Ludwik Sobolewski

Czwartek, 5 grudnia 2024 (11:59) Aktualizacja Czwartek, 5 grudnia 2024 (12:02)
Ludwik Leszek Sobolewski (ur. 13 września 1965 we Wrocławiu) to polski prawnik i menedżer, który odegrał istotną rolę w rozwoju rynków kapitałowych w Polsce i Rumunii. Jego bogate doświadczenie w branży finansowej oraz praca na stanowiskach zarządczych w Giełdach Papierów Wartościowych w Warszawie i Bukareszcie uczyniły go jedną z czołowych postaci europejskiego rynku finansowego.
Ludwik Sobolewski - najważniejsze informacje
Ludwik Sobolewski w 2013 roku /Łukasz Dejnarowicz /Agencja FORUM

Ludwik Sobolewski - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Edukacja i początki kariery

Ludwik Sobolewski ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1989 roku. Następnie kształcił się na Université Paris-Panthéon-Assas we Francji. W 1995 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, przygotowując pracę poświęconą prawnym aspektom unii Polski z Litwą na przełomie XV i XVI wieku, pod kierunkiem prof. Wacława Uruszczaka. Posiada również uprawnienia radcy prawnego, które zdobył w 1994 roku po ukończeniu aplikacji sędziowskiej.

Działalność zawodowa w Polsce

Sobolewski rozpoczął swoją karierę akademicką na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pracował do 1995 roku. Równocześnie, w latach 1992–1993, pełnił funkcję urzędnika w Urzędzie Rady Ministrów, gdzie kierował Zespołem Organizacyjnym URM. W 1994 roku rozpoczął pracę jako doradca zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), a jeszcze w tym samym roku został wiceprezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Sobolewski zdobył szerokie doświadczenie na rynku finansowym, co zaowocowało jego wyborem na prezesa GPW w 2006 roku, stanowisko to piastował do 2013 roku. W trakcie swojej kadencji w GPW, w 2007 roku uruchomiono rynek NewConnect, alternatywny system obrotu dedykowany małym i średnim przedsiębiorstwom, co stało się jednym z jego kluczowych osiągnięć. Dzięki jego działaniom GPW zyskała na znaczeniu w Europie i stała się jednym z wiodących rynków kapitałowych w regionie.

Jednak jego prezesura nie była wolna od kontrowersji. W 2012 roku Sobolewski został zawieszony przez radę nadzorczą GPW. Przyczyną było ujawnienie, że jeden z jego współpracowników lobbował wśród prezesów spółek giełdowych w celu zdobycia funduszy na produkcję filmu „Zemsta faraona”, w którym partnerka Sobolewskiego, Anna Szarek, miała grać jedną z głównych ról. W styczniu 2013 roku został ostatecznie odwołany z funkcji prezesa GPW.

Działalność międzynarodowa

Po zakończeniu pracy na GPW, Sobolewski przeniósł się na międzynarodową scenę finansową, zostając w 2013 roku dyrektorem generalnym Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie. Jego celem było modernizowanie rumuńskiego rynku kapitałowego, wzorując się na rozwiązaniach, które wprowadził w Polsce. Pod jego kierownictwem uruchomiono alternatywny system obrotu AeRO, który wzorowany był na polskim NewConnect i miał na celu wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Jego praca na rumuńskim rynku finansowym trwała do 2017 roku. Po odejściu z Giełdy w Bukareszcie, Sobolewski wrócił do Polski, gdzie założył własną kancelarię prawniczą oraz firmę doradczą. W 2018 roku współtworzył także platformę crowdfundingową Emerging Europe Marketplace, która miała na celu wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć w Europie Środkowo-Wschodniej.

Better Europe EuSEF ASI

Better Europe EuSEF ASI to pierwszy fundusz przedsiębiorczości społecznej w Europie Środkowej, wpisany do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego. Zarządzany przez Ludwika Sobolewskiego, byłego prezesa giełd papierów wartościowych w Warszawie i Bukareszcie, fundusz skupia się na wspieraniu odbudowy Ukrainy. Inwestuje co najmniej 70 proc. aktywów w przedsiębiorstwa generujące pozytywne skutki społeczne, szczególnie w Ukrainie i państwach UE. Sobolewski jest także partnerem w firmie Qualia Advisory.

Publikacje i działalność publicystyczna

Sobolewski nie tylko zyskał uznanie jako menedżer i prawnik, ale również jako autor felietonów i artykułów o tematyce ekonomicznej i finansowej. Jego teksty regularnie pojawiają się w dzienniku "Parkiet", gdzie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania rynków kapitałowych oraz innowacji finansowych.

W 2023 roku zadebiutował jako autor książki podróżniczej "Po prostu to zrobić", która jest zapisem jego osobistych doświadczeń i przemyśleń związanych z podróżami i zarządzaniem karierą. Publikacja spotkała się z pozytywnym przyjęciem wśród czytelników.

Odznaczenia i wyróżnienia

W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2011 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki w kategorii "Gospodarka", co stanowiło wyraz uznania dla jego wkładu w rozwój rynku kapitałowego w Polsce.

Ludwik Sobolewski - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »