o programie "Pierwsze mieszkanie". "Skorzystają głównie zamożni"

Jak nie przepłacać za wynajem mieszkania w dzisiejszych czasach

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »