Roman Giertych
Piątek, 6 grudnia 2024 (13:15)
Aktualizacja Piątek, 6 grudnia 2024 (13:16)
Roman Jacek Giertych to postać, która od wielu lat wywołuje silne emocje na polskiej scenie politycznej. Jako polityk i prawnik, odgrywał kluczowe role zarówno w rządzie, jak i w opozycji, będąc zaangażowanym w wiele znaczących wydarzeń politycznych i prawnych.
Roman Giertych - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Wczesne lata i wykształcenie
Roman Giertych urodził się 27 lutego 1971 roku w Śremie. Wychowywał się w Kórniku, gdzie ukończył szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące. Już w młodości wykazywał zainteresowanie historią i polityką, co zaważyło na jego dalszej edukacji.
Został absolwentem historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1994 roku, a rok później ukończył prawo na tym samym uniwersytecie. Jego pasja do prawa poprowadziła go do Warszawy, gdzie w 1996 roku rozpoczął aplikację adwokacką, którą zakończył w 2000 roku.
Założyciel Młodzieży Wszechpolskiej
Jeszcze jako młody student, w 1989 roku, Roman Giertych założył Młodzież Wszechpolską, organizację, która deklarowała przywiązanie do narodowych wartości i nawiązywała swoją nazwą do przedwojennego Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Organizacja ta szybko stała się znana w kręgach narodowych, a Giertych pełnił funkcję jej prezesa, a od 1994 roku prezesa honorowego.
W latach 90. Giertych był aktywny w środowiskach narodowych, w tym w Stronnictwie Narodowo-Demokratycznym oraz Stronnictwie Narodowym. Jego zaangażowanie polityczne doprowadziło go do współtworzenia Ligi Polskich Rodzin (LPR) w 2001 roku, partii, która wkrótce stała się jego głównym politycznym narzędziem.
Kariera polityczna w Sejmie
W 2001 roku Roman Giertych został wybrany posłem na Sejm z listy LPR. Był to początek jego intensywnej działalności politycznej na szczeblu krajowym. Już w 2004 roku został wiceprzewodniczącym sejmowej komisji śledczej badającej tzw. aferę Orlenu, co uczyniło go jednym z bardziej rozpoznawalnych polityków tamtego okresu.
Jego pozycja umocniła się po kolejnych wyborach w 2005 roku, kiedy to ponownie zdobył mandat poselski, tym razem z okręgu warszawskiego. W Sejmie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji do Spraw Służb Specjalnych, a także zasłynął jako inicjator wprowadzenia tzw. "becikowego" - jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.
Wicepremier i minister edukacji narodowej
Najbardziej znaczącym etapem w karierze Giertycha było objęcie w 2006 roku stanowiska wicepremiera oraz ministra edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Jego nominacja wywołała falę protestów, zwłaszcza w kręgach studenckich i uczniowskich. Powodem były kontrowersje związane z jego nacjonalistycznymi poglądami oraz decyzje dotyczące edukacji.
Jednym z najbardziej krytykowanych posunięć Giertycha było odwołanie szefa Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Mirosława Sielatyckiego, za wydanie podręcznika "Kompas - edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą". Decyzja ta wywołała falę protestów i była postrzegana jako przykład ograniczania wolności i promowania konserwatywnych wartości w edukacji.
Giertych wprowadził także obowiązek noszenia mundurków szkolnych w szkołach podstawowych i gimnazjach, co spotkało się z mieszanymi reakcjami. Jego polityka była często postrzegana jako kontrowersyjna i zbyt restrykcyjna, co doprowadziło do licznych manifestacji przeciwko jego osobie.
Upadek koalicji i odejście z polityki
Po rozpadzie koalicji rządowej w 2007 roku, Roman Giertych został odwołany z urzędów wicepremiera i ministra. Wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych tego samego roku były dla niego rozczarowujące - otrzymał zaledwie 6394 głosy w okręgu lubelskim, a jego partia LPR nie przekroczyła progu wyborczego. Giertych postanowił wówczas odejść z polityki i skupić się na karierze prawniczej.
Po odejściu z parlamentu Roman Giertych powrócił do praktyki adwokackiej. W swojej karierze prawniczej reprezentował wiele znanych osób i instytucji, w tym Radosława Sikorskiego, Donalda Tuska oraz rodzinę Anny Przybylskiej. Jego umiejętności prawnicze i znajomość prawa były doceniane, a wiele spraw, które prowadził, zakończyło się sukcesem.
Jedną z najbardziej znanych spraw, które prowadził, była obrona Geralda Birgfellnera w sporze z Jarosławem Kaczyńskim oraz reprezentowanie Leszka Czarneckiego w tzw. aferze KNF.
Powrót do polityki
W 2023 roku Roman Giertych postanowił wrócić do polityki. W tym samym roku Donald Tusk zapowiedział jego start w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu kieleckim, gdzie pierwsze miejsce na liście PiS objął Jarosław Kaczyński. Giertych otrzymał ostatnie miejsce na liście KO, co nie przeszkodziło mu w zdobyciu mandatu poselskiego z wynikiem 23 622 głosów.
Po powrocie do Sejmu Giertych został członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego KO. Jego działalność polityczna ponownie wzbudziła kontrowersje, zwłaszcza po tym, jak został zawieszony w prawach członka klubu KO za złamanie dyscypliny partyjnej podczas głosowania nad przepisami ograniczającymi penalizację aborcji.
Temat Roman Giertych znajdziesz również w serwisie:
Roman Giertych - Wiadomości
-
Roman Giertych przedstawił wyniki ws. ETS. Będzie zawiadomienie do prokuratury
Piątek, 8 listopada 2024 (10:30)Poważne zarzuty wobec Prawa i Sprawiedliwości w związku gospodarowaniem środkami uzyskanymi ze sprzedaży uprawnień EU ETS. Roman Giertych podczas specjalnej konferencji prasowej... -
"Haracz" dla ojca Rydzyka. Roman Giertych chce zawiadomić prokuraturę
Czwartek, 10 października 2024 (10:28)- Mamy do czynienia z pewnym wypaczeniem, polegającym na tym, że instytucja powiązana z Kościołem katolickim w praktyce zaangażowała się w działalność partyjną, polityczną, wyborczą... -
R. Giertych nie przebierał w słowach ws. Orlenu. "Idiotyzm albo łapówka"
Czwartek, 25 stycznia 2024 (21:00)- Chcemy, aby sprawa została wyjaśniona, bo to jest największa afera gospodarcza. Wedle raportu NIK okradziono nas na 7 mld zł - mówił w programie "Gość 19:30" w TVP 1 Roman Giertych.... -
Roman Giertych uderza w prezesa NBP. Złożył zawiadomienie do prokuratury
Piątek, 5 stycznia 2024 (14:28)"Dzisiaj złożyłem zawiadomienie do Prokuratora Generalnego na Adama Glapińskiego o udział w ofercie korupcyjnej b. szefa KNF Marka Ch." - poinformował we wpisie na platformie X (dawniej... -
R. Giertych po 16 latach przerwy ujawnił majątek. Wiadomo, ile zarabia jako prawnik
Piątek, 1 grudnia 2023 (18:08)Roman Giertych zakończył pierwszy etap swojej parlamentarnej kariery w 2007 roku, gdy przedterminowe wybory parlamentarne po dwóch latach rządów koalicji PiS, LPR i Samoobrony wygrała... -
Leszek Czarnecki pozywa państwo za "plan Zdzisława". Chce 1,5 mld zł
Środa, 12 kwietnia 2023 (07:43)"W imieniu Leszka Czarneckiego pozwałem o prawie półtora miliarda złotych VeloBank oraz Skarb Państwa za realizację tzw. planu Zdzisława" - poinformował na Twitterze Roman Giertych. To... -
Giertych zostawił edukacyjnego e-trupa
Piątek, 11 kwietnia 2008 (07:34)Umiera Scholaris.pl, portal dla nauczycieli zbudowany za pieniądze Unii. O kolejnej wpadce MEN pisze "Puls Biznesu". -
Chcą podwyżek 10 proc.
Wtorek, 7 sierpnia 2007 (13:04)W Warszawie zebrał się Zarząd Główny LPR w sprawach dotyczących m.in. podwyżek dla nauczycieli. W spotkaniu uczestniczy szef LPR, wicepremier Roman Giertych.