Alaksandr Łukaszenka

Poniedziałek, 2 grudnia 2024 (13:19) Aktualizacja Poniedziałek, 2 grudnia 2024 (13:19)
Alaksandr Łukaszenka, obecny prezydent Białorusi, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych liderów politycznych we współczesnej Europie. Jego rządy, które rozpoczęły się w 1994 roku, charakteryzują się autorytarnym stylem zarządzania, licznymi represjami wobec opozycji i próbami utrzymania bliskich relacji z Rosją.
Alaksandr Łukaszenka - najważniejsze informacje
Alaksandr Łukaszenka /Dmitry Astakhov / POOL / AFP /AFP

Alaksandr Łukaszenka - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Białoruś

Edukacja 

Alaksandr Łukaszenka urodził się 30 sierpnia 1954 roku w Kopysiu, małej wsi położonej w obwodzie witebskim na terenie ówczesnej Białoruskiej SRR. Wychowywał się bez ojca, co miało znaczący wpływ na jego wczesne życie. 

Łukaszenka ukończył Białoruski Instytut Pedagogiczny, a następnie studiował na Białoruskim Instytucie Gospodarki Rolnej, gdzie uzyskał dyplom w zakresie agronomii. Przed wejściem do polityki pracował jako dyrektor kołchozu i pełnił funkcję oficera politycznego w Armii Radzieckiej. 

Początki kariery politycznej  

Polityczna kariera Alaksandra Łukaszenki rozpoczęła się na początku lat 90., kiedy to został wybrany do Rady Najwyższej Białorusi. Jego populistyczne wystąpienia przeciwko korupcji oraz apelowanie do narodowych sentymentów przyniosły mu szerokie poparcie wśród białoruskiego społeczeństwa. W 1994 roku, po pierwszych wolnych wyborach prezydenckich w Białorusi, Łukaszenka wygrał z miażdżącą przewagą, zdobywając około 80 proc. głosów. 

Konsolidacja władzy 

Po objęciu urzędu prezydenta, Łukaszenka szybko przystąpił do konsolidacji władzy. W 1996 roku przeprowadził referendum, które znacznie zwiększyło jego uprawnienia, pozwalając mu na rozwiązywanie parlamentu i wydłużenie swojej kadencji. 

Nowa konstytucja, uchwalona po referendum, uczyniła z prezydenta niemal wszechwładnego przywódcę. W kolejnych latach Łukaszenka systematycznie likwidował instytucje demokratyczne, tłumił niezależne media i eliminował polityczną opozycję. 

Polityka zagraniczna i relacje z Rosją 

Jednym z kluczowych elementów polityki Alaksandra Łukaszenki były relacje z Rosją. Jego rządy charakteryzowały się bliską współpracą z Kremlem, choć nie zawsze była ona pozbawiona napięć. 

Łukaszenka dążył do utrzymania suwerenności Białorusi, jednocześnie korzystając z rosyjskiej pomocy gospodarczej i wojskowej. W 1999 roku podpisał z Rosją traktat o utworzeniu Państwa Związkowego, co miało na celu zacieśnienie współpracy między obu krajami. 

Represje wobec opozycji 

Rządy Łukaszenki naznaczone są brutalnymi represjami wobec opozycji politycznej. Każde wybory prezydenckie i parlamentarne od 1994 roku były naznaczone oskarżeniami o fałszerstwa, a protesty społeczne były tłumione przez siły bezpieczeństwa. 

W 2010 roku, po wyborach prezydenckich, które uznano za sfałszowane, tysiące Białorusinów wyszło na ulice Mińska w proteście. Łukaszenka odpowiedział masowymi aresztowaniami, a wielu liderów opozycji zostało skazanych na długie wyroki więzienia. 

Wybory w 2020 roku i ich konsekwencje 

Wybory prezydenckie w 2020 roku były jednym z najważniejszych momentów w historii rządów Łukaszenki. Oficjalne wyniki, które przyznały mu ponad 80 proc. głosów, spotkały się z powszechnym oburzeniem i oskarżeniami o masowe fałszerstwa. Wybory te były katalizatorem dla największych protestów w historii współczesnej Białorusi. 

Tysiące ludzi wyszło na ulice, domagając się dymisji Łukaszenki i przeprowadzenia uczciwych wyborów. Reakcja władz była brutalna – demonstracje były tłumione przez siły bezpieczeństwa, a wielu uczestników protestów zostało aresztowanych, pobitych i skazanych na kary więzienia. 

Sankcje i izolacja międzynarodowa 

Działania Łukaszenki po wyborach w 2020 roku spotkały się z szeroką krytyką międzynarodową. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i inne kraje nałożyły sankcje na Białoruś, obejmujące m.in. zamrożenie aktywów, zakazy wjazdu i sankcje gospodarcze. Izolacja międzynarodowa Białorusi pogłębiła się, co zmusiło Łukaszenkę do jeszcze większego polegania na wsparciu Rosji. 

Przyszłość Białorusi pod rządami Alaksandra Łukaszenki jest niepewna. Mimo utrzymania władzy dzięki represjom i wsparciu Rosji, narastające problemy gospodarcze, niezadowolenie społeczne i międzynarodowa izolacja stanowią poważne wyzwania. Łukaszenka stara się balansować między utrzymaniem suwerenności a bliską współpracą z Rosją, ale rosnące napięcia mogą prowadzić do dalszych destabilizacji. 

Temat Alaksandr Łukaszenka znajdziesz również w serwisie:

Alaksandr Łukaszenka - Wiadomości

Alaksandr Łukaszenka - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »