Ireneusz Fąfara

Czwartek, 31 października 2024 (14:22) Aktualizacja Czwartek, 31 października 2024 (14:23)
Ireneusz Fąfara, urodzony w 1959 roku, to polski ekonomista i menedżer z wieloletnim doświadczeniem w sektorach finansowym, energetycznym oraz zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi. Od kwietnia 2024 roku pełni funkcję prezesa jednego z największych polskich koncernów - Orlenu. Wcześniej związany był z wieloma instytucjami i firmami, w tym Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Orlen Lietuva, litewską spółką zależną Orlenu.
Ireneusz Fąfara - najważniejsze informacje
Ireneusz Fąfara /Andrzej Iwańczuk /Reporter

Ireneusz Fąfara - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wykształcenie i kariera zawodowa

Ireneusz Fąfara jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, gdzie ukończył studia o specjalności Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. Swoje wykształcenie uzupełnił studiami podyplomowymi na Politechnice Łódzkiej.

W ramach poszerzania kompetencji zawodowych odbył także praktyki na giełdach we Frankfurcie i Düsseldorfie. Jego wykształcenie zostało dodatkowo wzbogacone o liczne kursy z zakresu finansów, rynków kapitałowych i systemów emerytalnych, organizowane m.in. przez Związek Banków Szwajcarskich oraz Austriacki Bank Centralny.

Fąfara jest również licencjonowanym maklerem papierów wartościowych.

Początki kariery

Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w latach 90., kiedy to związał się z Bankiem Energetyki, gdzie pracował w latach 1992-1998. W tym czasie zdobywał doświadczenie w branży finansowej, co stanowiło fundament jego dalszej kariery menedżerskiej.

Kolejnym ważnym etapem w jego życiu zawodowym była praca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie od 1998 roku pełnił różne funkcje. W latach 1999-2007 zajmował stanowisko wiceprezesa zarządu tej instytucji. Okres ten był kluczowy dla Fąfary, gdyż brał udział w zarządzaniu jedną z największych i najważniejszych instytucji publicznych w Polsce.

Prezesura w Banku Gospodarstwa Krajowego

W 2007 roku Fąfara objął stanowisko prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jego nominacja miała miejsce w maju, a początkowo pełnił obowiązki prezesa, by później, od lipca 2007 do 2009 roku, formalnie kierować instytucją.

Jako prezes BGK, Fąfara zarządzał bankiem specjalizującym się w finansowaniu kluczowych inwestycji i rozwoju gospodarki narodowej. BGK odegrał istotną rolę w realizacji projektów infrastrukturalnych, a także wspieraniu polskich przedsiębiorstw. Zarządzanie tak istotną instytucją umocniło jego pozycję w sektorze finansowym.

Związki z Orlenem

W 2010 roku Ireneusz Fąfara rozpoczął współpracę z Grupą Orlen, obejmując stanowisko prezesa zarządu litewskiej spółki Orlen Lietuva, odpowiedzialnej za przetwarzanie ropy naftowej w rafinerii Możejki.

Zarządzanie tą spółką w latach 2010-2018 było ważnym momentem w jego karierze, ponieważ Orlen Lietuva jest kluczowym elementem operacji zagranicznych PKN Orlen i jednym z głównych zakładów przetwarzania ropy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Fąfara miał za zadanie nie tylko prowadzić działalność operacyjną spółki, ale również radzić sobie z wyzwaniami, jakie niosły dla rafinerii rosnące koszty transportu surowców oraz problemy logistyczne związane z lokalizacją Możejek na Litwie.

Pod jego zarządem Orlen Lietuva kontynuował swoją działalność na trudnym rynku energetycznym, co przyniosło koncernowi stabilne zyski. Fąfara zyskał uznanie za swoje umiejętności menedżerskie i zdolność do zarządzania międzynarodowymi projektami, co wpłynęło na jego późniejszą karierę.

Prezesura w Orlenie

W kwietniu 2024 roku Ireneusz Fąfara został powołany na stanowisko prezesa zarządu PKN Orlen, co stanowiło kulminację jego długoletniej kariery w branży energetycznej. Wybór Fąfary na prezesa jednego z największych polskich koncernów paliwowych był szeroko komentowany w mediach, gdyż Orlen odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, a także na rynkach międzynarodowych.

Orlen jest nie tylko największym koncernem paliwowym w Polsce, ale również jednym z najważniejszych graczy w branży energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Pod jego zarządem spółka ma przed sobą ambitne plany dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej, dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych oraz zwiększenia swojej obecności na rynkach międzynarodowych.

Jako nowy prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara będzie musiał zmierzyć się z szeregiem wyzwań, zarówno związanych z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na rynku ropy naftowej, jak i z globalnymi trendami w sektorze energetycznym, które skłaniają przedsiębiorstwa do większej inwestycji w technologie ekologiczne oraz odnawialne źródła energii.

W kontekście rosnącego zapotrzebowania na zrównoważoną energię oraz presji ze strony regulacji środowiskowych, Fąfara będzie musiał prowadzić firmę w kierunku transformacji energetycznej, jednocześnie utrzymując jej konkurencyjność na międzynarodowych rynkach paliwowych.

Fąfara będzie również odpowiedzialny za kontynuowanie polityki dywersyfikacji dostaw surowców, aby uniezależnić się od dostawców z jednego regionu i zapewnić stabilność energetyczną Polski.

Orlen, jako lider rynku, ma przed sobą wiele wyzwań związanych z geopolityką, konkurencją oraz zmianami w globalnej gospodarce energetycznej, a kierownictwo Fąfary będzie kluczowe w kształtowaniu strategii rozwoju koncernu w najbliższych latach.

Ireneusz Fąfara - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »