Dostajesz 500 plus? Możesz mieć nawet 400 zł więcej, ZUS wypłaca już kolejne świadczenie

Rodziny pobierające 500 plus mogą dostać kolejne świadczenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Mowa o tzw. świadczeniu żłobkowym, które te mogą otrzymać w wysokości do nawet 400 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca już dofinansowanie z tego tytułu. Dzięki temu rodzina pobierająca świadczenie w kwocie 500 zł na dziecko może dostać na nie w sumie nawet 900 zł jeszcze zanim zaczęło obowiązywać zapowiedziane już 800 plus. Co ważne, pieniądze nie trafią bezpośrednio do beneficjentów.

Zaliczasz się do grona rodzin otrzymujących 500 plus? Dobra wiadomość jest taka, że możesz dostać 400 zł świadczenia żłobkowegoTo dofinansowanie do żłobka dla dziecka, ale pieniędzmi ze świadczenia opłacić można nie tylko żłobek. Co warto podkreślić, 400 plus świadczenia żłobkowego można otrzymać niezależnie od tego, czy pobieramy 500 plus na naszą pociechę.

Reklama

Komu przysługuje świadczenie żłobkowe? Kto do 500 plus może już dziś dorzucić 400 zł?

Rozwiązanie zwane świadczeniem żłobkowym lub 400 plus, zostało wprowadzone przez ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Jak zakłada ustawa, 400 plus przysługuje tym dzieciom, których rodzice nie otrzymują na nie rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Pieniądze ze świadczenia żłobkowego mogą zostać jednak przeznaczone także na inne cele niż żłobek. Zgodnie z zapisami ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, możemy liczyć na dofinansowanie ze świadczenia żłobkowego także na opłacenie przebywania dziecka w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Jak tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej oficjalnej stronie, świadczenie żłobkowe przysługuje w wypadku gdy:

  • jesteśmy rodzicami dziecka, opiekunami prawnymi lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
  • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna;
  • nie otrzymujemy na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Możemy skorzystać ze świadczenia żłobkowego 400 plus w wypadku, gdy nasze dziecko jest:

  • pierwsze i jedyne w rodzinie;
  • pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO;
  • drugie i kolejne w rodzinie, jeśli ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobieraliśmy RKO w łącznej przysługującej wysokości.

Jakie kryterium dochodowe na dofinansowanie? Czy 500 plus i 400 plus można pobierać razem?

Wniosek o 400 plus świadczenia żłobkowego można składać, niezależnie od tego, jakie inne świadczenia na pociechy dostajemy i ile zarabiamy. W ramach świadczenia żłobkowego nie obowiązuje bowiem żadne kryterium dochodowe udziału w programie. Jeśli już otrzymujemy 500 plus na dzieci, w żaden sposób nie koliduje to z przyznaniem 400 plus dofinansowania żłobka.

Ile świadczenia żłobkowego? 400 zł to maksymalny wymiar dofinansowania

Maksymalna kwota dofinansowania to 400 zł miesięcznie. Co należy podkreślić, rodzice nie dostaną więcej pieniędzy, niż wynosi opłata, jaką ponoszą za pobyt dziecka w żłobku. Jeśli więc żłobek kosztuje nas na przykład 300 zł miesięcznie, to wbrew obiegowej nazwie świadczenia - 400 plus - przyznane nam dofinansowanie nie będzie wyższe niż 300 zł.

Co warto zaznaczyć, dofinansowanie ze świadczenia żłobkowego w przeciwieństwie do 500 plus nie jest wypłacane beneficjentom. Zamiast tego pieniądze są przelewane bezpośrednio na rachunek bankowy instytucji, która zajmuje się dzieckiem. Mówiła o tym jeszcze przed wdrożeniem programu prezes ZUS.

- Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem - podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, która stoi na czele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Żłobkowe: gdzie składać wniosek? ZUS zachęca do korzystania ze swojej aplikacji mobilnej

Wniosek o 400 plus złożyć możemy wyłącznie drogą elektroniczną. Jeszcze do niedawna ZUS, który zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o świadczenie żłobkowe oraz wypłatą dofinansowania, przyjmował wnioski za pośrednictwem PUE ZUS, portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczną. 

Od 7 marca ZUS umożliwił przyjmowanie wniosków o dofinansowanie za pomocą aplikacji mZUS. Nie musimy więc już nawet włączać komputera, a wniosek możemy złożyć na telefonie. Wystarczy do tego aplikacja mobilna.

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie żłobka? ZUS wskazuje termin

Ustawodawca dopuszcza złożenie wniosku o 400 plus do ZUS dopiero od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka lub innej instytucji opieki. Musimy jednak pamiętać, że najkorzystniejszy jest termin do 2 miesięcy od momentu rozpoczęcia korzystania ze wspomnianej instytucji.

Złożenie wniosku o dofinansowanie w ciągu 2 miesięcy od pierwszej wizyty dziecka w instytucji opieki gwarantuje przyznanie 400 plus z wyrównaniem. Jeśli jednak wniosek wpłynie po okresie 2 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z instytucji opieki, świadczenie żłobkowe zostanie przyznane dopiero od dnia złożenia wniosku.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »