Rekordowa liczba PIT-ów złożonych przez internet. Powodem pieniądze ze zwrotu podatku

Polacy rozliczają się ze skarbówką w ekspresowym tempie. Ministerstwo Finansów opublikowało dane, gdzie potwierdziło, że pierwszy milion e-PITów wpłynął do systemu szybciej niż w ubiegłym roku. Rozliczanie się przy pomocy usługi "Twój e-PIT" niesie ze sobą oczywistą korzyść w przypadku osób oczekujących zwrotu podatku. Urzędnicy oficjalnie to potwierdzają.

Okres rozliczeń podatkowych ruszył pełną parą. Od 15 lutego Polacy mogą składać deklaracje za 2024. Akcja PIT 2025 cieszy się ogromną popularnością, a podatnicy nie odkładają tej sprawy na później. Potwierdzają to oficjalne dane Ministerstwa Finansów. Nie można wykluczyć, że jeden element rozliczania się przez internet skusił Polaków do tego, aby kwestie podatkowe załatwić jak najprędzej. 

Polacy rozliczają się ze skarbówką na potęgę

Skarbówka nie może narzekać na brak pracy. Od 15 lutego możliwe jest składanie rozliczeń podatkowych za 2024 r. i Polacy chętnie korzystają z możliwości załatwienia tej sprawy bez wychodzenia z domu. Popularność usługi rośnie z każdym rokiem i w 2025 r. ponownie pobiła rekord

Reklama

Już dwa dni po uruchomieniu możliwości rozliczania się z fiskusem, a więc 17 lutego, Ministerstwo Finansów poinformowało o przekroczeniu symbolicznego progu złożonych dokumentów

"Kolejny raz podatnicy postawili na Twój e-PIT. Usługa cieszy się jeszcze większą popularnością niż rok temu. Mamy już ponad 1 mln złożonych zeznań w systemie" - przekazał Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Resort kierowany przez Andrzeja Domańskiego w specjalnym komunikacie dodał, że pierwszy milion e-PITów wpłynął do systemu szybciej niż w ubiegłym roku

We wspomnianym rekordowym 1 mln złożonych e-PITów znajdują się nie tylko deklaracje PIT-37. Ministerstwo Finansów podało dokładne dane. Polacy tylko w ciągu dwóch dni od uruchomienia usług "Twój e-PIT" złożyli:  

  • 916 tys. deklaracji PIT-37, 
  • 38 tys. deklaracji PIT-28, 
  • 30 tys. deklaracji PIT-38, 
  • 15,8 tys. deklaracji PIT-36, 
  • 0,5 tys. deklaracji PIT 36L, 
  • 1,2 tys. oświadczeń PIT-OP, 
  • 1,3 tys. deklaracji PIT-DZ. 

PIT 2025: Rozliczanie przez internet się opłaca

Duże zainteresowanie Polaków jak najszybszym składaniem deklaracji podatkowych za 2024 r. poprzez internet związane jest nie tylko z wygodą i rosnącą popularnością usług cyfrowych w przestrzeni publicznej. Rozliczanie się ze skarbówką poprzez internetową opcję może być korzystne dla portfela. 

"Warto rozliczyć się za pomocą Twój e-PIT. Dzięki naszej usłudze podatnicy mogą w wygodny sposób złożyć PIT i szybko otrzymać zwrot podatku" - wyjaśniła Małgorzata Krok, zastępca szefa KAS. Zwrot podatku jest w tej kwestii kluczowy, gdyż osoby rozliczające się przez internet mogą liczyć na to, że pieniądze nadpłacone do fiskusa wrócą do nich szybciej niż w przypadku tradycyjnej formy dostarczania dokumentów. 

Na rządowej stronie podatki.gov.pl, pada potwierdzenie, iż korzystanie z możliwości złożenia deklaracji podatkowej za pomocą internetu skraca urzędowy termin na to, by fiskus odesłał nadpłacony podatek. "Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT, podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni - licząc od dnia wysłania zeznania. Urzędy skarbowe starają się jednak, aby ten termin był jak najkrótszy" - czytamy. 

W przypadku składania papierowego zeznania podatkowego zamiast 45 dni urząd ma aż 90 dni (3 miesiące) na to, aby zwrócić podatnikowi należne pieniądze. Natomiast osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, które odnotują ten fakt w deklaracji PIT, otrzymają zwrot podatku do 30 dni.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | rozliczenie podatków | e-PIT | Zwrot podatku | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »