Olaf Scholz

Środa, 4 grudnia 2024 (15:27) Aktualizacja Środa, 4 grudnia 2024 (15:28)
Olaf Scholz, urodzony 14 czerwca 1958 roku w Osnabrücku, jest niemieckim politykiem i prawnikiem, który od 2021 roku pełni funkcję kanclerza Niemiec. Związany z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD), przez lata zajmował kluczowe stanowiska w polityce krajowej i lokalnej, budując swoją karierę na doświadczeniu w zarządzaniu i prawie pracy. Scholz, znany z pragmatyzmu i zdolności negocjacyjnych, jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych polityków Niemiec.
Olaf Scholz - najważniejsze informacje
Olaf Scholz /Luis ROBAYO /AFP

Olaf Scholz - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wczesne lata i edukacja

Olaf Scholz urodził się w rodzinie od pokoleń związanej z Hamburgiem. Jego rodzice pracowali w branży tekstylnej, co ukształtowało w nim solidne podstawy etyczne i pracowitość. Po ukończeniu szkoły średniej w Gymnasium Heegen, Scholz podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Hamburskim, gdzie specjalizował się w prawie pracy.

Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął karierę prawniczą, w 1985 roku podejmując pracę jako adwokat w kancelarii Zimmermann, Scholz und Partner w Hamburgu. Pracował tam do 1998 roku, a w swojej praktyce zajmował się głównie sprawami związanymi z prawem pracy.

Początki kariery politycznej

Scholz wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w 1975 roku, rozpoczynając swoją działalność polityczną od młodzieżówki partii - Jusos. W latach 1982-1988 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tej organizacji, a w latach 1987-1989 wiceprezesa Międzynarodowego Związku Młodych Socjalistów (IUSY). Scholz od młodości aktywnie angażował się w życie polityczne, co zaowocowało szybkim awansem na szczeblach partyjnych.

W latach 1998-2001 i ponownie w latach 2002-2011 Scholz był posłem do Bundestagu, gdzie zyskał reputację solidnego i kompetentnego polityka. Pełnił funkcję sekretarza generalnego SPD w latach 2002-2004, choć musiał ustąpić z tego stanowiska po rezygnacji Gerharda Schrödera z przywództwa partii. W latach 2005-2007 Scholz przewodził klubowi parlamentarnemu SPD, a następnie został ministrem pracy i spraw społecznych w rządzie Angeli Merkel, stanowisko to piastował do 2009 roku.

Burmistrz Hamburga

W 2011 roku Scholz został wybrany na burmistrza Hamburga, jednego z najważniejszych miast Niemiec. Jego kadencja była postrzegana jako sukces, a Scholz zdobył uznanie za sprawne zarządzanie miastem oraz za inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i poprawy infrastruktury.

Pod jego przewodnictwem Hamburg odnotował znaczący wzrost inwestycji, a miasto stało się jednym z kluczowych ośrodków gospodarczych Niemiec.

W wyborach regionalnych w 2015 roku Scholz ponownie zdobył zaufanie wyborców, zostając wybranym na drugą kadencję. Jego rządy cechowały się umiarkowaną polityką, opartą na konsensusie i pragmatycznych rozwiązaniach, co uczyniło go jednym z najważniejszych liderów SPD na szczeblu krajowym.

Wicekanclerz i minister finansów

W 2018 roku Olaf Scholz objął stanowisko wicekanclerza oraz ministra finansów w rządzie Angeli Merkel. Był kluczową postacią w koalicji rządowej, w której współpracował z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) i Wolną Partią Demokratyczną (FDP). Jako minister finansów, Scholz zyskał reputację twardego negocjatora i pragmatyka, który potrafił znaleźć kompromisy w trudnych sytuacjach.

Jednym z jego największych osiągnięć jako ministra finansów było przygotowanie pakietu ratunkowego dla niemieckiej gospodarki w obliczu pandemii COVID-19. Scholz odegrał kluczową rolę w zapewnieniu środków finansowych na walkę z pandemią, w tym wsparcia dla firm i pracowników dotkniętych kryzysem.

Kandydat na kanclerza

W sierpniu 2020 roku SPD ogłosiła Olafa Scholza swoim kandydatem na kanclerza w wyborach do Bundestagu w 2021 roku. Choć SPD przez wiele lat pozostawała w cieniu, kampania Scholza odniosła sukces, przyciągając uwagę wyborców swoimi umiarkowanymi poglądami i pragmatycznym podejściem do polityki. Wybory, które odbyły się we wrześniu 2021 roku, zakończyły się zwycięstwem SPD, która zdobyła najwięcej mandatów w Bundestagu.

Po wygranych wyborach Scholz rozpoczął negocjacje koalicyjne z Zielonymi oraz Wolną Partią Demokratyczną (FDP), które zakończyły się utworzeniem tzw. koalicji sygnalizacji świetlnej. Szczegóły porozumienia zostały ogłoszone w listopadzie 2021 roku, a umowa koalicyjna została podpisana 7 grudnia 2021 roku. Olaf Scholz został oficjalnie zaprzysiężony na kanclerza 8 grudnia 2021 roku, zastępując Angelę Merkel, która pełniła tę funkcję przez 16 lat.

Kanclerz Niemiec

Olaf Scholz, jako kanclerz Niemiec, od razu stanął przed wyzwaniami związanymi z globalną pandemią, kryzysem energetycznym oraz rosnącymi napięciami geopolitycznymi, w tym konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Jego rząd podjął działania na rzecz wzmocnienia gospodarki Niemiec oraz walki ze zmianami klimatycznymi, co jest jednym z priorytetów koalicji rządzącej. Scholz starał się również wzmocnić pozycję Niemiec w Unii Europejskiej oraz na arenie międzynarodowej.

Jednym z kluczowych wyzwań jego kadencji była odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę w 2022 roku. Scholz podjął decyzję o dostarczaniu Ukrainie pomocy militarnej i humanitarnej, co było przełomowym momentem w niemieckiej polityce zagranicznej, która przez lata unikała bezpośredniego angażowania się w konflikty militarne.

Temat Olaf Scholz znajdziesz również w serwisie:

Olaf Scholz - Wiadomości

Olaf Scholz - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »