Paulina Hennig-Kloska

Czwartek, 31 października 2024 (14:10) Aktualizacja Czwartek, 31 października 2024 (14:23)
Paulina Hennig-Kloska jest polską polityczką i przedsiębiorczynią. Obecnie, od grudnia 2023, pełni funkcję ministra klimatu i środowiska w trzecim rządzie Donalda Tuska, a jej działania koncentrują się na wyzwaniach związanych z ochroną środowiska i polityką klimatyczną.
Paulina Hennig-Kloska - najważniejsze informacje
Paulina Hennig-Kloska /Polsat News /Polsat News

Paulina Hennig-Kloska - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

 
Paulina Hennig-Kloska urodziła się 5 października 1977 roku w Gnieźnie. Jej kariera polityczna rozwijała się w dynamiczny sposób od momentu zdobycia pierwszego mandatu posłanki w 2015 roku.  

Wykształcenie i kariera zawodowa

Paulina Hennig-Kloska ukończyła studia politologiczne. W 1999 roku zdobyła tytuł licencjata w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, a dwa lata później uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Z czasem rozszerzyła swoje kompetencje, kończąc w 2005 roku studia w zakresie analizy finansowej i controllingu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. 

Swoją karierę zawodową rozpoczynała jako dziennikarka w lokalnej rozgłośni radiowej. Po zakończeniu tej przygody z mediami, pracowała w sektorze bankowym, pełniąc funkcję dyrektora oddziału jednego z banków w Gnieźnie. 

Następnie związała się z sektorem prywatnym, gdzie awansowała na stanowisko dyrektora generalnego w spółce prawa handlowego. 

Zdobyte doświadczenie w zarządzaniu oraz umiejętności analityczne pomogły jej w rozwoju kariery politycznej. 

Początki działalności politycznej

Paulina Hennig-Kloska wkroczyła na scenę polityczną w 2015 roku, kandydując do Sejmu z list Nowoczesnej Ryszarda Petru. W wyborach w okręgu konińskim zdobyła mandat posłanki VIII kadencji, otrzymując 7306 głosów. 

Jej aktywność w parlamencie przyciągnęła uwagę liderów Nowoczesnej, co zaowocowało nominacją na stanowisko rzecznika prasowego partii w maju 2017 roku, gdzie zastąpiła Katarzynę Lubnauer. 

Reelekcja i zmiana barw politycznych

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku Paulina Hennig-Kloska ponownie ubiegała się o mandat poselski, tym razem z list Koalicji Obywatelskiej. 

Otrzymała 16 813 głosów, co zapewniło jej reelekcję do Sejmu IX kadencji. Jako posłanka angażowała się w działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym, zrównoważonego rozwoju oraz wsparcia dla sektora energetycznego. 

W lutym 2021 roku Hennig-Kloska zdecydowała się na odejście z Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej, dołączając do ugrupowania Polska 2050, które zostało założone przez Szymona Hołownię. 

Ten ruch oznaczał dla niej nowe otwarcie w polityce, ponieważ partia ta stawiała na innowacyjne podejście do kluczowych problemów Polski, w tym ekologii, energii odnawialnej oraz transparentności w zarządzaniu. 

Minister klimatu i środowiska

W 2023 roku Paulina Hennig-Kloska po raz trzeci ubiegała się o mandat poselski, tym razem z ramienia koalicji Trzecia Droga. W wyborach do Sejmu X kadencji zdobyła imponujące 30 334 głosy, co umocniło jej pozycję w polskiej polityce. 

12 grudnia 2023 roku Sejm wybrał ją na urząd ministra klimatu i środowiska w trzecim rządzie Donalda Tuska, a następnego dnia została oficjalnie powołana na to stanowisko przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Objęcie tej funkcji stanowiło ukoronowanie jej dotychczasowej kariery politycznej. Jako minister klimatu i środowiska, Hennig-Kloska ma przed sobą wiele wyzwań, takich jak transformacja energetyczna Polski, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz walka z kryzysem klimatycznym. 

Jej priorytetami na nowym stanowisku są zrównoważony rozwój oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, co znajduje swoje odzwierciedlenie w programach ministerstwa. Zajmuje się także rozwojem systemów zarządzania odpadami, wsparciem dla inwestycji w technologie ekologiczne oraz wprowadzaniem polityki, która ma zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w Polsce. 

W styczniu 2024 roku została powołana przez prezydenta RP do Rady Dialogu Społecznego, co poszerza jej kompetencje o działania na rzecz współpracy z różnymi grupami społecznymi i zawodowymi. 

Działalność poza parlamentem

Paulina Hennig-Kloska jest także zaangażowana w działania na rzecz równouprawnienia oraz promocji aktywności kobiet w polityce. W swojej karierze wielokrotnie podkreślała znaczenie równości płci oraz rolę kobiet w życiu publicznym. 

Wspiera także lokalne inicjatywy ekologiczne oraz społeczne, angażując się w kampanie promujące zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. 

Temat Paulina Hennig-Kloska znajdziesz również w serwisie:

Paulina Hennig-Kloska - Wiadomości

Paulina Hennig-Kloska - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »