Złożenie PIT po terminie. Może się zdarzyć każdemu, jaka grozi za to kara?

Obowiązkiem każdego podatnika jest złożenie rocznej deklaracji podatkowej oraz opłacenie zaległego podatku PIT. Co jeśli nie złożyłeś deklaracji PIT w terminie? Jeśli zorientowałeś się odpowiednio wcześnie, to możesz jeszcze uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej. Co grozi za niezłożenie rozliczenia PIT? Jak uniknąć kary?

Do kiedy rozliczenie PIT 2023/2024?

Każdy podatnik, który w danym roku uzyskiwał opodatkowany dochód, ma obowiązek złożyć do urzędu skarbowego deklarację podatkową PIT. W 2024 r. zeznanie roczne za poprzedni rok powinno zostać złożone od 15 lutego do maksymalnie 30 kwietnia 2024 r.

Osoby, które składają zeznanie roczne w formie elektronicznej, nie muszą natomiast martwić się tym, że deklaracja nie zostanie dostarczona do urzędu w terminie. Jeżeli zapomnisz zaakceptować zeznanie w usłudze Twój e-PIT, to wówczas automatycznie zostanie ono wysłane do urzędu skarbowego i uznane jako prawidłowe. Jeżeli jednak okaże się, że w wysłanym zeznaniu były błędy lub niepełne informacje, to wtedy wystarczy, że jak najszybciej złożysz do urzędu skarbowego korektę PIT.

Reklama

PIT po terminie - co grozi za niezłożenie zeznania podatkowego?

Jeżeli podatnik nie złożył deklaracji podatkowej w terminie, to zgodnie z treścią kodeksu podlega on odpowiedzialności karno-skarbowej i urząd skarbowy może nałożyć na niego karę finansową, która zależna jest od zaległości podatkowej. Dodatkowo podatnik traci wszystkie przywileje, z których chciał skorzystać w zeznaniu, tj. wspólne rozliczenie z małżonkiem oraz ulgi podatkowe.

W sytuacji, gdy kwota uszczuplona lub narażona na uszczuplenie nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, to wtedy czynność ta uznawana jest za wykroczenie skarbowe. Jeśli zaś uszczuplenie przekracza 5-krotność minimalnego wynagrodzenia, to wtedy podatnik może zostać oskarżony o przestępstwo skarbowe.

Podatnikowi, który nie dopełnił obowiązku podatkowego i nie dostarczył zeznania PIT w terminie, grozi kara grzywny nawet do 720 stawek dziennych (przy czym stawka dzienna nie może być niższa niż 1/30 części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ani nie może przekraczać jej 400-krotności). Urząd skarbowy może również nałożyć na podatnika karę pozbawienia wolności do lat 5, lub obie kary łącznie, zależnie od wartości szkody, na jaką podatnik naraził państwo.

Zapomniałeś rozliczyć PIT? Złóż do urzędu skarbowego czynny żal

Podatnicy, którzy nie złożyli deklaracji rocznej w terminie, nadal mogą uniknąć konsekwencji karno-skarbowej. W tym celu muszą złożyć do właściwego urzędu skarbowego tzw. czynny żal, czyli pismo, w którym dobrowolnie przyznają się do popełnionego wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Czynny żal można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, drogą pocztową lub elektronicznie przez ePUAP, lub Portal Podatkowy.

W czynnym żalu trzeba dokładnie opisać, na czym polega przewinienie oraz jakie były przyczyny, które spowodowały niezłożenie deklaracji w terminie. Jednocześnie wraz z czynnym żalem należy dopełnić obowiązek podatkowy oraz złożyć prawidłową deklarację PIT. Zaległą deklarację można złożyć elektronicznie, osobiście lub drogą pocztową. Podatnik dodatkowo musi jak najszybciej uregulować niezapłacone podatki z odsetkami za zwłokę.

Kiedy czynny żal będzie nieskuteczny?

Złożenie czynnego żalu niestety nie zawsze będzie możliwe. Aby uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej czynny żal powinien być złożony jak najszybciej. Jeżeli organ ścigania otrzyma informacje o popełnieniu przestępstwa i rozpocznie czynności zmierzające do jego wykrycia, to wówczas złożenie czynnego żalu będzie bezskuteczne i nie ochroni ono podatnika przed odpowiedzialnością karno-skarbową.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Rozliczenie PIT | PIT | Zwrot podatku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »